Najdi forum

Sarkoidoza?

Spoštovani!

Prosila bi vas za mnenje.
Stara sem 32 let, višina 160 cm, teža 50 kg. Sem nekadilka.
V otroštvu so mi odstranili mandlje. V času srednje šole sem imela občasne težave s sklepi (oba zapestna sklepa na rokah boleča, čeljustni sklep na levi strani nekako preskakuje, občasno boleč). Težave z zapestnimi sklepi so kmalu zatem izginile, čeljustni sklep še vedno preskakuje, vendar ne boli. Astme nimam, ob fizičnih naporih nimam težav.

Leta 2004 se mi je na obeh nogah pojavil nodozni eritem. Kasneje se mi je nodozni eritem pojavil še leta 2010, 2012 ter 2015.Prejemala sem NSAR, leta 2015 pa mazilo Diprosone.

Opravila sem številne preiskave. Leta 2010 sem bila obravnavana pri revmatologu. Serologija revmatizma je bila negativna, nivo ACE v serumu v mejah normale.
Opravila sem tudi pregled pri pulmologu (RTG pljuč, spirometrija…), ki je izključil sarkoidozo.

Ob zagonu eritemov leta 2012 sem bila ponovno na Rtg slikanju pljuč (brez posebnosti).

Zaradi izcedka in goste sluzi iz nosu sem opravila ORL pregled, ki ni pokazal nepravilnosti.
18.5. 2016 sem bila pregledana pri pulmologu in alergologu.
IZVID: Odkrita je bila alergija na pršice in trave. Sedaj izcedka skoraj ni več.
Spirometrija brez posebnosti.
Pri RTG PLJUČ (slikano v 2 projekcijah) je zdravnik zapisal tako: dopuščam možnost povečanih bezgavk v hilusih, predvsem v spodnjem delu levega. Tudi v intersticiju bi šlo lahko za nežne spremembe, lahko kronično potekajoče sarkoidoze.

Pred štirimi dnevi sem zaradi kostno-mišične bolečine v prsnem košu ponovno opravila RTG pljuč. Izvid: Srce je primerne velikosti in kontur, torakalna aorta je RTG primerna. V hilusih in mediastinumu posebnosti ne vidim. Nežna trakasta zgostitev v projekciji posteriornega dela osmega levega rebra lahko predstavlja manjšo fibrozno spremembo ali ploščato atelektazo, sicer v pljučih ni videti patoloških infiltratov. Plevralnega izliva ni.

Glede na to, da sem ob večih zagonih nodoznega eritema opravila RTG pregled pljuč (od 2004 do 2016 izvidi bp), ter da (razen kostno-mišične bolečine) nisem nikoli zaznala kakršnihkoli težav z dihanjem, me zanima vaše mnenje o morebitni kronični sarkoidozi? Kako poteka zdravljenje?

Bi bilo smiselno opraviti dodatna RTG slikanja v prihodnosti (opazovanje morebitnih sprememb) ?
Bi bilo dobro opraviti slikanje s CT?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,
za narediti je HRCT (CT visoke ločljivosti). Da se bo jasno videlo, ali je kaj narobe ali ni nič narobe.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

Spoštovani!

Zahvaljujem se vam za odgovor.
Kako hitro običajno tako stanje (manjša fibroza ali ploščata atelektaza) napreduje v hujše oblike?
Ali je CT slikanje čez npr. pol leta, lahko že prepozno?

Hvala in lep pozdrav!

Verjetnost sarkoidoze je minimalna, ta sum se vam vleče že več kot 10 let, torej očitno za neko hitronapredujoče stanje ne gre.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

Najlepša hvala za odgovor!

New Report

Close