Recepti.Over.Net

Prehrana in kulinarika

Odgovarjajo: Vesna Feelgood, svetovalka za prehrano

PROSIM NUJNO - ANKETA o Jamie Oliver-ju

Default avatar

nataly

Sem študentka Pedagoške fakultete v Ljubljani. Prosim vse, ki gledate oddaje ali kuhate po njegovih knjigah in videokasetah, če izpolnete anketni vprašalnik, ki je anonimen in bo uporabljen izključno v raziskovalne namene za moje diplomsko delo. Za pomoč se VSEM, ki mi boste pomagali priti do ugotovitev, se že vnaprej zahvaljujem.

P.s.: Odgovore lahko pišete na kratko pod zaporednimi točkami. Upam, da ne bo pretežko, HVALA, Natalija.

ANKETA
SPOL M Ž

DOPOLNJENA STAROST
10-19 20 - 29 30 - 39 40 - 49 50 in več

STOPNJA IZOBRAZBE
Osnovna šola Srednja šola Visoka šola Univerza

1. S kakšnim namenom ste si sposodili/kupili knjigo ali videokaseto kuharja Jamie-ja Oliver-ja?

2. Kdo/kaj vas je spodbudilo k izposoji/nabavi knjige ali videokasete J. Oliverja?

javna občila, TV oddaje, znanci, prijatelji, sodelavci, ne vem, drugo________

3. Se vam zdijo navodila za pripravo jedi
a. ENOSTAVNA
b. ZAPLETENA
c. DRUGO_______________

4. Ali je pa vašem mnenju in izkušnjah pripravljanje jedi po Oliverjevih receptih DRAŽJE od vašega vsakdanjega kuhanja?
a. DA
b. NE
c. ENAKO

5. Ali menite, da je sestavine, ki jih predvidevajo Oliverjevi recpti, mogoče kupiti tudi v slovenskih trgovinah?
a. VEDNO dostopne
b. VČASIH dostopne
c. NIKOLI dostopne
d. NE VEM

6. Jamie v receptih uporablja tudi nam nevsakdanje sestavine in živila. Ali ste jih pripravljeni uporabljati tudi vi pri vsakdanjem kuhanju?
a. DA napišite zakaj_____________
b. NE napišite zakaj_____________

7. Kaj vam je najbolj všeč pri načinu kuhanja Jamie-ja Oliver-ja?

8. Koliko jedi, ki so predstavljene v knjigah, boste zagotovo pripravili tudi sami?

9. Kaj je za vas pri pripravi novih jedi bolje uporabljati:
a. knjigo
b. videokaseto
c. oboje združeno skupaj
d. drugo_____________

10. Ali so izbrane knjige/videokasete Jamie-ja Oliver-ja izpolnile vaša pričakovanja (kako in zakaj)?
Default avatar

mica

ž; 50 in več; sr. šola;
1. zanimiv, razgiban tempo kuhanja;
2. radovednost;
3. a, (prehitro);
4. da;
5.b;
6. b, ker se okusi nebi dopolnjevali;
7. razgibanost oddaje, lahko bi bil malo počasnejši tempo, da si zmoreš zapisati sestavine receptov in postopek priprave jedi;
8. vsaj 3: testenine, nabodala, ribe;
9. a;
10. ne, v oddajah so bili predstavljeni jedilniki (predjed, glavna jed, sladica, pijača) v knjigi pa so opisani recepti, ne jedilniki (recepti so "razmetani" - tudi v več knjigah za en jedilnik).
Lep pozdrav Mica
Default avatar

sonce rumeno

Ž
20-29
Visoka

1. Ker je njegova oddaja "drugačna", ker je tudi Jamie rahlo "drugačen" kuhar, ker so njegove knjige zabavne za branje

2. TV oddaje

3. a.)

4. b.)

5. b.)

6. a.) za spremembo, ki včasih "paše"

7. ne komplicira (v smislu dogotrajne in natančne priprave)

8. nekaj sem jih že, tako da težko rečem koliko jih bom še (namenoma ne bom napisala številke, ker ne bi bila realna. Mislim da je takšno vprašanje nerodno postavljeno. Ker imam knjige doma, jih bom gotovo prebirala in poizkušala recepte še čez leta).

