Najdi forum

Prosim za razlago izvida

Pozdravljeni,

prosila bi vas za razlago naslednjega izvida:

Rtg prsne hrbtenice

Zmerna deformacija pokrovnih ploskev korpusov sp. tretjine vertebrae po Schmorlovih vozličkih; kompresijki sindrom.

Izstopa rekukcija i.v.prostora TH12-L1.

Mineralizacija, kostna struktura skeleta ohranjeni.

Na rtg sem šla zaradi dalj časa trajajočih konstantnih bolečin v hrbtu (predel na hrbtu v višini popka), ledveni del? Bolečine so bile že prej, sedaj, ko opravljam predvsem sedeče delo so bolečine še hujše. Boli me že bolj ali manj konstantno po par dni, teden dni in ne neha. Potem malo popusti in znova. Boli me pa vedno bolj leva stran. Občasno hodim na masaže, ki mi sicer prijajo, ampak olajšanje je zelo kratkotrajno. Me pa tudi na masaži boli ta predel na dotik, tudi predvsem leva stran. Tudi maserka občuti to.
Občasno vzamem tableto proti bolečini, ampak če se le da se probam temu izognit.

Kaj pomeni izvid in kaj je možno narediti, da bi se bolečine zmanjšale? Boli me sicer velikokrat cel hrbet, tudi zgornji ramenski del, ampak to pripisujem zdaj predvsem prisilni drži. Ta ledveni del je najhujši, predvsem bolj na levi strani.

Hvala,

lep pozdrav.

N.

Pozdravljeni,

izvid ne opisuje ničesar kritičnega, gre za obrabne spremembe, ki so najbolj izražene v prostoru med prsnim in ledvenim delom. T.i. schmorlovi vozlički so najmanj kritične spremembe (v primerjavi z npr. hernijo), saj za posledice nimajo resne utesnitve hrbteničnega kanala. Vsekakor pa lahko povzročajo bolečinske občutke, zmanjšano gibljivost itd. Napačna ukrivljenost hrbtenice se lahko razvije zaradi bolečinskih občutkov, pride tudi do napetosti mišic in posledično zmanjšanega krvnega obtoka.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Za bolj natančen nasvet pa bi morali opraviti klinični pregled.
V kolikor se odločite za zdravljenje v eni od naših ordinacij, vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij za naročilo: http://www.mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani,

prosila bi vas za razlago naslednjega izvida:

Preiskava: RTG prsna vretenca AP in stransko, ledvena vretenca AP in stransko

Izvid preiskave:
TORAKALNA HRBTENICA
Slaba drža z začetno spondilozo v srednji tretjini torakalne hrbtenice.

LUMBALNA HRBTENICA
Sinistrokonveksna deviacija z manjšo komponento torzije.
Tendenca tranzitornega segmenta in vsled tega znižana i.v. špranja L 5 – S 1.
Sacrum acutum.

Stara sem 36 let, občasne bolečine v hrbtenici (predvsem v ledvene delu, pa tudi med lopaticami) me spremljajo že od mladosti. Precej aktivno se ukvarjam s pilatesom, ki mi sicer zelo ustreza, ampak kljub vadbi velikokrat čutim “zakrčenost” mišic v ledvenem delu in v zadnjih stegenskih mišicah ter mečih. Bolečino čutim v levem ledvenem delu in med lopaticami.

Zanima me torej, kaj pomeni izvid in kaj mi priporočate za zmanjšanje bolečin in večjo gibljivost (vaje, terapija…)

Najlepša hvala in lepo pozdravljeni!

Pozdravljeni,

izvid opisuje obrabne spremembe v prsnem delu hrbtenice, ki so cerjetno posledica rahle skolioze iz otroških let. Prav tako gre za nepravilno ukrivljenost ledvenega dela hrbtenice. Obrabnih sprememb (še) ni prisotnih. V ledvemen delu hrbtenice je prisotna tudi dedna posebnosti (spodnja medvretenčna ploščica je drugače razvita), ki pa ponavadi ne povzroča nobenih simptomov.
V kolikor imate bolečine, jih s tehnikami manualne medicine lahko uspešno odpravimo. V obdobju aktivnosti odsvetujemo kakšrne koli aktivnosti, oblike le-teh pa vam lahko svetujemo zgolj na podlagi pregleda – klinične slike. Vsakemu posamezniku, v kolikor ocenimo, da njegovemu stanju to lahko koristi, po končanem zdravljenju predpišemo individualne vaje.
Priporočam, da se naročite na pregled v eni izmed naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike. Na podlagi anamneze in klinične slike vam bomo lahko bolj natančno svetovali glede možnosti nadaljnjega zdravljenja.
Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij ordinacij: http://www.mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Prosila bi vas za razlago izvida.

Po pregledu pri fiziatru zaradi bolečin v križu ki izžarevajo v desno, je izvid sledeč. RTG ls hrbtenice pokaže spino bifido v nivoju S1.
Poudarjena je torakalna kifoza in tudi lumbalna lordoza. Pri predklonu za pol cm prominira leva lopatica. Nakazano je izhodišče n.ischiadikusa desno.

Diagnoza :

SY LUMBALE
SPINA BIFIDA S1
ANTEROLITHESIS L5 ANTERIOR

Najlepša hvala in lep pozdrav.

Objava čaka odobritev

New Report

Close