Najdi forum

Pozdravljeni,
stara sem 43 let, 52 kg, za mano je en vaginalni porod pred 12 leti. Začetek januarja 2016 začutim v nožnici topo bolečino pritiskanja navzdol. Pri ginekologu je ugotovljen prolaps (začetek 2. stopnje) in descenzus uterusa. Ugotovljen je tudi miom velikosti 6×6 cm. Ginekologinja predpiše napotnico za laparoskopsko odstranitev mioma. Ob istem času začutim v predelu sečnice/mehurja pekočo bolečino. V lekarni se oborožim z brusničnimi tableti, urološkim čajem, D-manozo. Po enem mesecu se stanje ne izboljša, zato se odpravim k urologu. Urolog ugotovi, da je urin brez bakterij in sumi na težave zaradi povečane maternice (zaradi mioma).

S tem v zvezi bi imela naslednja vprašanja:

Ali je možno, da miom vleče maternico navzdol, vse skupaj pa pritiska na mehur in od tu pekoča bolečina?
Ali lahko odstranitev mioma pomaga, da se maternica rahlo dvigne in s tem prolaps (cistokela) pomakne nazaj?
Morda veste, koliko je približno težak miom velikosti 6×6 cm?
Je možno, da do prolapsa lahko pride tudi samo zaradi vaj kot so trebušnjaki, skakanja s kolebnico, aerobnih vaj? Te vaje sem izvajala dnevno zadnje 3 mesece pred nastopom težav.
Ali imate izkušnje, da so ženske s pomočjo keglovih vaj (prej jih nisem izvajala) cistokelo “pomaknile” eno stopnjo nazaj in ali se stanje lahko izboljša z vajami, kot so sveča, stoja na glavi?

Lepo vas pozdravljam,
Mojca

Spoštovani,

miom maternice ne vleče navzdol, lahko pa, da mehanično zavzema prostor med maternico, ki jo povečuje in sečnim mehurjem, oziroma pritiska na dele mehurja, ki so občutljivi ter povzroča občutek polnosti mehurja ter siljenja k uriniranju. Po odstranitvi mioma se maternica ne bo dvignila. Spuščena maternica je posledica nosečnosti, poroda in staranja tkiv v predelu medeničnega dna (ohlapnosti). Teža mioma ni pomembna, če vas zanima, koliko tak miom tehta, pa si narežite približno tak kos govejega ali drugega mesa in ga stehtajte. Omenjene vaje zadnjih 3 mesecev bi lahko tudi poslabšale stanje spuščenosti rodil, če niso vsebovale pravih gibov oziroma, če so zgolj povečale gravitacijo rodil proti izhodu in nožnice, niso pa krepile mišic medeničnega dna, na katerih sicer ležijo rodila. Če je problem cistokela, tega brez operacije ne bo mogoče popraviti. lahko se popravi descensus 1. in 2. stopnje, cistokele (to je oblika kile) ali rektokele pa žal ne.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,
zahvaljujem se vam za odgovor in prosim za naslednje pojasnilo:

Kakšna je prednost odstranitve mioma? Da ne bo več pritiskal na mehur in bodo težave pekočega občutka morda izzvenele?
Če miom maternice ne vleče navzdol, ali to pomeni, da tudi bistveno večji miom ne vpliva na težo/gravitacijo maternice?
Ali je cistokela enokovreden izraz kili?
Ali descensus pomeni zdrs in ali je cistokela oblika zdrsa?
Ali je “bula”, ki čez dan pokuka iz nožnice stena nožnice ali stena mehurja?
Ali se cistokela lahko ocenjuje s stopnjami 1-4? Se temu reče descensus mehurja npr. 2. stopnje?
Če je cistokela na 2. stopnji, ali je zaželjena operacija? Zasledila sem, da to operacijo izvaja uroginekolog? Kaj on stori? Je res, da se cistokela popravi tudi z laserjem?
Če stanje pustim in se na to ne oziram, kako hitro cistokela napreduje? Je možno, da ostane tam kjer je? Je možno, da imam cistokelo od poroda, pa tega prej nisem opazila?
Ali rahel descensus maternice pomeni, da drsi navzdol in bo slej ko prej potrebna njena odstranitev?
Se s Keglovimi vajami na tej stopnji še da pomagati?
Kdaj gre za spuščeno maternico/maternični vrat? Je še normalno, če se vrh MV pri samopregledu zatipa že pri 2 členkih prsta v nožnici?

Vprašanj je veliko, zadeva je zame povsem nova in upam, da razumete mojo skrb. Hvala za odgovore.