9. c.)

10. Knjige so izpolnile moja pričakovanja. So napisane bralcu prijazno, tudi prevod mi je všeč - uporaba žargona (npr. frizer). Knjige so pač napisane moderno - odraz današnjega tempa življena, ki je pač (pre)hiter. Notri so npr. tudi recepti za pripravo vaniljevega sladkorja, torej tudi takšne malenkosti, ki jih v oddajah pove samo mimogrede. Če se bi mi zdelo, da je maščobe preveč bi je pač dala manj. Nekdo je na temi o Jamiju O. napisal, da so recepti sestre Vendeline bolj uporabni, saj uporablja manj maščob. Ne vem če to res drži. Ravno S. Vendelina uporablja veliko maščobe, prežganja, podmetov - vse pač po starem načinu kuhe. Meni se njena hrana zdi kar precej močna. Vsaj ta iz njene zadnje knjige. Jamie vedno uporablja olivno olje (naj bi bilo bolj zdravo a ne?). Pri Jamie-ju je tako, da ti je všeč ali pa ti ni - verjetno nikogar ne pusti "mlačnega" ;-). TV oddajo je potrebno jemati z rezervo, saj je pač narejena tako kot je - show. Meni so njegove oddaje všeč, ker so polne njegovega entuziazma - zanimivo se mi zdi, kako se navdušuje nad sestavinami in okusi ;-) - povprečen slovenec se ne bi tako navdušeno pogovarjal o hrani, a ne? Razen nas na forumu seveda :)))

V upanju da sem ti bila v pomoč te lepo pozdravljam ;o)

Damjana
Default avatar

nataly

Hvala. Oliver kot kuhar je res malo za vsakogar. Če ne za zabavo, pa za show. Redko je pri nas videti pri nekom tako veselje do kuhanja. Ravno namen moje diplome je ugotoviti ali so njegovi recepti bolj zdravi od naše domače kuhinje in koliko je s svojo kuhinjo prišel Slovencem "pod kožo". Namen raziskave pa je tudi zbrati čimveč različnih mnenj o njem : od graje do pohval.
Default avatar

petra

ž,50,visja

1.gledala prvo serijo-zanimiva,drugacna...
2. tv oddaje- bila je darilo
3.a
4.a-ne vedno
5.b-v glavnem da
6.a-rada eksperimentiram
7.fant je simpaticen,recepti enostavni,malo drugacni,vsec mi je njegov pristop do kuhanja...
8.pripravila ze kar nekaj, jih se bom
9.a
10.imam eno knjigo-je o.k.
Default avatar

aja1

ANKETA
SPOL Ž

DOPOLNJENA STAROST
20 - 29

STOPNJA IZOBRAZBE

Srednja šola

1. S kakšnim namenom ste si sposodili/kupili knjigo ali videokaseto kuharja Jamie-ja Oliver-ja?
OČARAL ME JE NJEGOV NOV PRISTOP H KUHANJU

2. Kdo/kaj vas je spodbudilo k izposoji/nabavi knjige ali videokasete J. Oliverja?
SAMA

a. ENOSTAVNA
b. ZAPLETENA
c. DRUGO_______KAKOR KDAJ________

4. Ali je pa vašem mnenju in izkušnjah pripravljanje jedi po Oliverjevih receptih DRAŽJE od vašega vsakdanjega kuhanja?
a. DA

5. Ali menite, da je sestavine, ki jih predvidevajo Oliverjevi recpti, mogoče kupiti tudi v slovenskih trgovinah?

b. VČASIH dostopne

6. Jamie v receptih uporablja tudi nam nevsakdanje sestavine in živila. Ali ste jih pripravljeni uporabljati tudi vi pri vsakdanjem kuhanju?

