Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija pljučna embolija in kontracepcijske tablete

pljučna embolija in kontracepcijske tablete

Pozdravljeni!
Približno mesec in pol že jemljem kontracepcijske tablete Yaz in pred približno 3 dnevi sem opazila težave z dihanjem – zdi se mi kot da moja pljuča ne morejo dobiti dovolj kiska, ko poskušam globoko vdihniti pa včasih sploh ne morem. Danes sem opazila tudi rahlo špikanje v predelu srca, a predvidevam da je bil to bolj psihološki učinek, saj sem brala da se pri pljučni emboliji lahko pojavi tudi to. Že nekaj časa sem pri hoji v hrib, po stopnicah… hitro zasopla, a do sedaj sem to povezovala bolj s pomanjkanjem kondicije kot z resno boleznijo. Če se težave do ponedeljka ne bodo umirile bom obiskala zdravnika, zanima pa me če je smisleno oditi k njemu v dežurno ambulanto že danes ali jutri. Po eni strani me grozno skrbi, da gre za kaj resnega kot je pljučna embolija po drugi pa se mi brezveze hoditi v dežurno ambulanto samo zato ker na čase težko vdihnem. Težave se pojavljajo predvsem čez dan, v mirovanju, če jih odmislim, se zamotim so manj opazne, čez noč pa težav nimam. Stara sem 18, ITM 24, s športom se aktivno ne ukvarjam – vsakodnevna hoja vsaj pol ure do eno uro, včasih ples in vaje za moč. Ne kadim. Kolikšna je možnost, da bi resnično zbolela za pljučno embolijo? So zato lahko krive tabletke, čeprav jih jemljem šele mesec in pol? Koliko časa sploh traja da krvni strdek nastane?
Hvala in lp

Pozdravljeni!

Znaki in simptomi pljučne embolije (PE) so predvsem nenadno težko dihanje (zasoplost), ki se slabša z napori, bolečina v prsnem košu, ki se slabša ob naporu, globokem dihanju, kašljanju, hranjenju, in kašelj, v katerem je lahko opazna kri. Včasih so prisotni tudi drugi znaki npr. hitro bitje srca, vrtoglavica, vročina, potenje, sprememba barve kože, bolečine v nogah in še kaj. Vsi ti znaki in simptomi so lahko prisotni tudi pri drugih stanjih in boleznih, zato se diagnoze PE ne postavi kar tako prek foruma, a glede na vaš opis se mi PE ne zdi prav verjetna. Za urgenco najbrž niste, k zdravniku pa le pojdite, da se pomirite in da se diagnostika izpelje v bolj verjetno smer.

Matjaž

New Report

Close