Lep pozdrav,
Mojca

– cistokela = kila sečnega mehurja
– descensus je oblika “zdrsa” oziroma “spuščenosti rodil”, cistokela pa je le ena od manifestacij ohlapnosti nožnice, ki v tem primeru povzroči, da se “izboči del sečnega mehurja”, med tem ko je descensus rodil druga manifestacija spustitve rodil. (Poznamo če urethrokelo (izbočenje sečnice) ter rektokelo (izbočenje končnega dela debelega črevesa v nožnico).
– če je bula, ki “pokuka iz nožnice” spredaj, potem je to manifestacija cistokele ali urethrokele, to pa je mehur ali sečnica ali oboje, obdano z ohlapno steno nožnice.
– vsak pojav, ki se stopnjuje se da stopnjevati s številkami, če obstajajo definicije za vsako od stopenj. Cistokele urethrokele se ne stopnjuje s številkami ampak z izrazi blaga, zmerna, huda.
– potrebo po vseh operacijah, ki niso nujne in operacija descenzusa rodil z različnimi izbočenju (cisto, rekto, urethrokela) niso nujne, določi pacientka, ker ona prenaša morebitne težave. Stopnja izbočenja ni tista, ki določa potrebno po operaciji, ampak o tem odloča stopnja okrnjenosti in zmanjšanja kakovosti življenja ob določeni spremembi. Nekoga zelo moti blaga cistourethrokela, drugo ne moti huda in temu primerno se tudi odločamo za operacijo. Kirurg ima na voljo različne tehnike in pristope, ki so odvisni tako od njegove spretnosti, izkušenj, znanja ter lastnosti spremembe, reproduktivne načrte in starosti pacientke. Skratka, ni le enoznačnih odločitev. Če vas glede vašega konkretnega primera kaj zanima, se bo treba osebno sestati s takšnim kirurgom in se z njim tudi dogovoriti za strategijo obravnave. Tovrstne spremembe sicer operirajo tako splošni ginekologi-kirurgi, kot subspecialisti uroginekologi, ki so predvsem boljši in širši v spektru pristopov, ki jih obvladajo. Nobene kele (kile) pa ni mogoče popraviti z laserjem, kot tudi descenzusa ne.
– Glede slabšanja kel (kil) ni pravil, ker je to v osnovi posledica preobremenitve prirojeno slabšega tkiva, slabosti in obremenitve pa so toliko različne, prav tako navade pacientk, da je nemogoče napovedati prihodnost, hitrost slabšanja in končno stanje. Se pa s staranjem odpornost tkiv na obremenitve sama od sebe le slabša, nikoli izboljša. Enako velja za spuščenost maternice.
Operacija je indicirana takrat, ko bo, če bo iz nožnice izpadel vsaj maternični vrat, ker se potem ta drgne ob perilo in krvavi ter povzroča tudi povsem higienske težave. ampak to se praviloma zgodi šele v pozni starosti, večinoma po 70. ali 80. letu, redko prej. Morda pri mnogorodnici z več kot 4 ali 5 porodi velikih otrok.
– S Keglovimi vajami se da pomagati, dokler je telo maternice še nad ravnijo mišic medeničnega dna.
– če MV zatipljete pri globini dveh členkov v nožnici, bi rekel, da gre za blag do zmeren descenzus maternice. Ločimo še hud descensus (ko MV doseže vhod v nožnico), subtotalni prolaps (ko MV pogleda iz nožnice) in totalni prolaps, ko celotna maternica izpade iz nožnice.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,
hvala za odgovore, s katerimi zgodba dobiva celoto. Bi pa ob tem navezala še naslednja vprašanja:

Se torej pri zmernem descenzusu maternice, kjer se maternični vrat zatiplje pri dveh členkih prsta, telo maternice še vedno nahaja nad mišicami medeničnega dna, če gre za krajši maternični vrat (ker nisem prepričana, kako nizko se nahajajo mišice medeničnega dna).
Če se sprednja stena nožnice vidi že pri vhodu v nožnico, ali gre v tem primeru za blago ali zmerna cistokelo?
Ali se s Keglovimi vajami in drugimi vajami za krepitev mišic medeničnega dna lahko popravi do neke mere tudi cistokela in če da, ali se v tem primeru sprednja stena nožnice dvigne in je ni več možno videti pri vhodu?
V četrtek imam pregled pri kirurgu glede odstranitve mioma. Ali po vašem mnenju odstranitev 6×6 cm mioma prinaša kakršnekoli prednosti v prid zmanjšanja cistokele in descenzusa?

Se opravičujem za morda laična vprašanja in se že podajam v boj proti težavam po 40. letu.

Spoštovani,

sem mislil, da sem v prejšnjem odgovoru pojasnil, da je cistourethrokela le ena od manifestacij ohlapnosti nožnice in nima neposredne zveze z descenzusm maternice. Slednji je lahko samostojen pojav brez vseh izbočenj ali pa se pojavi samo izbočenje nožnice (xy..kela) brez ali le z blagim descenzusom. skratka po stopnji izbočenja nožnice ne ločimo stopenj descenzusa. Vi imate blago do zmerno spuščeno maternico, če je ta še nad mišicami medeničnega dna ali ne, pa je stvar kliničnega pregleda pri ginekologu, ko med pregledom ženska aktivira mišice medeničnega dna, če jih seveda zna (Keglova vaja). Izbočenj nožnice v obliki “xy…kele” s Keglovimi vajami ni mogoče popraviti. Edini način popravila izbolčenj (kil) je operacija. Odstranitev mioma žal ne bo vplivala na izbočenost vaše cisto ali urethrokele.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close