NAČIN DELA (NE KOMPLICIRA)

8. Koliko jedi, ki so predstavljene v knjigah, boste zagotovo pripravili tudi sami?
VELIKO (UPORABILA BOM TUDI MALO SVOJE DOMIŠLJIJE)

d. drugo__TV___________

10. Ali so izbrane knjige/videokasete Jamie-ja Oliver-ja izpolnile vaša pričakovanja (kako in zakaj)?

NE, ker se je preveč komercializiral !!
Default avatar

Naja

ž, 24, univ

1. Obožujem kuharske knjige in njegova knjiga je še ena v moji zbirki
2. Kupila knjigo, ker so mi bili všeč recepti v njegovih oddajah po TV
3. enostavna
4. ne
5. včasih
6. da včasih, da popestrim jedilnik
7. njegov stil (ni tako sterilen kot ostali kuharji v oddajah), slastni recepti
8. cca 10 sem jih že in še jih bom veliko
9. knjigo
10 ja, recepti so razumljivo podani + duhovitost
Default avatar

Avena

ANKETA
SPOL Ž

DOPOLNJENA STAROST
30 - 39
STOPNJA IZOBRAZBE
Srednja šola

ZBIRAM KUHARSKE KNJIGE, PA NAVDUŠENJE OB PRVI SERIJI ODDAJ

TV ODDAJE

a. ENOSTAVNA

c. ENAKO

a. SKORAJ VEDNO dostopne

a. DA napišite zakaj___(SE MI NE ZDIJO NEVSAKDANJE)__________

KREATIVNOST

SKORAJ VSE

KNJIGO

DA , KER SO RECEPTI ENOSTAVNI IN RAZUMLJIVI
Default avatar

tan

ANKETA
SPOL Ž

DOPOLNJENA STAROST
29 30

STOPNJA IZOBRAZBE
Srednja šola

1. Dobila sem jo za darilo - knjigo

2. znanci

a. ENOSTAVNA

b. ENAKO

a. VEDNO dostopne - SKORAJ

6. Jamie v receptih uporablja tudi nam nevsakdanje sestavine in živila. Ali ste jih pripravljeni uporabljati tudi vi pri vsakdanjem kuhanju? NEKATERE V ZMANJŠANIH KOLIČINAH

a. DA napišite zakaj___NEKATERE V ZMANJŠANIH KOLIČINAH

Naravne sestavine, pestrost okusa, dokaj enostavno, hitro

8. Koliko jedi, ki so predstavljene v knjigah, boste zagotovo pripravili tudi sami? VEČ

a. knjigo

10. Ali so izbrane knjige/videokasete Jamie-ja Oliver-ja izpolnile vaša pričakovanja (kako in zakaj)? Recepti so enostavno napisani, zanimive slike...OK
Default avatar

nataly

Me veseli, ker ste napisale iskrene odgovore. Komaj čakam, da dobim še več mnenj o njem od takih ljudi, ki se ukvarjajo s prehrano in o tem nekaj vedo. Zanimivo bo pa tudi to, kakor so nekateri že napisali na forumu, da njegove oddaje niso kaj preveč primerne iz higienskega vidika. Tudi to je del moje diplome. Se mi zdi, da bo še zelo zanimivo klepetati po forumu.
Lep pozdrav

Nataly
Default avatar

misa.

ANKETA
SPOL Ž

DOPOLNJENA STAROST
30 - 39

STOPNJA IZOBRAZBE
Univerza

si je nisem in je tudi nimam nobenega namena

Njegove oddaje na TV si ogledam, vendar nimam nobene zelje po izposoji ali nabavi njegovih knjig/kaset, kljub mojemu hobiju - zbiranje kuharskih knjig - ;-))) ali pa morda ravno zaradi tega. Zaradi obilice kvalitetnih knjig, ki jih imam, sem postala izredno zbircna pri nabavi novih. Naslednji odgovori temeljijo na TV-oddajah.

a. ENOSTAVNA

4. Ali je pa vašem mnenju pripravljanje jedi po Oliverjevih receptih DRAŽJE od vašega vsakdanjega kuhanja?
c. ENAKO

a. nekatere VEDNO dostopne in
c. nekatere NIKOLI dostopne

Odvisno od koncnega okusa jedi. Rada kuham po receptih drugih kuhinj (indijska, etiopijska, mehiska, spanska, ceska, srbska...) in ce mi je kaksna stvar vsec jo veckrat naredim, sicer ne.

Njegov pogum. Vcasih klati neumnosti, ampak to dela tako suvereno da vecino ljudi preprica v svoj prav.

nobene, vsaj ne po njegovem receptu

a. knjigo
b. videokaseto
c. oboje združeno skupaj
d. drugo_____________
Odvisno. V splosnem imam raje knjige bogate s slikami tako v primeru ce gre za nove recepte kot tudi za nove tehnike. Pri slednjih je koristen tudi video posnetek, ce je dobro posnet in zmontiran.

Ker jih ne poznam na to vprasanje ne morem odgovoriti.
Default avatar

Tajč

Ž

40-49
univerza

1. Pregledati, kaj kuha in dobiti nove ideje
2. Tv oddaja
3. Enostavna
4. Da
5. Skoraj vedno dostopne
6. Ne maram preveč nenavadne kuhinje
7. Enostavnost
8. Mogoče iz cele knjige samo dve ali tri.
9. Knjiga
10.Knjigo sem bolj vzela kot poljubno branje.
Default avatar

vera

ANKETA
SPOL Ž

DOPOLNJENA STAROST
30 - 39

STOPNJA IZOBRAZBE
Univerza

1. S kakšnim namenom ste si sposodili/kupili knjigo ali videokaseto kuharja Jamie-ja Oliver-ja? Ker je zabaven.

2. Kdo/kaj vas je spodbudilo k izposoji/nabavi knjige ali videokasete J. Oliverja? TV oddaje

a. ENOSTAVNA

b. NE

b. VČASIH dostopne

b. NE napišite zakaj_Ker še nisem kuhala takih stvari oz. takih sestavin ne uporabim, jih spustim.

Zabavnost, zagretost, eksperimentiranje

8. Koliko jedi, ki so predstavljene v knjigah, boste zagotovo pripravili tudi sami? še ne vem

a. knjigo

Ja, ker so recepti predstavljeni tako kot so v resnici pripravljeni.

lp vera
Default avatar

Babi

> ANKETA
> SPOL Ž
>
> DOPOLNJENA STAROST
Dalec cez 50
>
> STOPNJA IZOBRAZBE
Pedagoska akademija

1. S kakšnim namenom ste si sposodili/kupili knjigo ali
videokaseto kuharja Jamie-ja Oliver-ja?

Ogledovala sem si knjigo pri hcerki in sestri(ker je sama nisem kupila) iz radovednosti,kako se s kuhanjem spopada mlad fant.

2. Kdo/kaj vas je spodbudilo k izposoji/nabavi knjige ali
videokasete J. Oliverja? TV oddaje

Zanimanje so mi zbudile njegove TV oddaje,ki sem jih obcasno gledala.

a. enostavna

4. Ali je pa vašem mnenju in izkušnjah pripravljanje jedi po
Oliverjevih receptih DRAŽJE od vašega vsakdanjega kuhanja?

b. ne

5. Ali menite, da je sestavine, ki jih predvidevajo Oliverjevi
recpti, mogoče kupiti tudi v slovenskih trgovinah?

b nekatere dostopne,druge pa ne
>
> 6. Jamie v receptih uporablja tudi nam nevsakdanje sestavine in
> živila. Ali ste jih pripravljeni uporabljati tudi vi pri
> vsakdanjem kuhanju?
> a. DA napišite zakaj_____________

> b. NE napišite zakaj_

Tu tezko odgovorim da ali ne.Nekatere sem ze poskusila; bolj iz radovednosti,kaksen okus imajo razne kombinacije.Za vsakdanjo rabo pa
Ne.

7. Kaj vam je najbolj všeč pri načinu kuhanja Jamie-ja
Oliver-ja?

Njegova izredna spretnost in iskanje novega.

8. Koliko jedi, ki so predstavljene v knjigah, boste zagotovo
pripravili tudi sami?

Sem starejsa gospodinja in sama rada eksperimentiram,vendar me njegove " zmesnjave" ne pritegnejo.Rada imam prvobitne okuse.Njegovi recepti pa vcasih ubijajo te okuse. Zame je greh,ce dobro ribo zapaca ne vem s cim v nekaksno pito.
Mislim pa ,da se mlade gospodinje lahko marsicesa naucijo,predvsem poguma eksperimentiranja in seveda uporabljanja lastne glave.Oliver daje voljo.

Mislim,da je knjiga bolj uporabna,vsaj jaz sem tak tip.

10. Ali so izbrane knjige/videokasete Jamie-ja Oliver-ja
izpolnile vaša pričakovanja (kako in zakaj)?

Nisem imela kaksnih pricakovanj,zato ne cutim potrebe po njegovih knjigah. Oddaje sem gledala obcasno,bolj za pozitivni naboj in sprostitev kot za uporabo pri kuhanju.

Lep pozdrav Babi
Default avatar

nataly

Če kdo želi pograjati ali pohvaliti njegove oddaje iz higienskega vidika, saj veste - umazana miza, neumivanje rok..., prosim, kar z besedo na dan.

Hvala

Lep pozdrav, Nataly
Default avatar

sonce rumeno

No, Nataly, če pa že tako pridno spodbujaš, pa dajmo še dodati nekaj na to temo. Moje (poudarek na moje) mnenje je približno tako:
Predvidevam, da ima vse sestavine že vnaprej oprane in da njegovi pomočniki pred snemanje oddaje temeljito očistijo pult (hja, se mi čudno zdi, da vse to dela kar na pultu, priznam. Jaz seveda uporabljam desko in Tupperwarovo podlogo). Moram priznati da me to njegovo packanje in nepomivanje pulta ne moti - če najprej naseklja čebulo in nato na njej še zeljenjavo, ki gre v isti lonec.... hja pa naj. Jaz tudi ne perem deske za vsako sestavino posebej - ko končam s kuhanjem jo temeljito očistim.
Jamie si pa lahko privošči nov pult tako kot jaz novo desko :))).
Pa seveda spet predvidevam da si fant pred oddajo s kirurško natančnostjo opere roke. Če pa si jih ne, je to njegov problem (oz. problem tistih, ki to hrano poizkušajo). Jaz si jih perem med kuho večkrat, predvsem zato, ker ni nikogar, ki bi za mano pomival vse, česar se z od hrane umazanimi rokami dotaknem. Jamie pa seveda drugače.
Torej če sprašuješ, če me njegov način v oddaji moti, je moj odgovor NE. Zakaj? Ker je to tv show in ga tako tudi jemljem. Ne obremenjujem se s tem. Ga pač očitno gledam z drugimi očmi - na način zabavne oddaje in mi niti pod razno ne predstavlja vzorca obnašanja v moji kuhinji. Težko bi verjela, da predstavlja komu vzor v smislu "zdej bom pa tut jst vse sekljal kr na pultu, pa rok si že ne bom umival niti pod razno, sej si jih Jamie tud ne".
Zelo pa verjamem, da koga moti takšno obnašanje in ti ga zagotovo ne gledajo (vsaj upam, da nisto takšni mazohisti ;-) ).
Default avatar

ANI

1. Ž
2. TV ODDAJE
3c. VČASIH DOKAJ ENOSTAVNA VČASIH PA PRECEJ ZAKOMPLICIRANO PREDSTAVLJENI POSTOPKI
4. NE
5. NISO VSE VEDNO DOSTOPNE, VENDAR SE VEČINOMA KAR NAJDEJO
6.a VŠEČ SO MI NEVSAKDANJE STVARI IN TAKO LAHKO UGOTOVIM ALI JE NEKA KOMBINACIJA DOBRA, TOREJ PRIJA MOJEMU OKUSU. SICER PA VEDNO PRIREDIM RECEPTE, ŠE POSEBAJ, ČE SE MI ZDI, DA JE NEKIH ZELIŠČ,... PREVEČ ZA MOJ OKUS. JE PA OK, DA VČASIH , KO NIMAŠ IDEJ NA TAK NAČIN PRIDEŠ DO NOVIH.
7. NO, JA ČE GA POGLEDAM TAKO NA HITRO MI NAJPREJ PRIDE NA MISEL, DA JE EN VELIK PACEK. PO DRUGI STRANI PA BO NJEGOVO POJAVLJANJE V MEDIJIH ZNIČILO MARSIKATERE PREDSODKE. SICER PA KAKOR KOMU LJUBO.
8. NEKATERE RECEPTE BOM PRAV GOTOVO UPORABILA, OSTALE, KI PA NE BODO PRIJALI MOJEMU OKUSU PA BOM PRIREDILA.
9. MISLIM, DA JE FINO UPORABLJATI TAKO ENO KOT DRUGO IN NEKAJ SVOJE DOMIŠLJIJE.
10. NEKATERA PRIČAKOVANJA SO BILA IZPOLNJENA, DRUGA PA MALO MANJ. SICER PA NAS JE VELIKO IN VSAK IMA SVOJ OKUS.
Default avatar

nataly

Hej, sonce rumeno.

Ne da bi ga kritizirala ali da bi me motil njegov način priprave hrane. Meni osebno je kar srčkan in zanimiv in osebno nimam nič proti njemu. Gre za to, da bo morala biti moja analiza njegovih oddaj analizirana iz "strokovnega" vidika, saj je moja mentorica mnenja, da njegov način ne ustreza po Haccp sistemu, ki ga baje pri nas tako na veliko uporabljajo. Gre le za "kritiko"
iz tega vidika.

Če bi bilo po moje- naj si fant privošči in kuha po svoje, vem pa tudi to, da če bi jaz morala pripravit toliko jedi na enkrat v tako kratkem času, ne bi vedla kje se me glava drži, kaj šele, da bi bila pozorna na čistočo pulta.:))).

Se pa popolnoma strinjam, da so predpriprave umivanja rok, živil... na nivoju.
Default avatar

petra

necistoca!' nic me ne moti! mislim,da to sploh pri vsej stvari nima veze. to je show....ki nima namena kazati pranja in ciscenja zelenjave,pulta,umivanja rok....te stvari so tukaj nepomembne. bistvo oddaje je kuhanje-nacin,pristop....verjetno tudi malo bolj sproscen pristop h kuhanju samem. naj nam bo v veselje....tako nekako.
kot sem rekla,me moti vse vec showa pri teh oddajah. prva serija oddaj mi je bila mnogo bolj vsec- ravno zaradi tega,verjetno!? lp petra
Default avatar

misa.

Mislim da se tvoja mentorica praska tam, kjer je ne srbi. Iz oddaj in knjig ne more sodit, kako JO kuha v svoji restavraciji, ali tam vlada sterilnost ali ne.
To kar vidimo v oddajah, je show, katerega namen je cimvecja popularnost in s tem prodaja njegovega image-a, ki je zelo dodelan. Kdo je njegova ciljna publika – so to profesionalni kuharji ali gospodinjci (ki se ne obremenjujemo s HACCP metodo)? Meni bi bil dolgocasen ce bi ga morala gledati med pranjem rok in pomivanjem posode. Pa tudi honorar ima prevelik za kaj takega :)))
Ne pozabimo, da je ravno zaradi svojega »packanja« (in pozitivnega naboja) postal slaven. Se predno se loti kuhe ze razlaga kako bo fantasticno, kako se bodo okusi prepletali, kako bo super izpadlo. Sama zase vem, da vsakic dvomim v uspeh. Morda bo prevec peceno, suho, prevec zacinjeno, premalo socno…. On pa ne. Vse zmeraj super rata in ravno ta pristop mi je pri njemu vsec; to da spodbuja ljudi naj stopimo iz svojih okvirjev.

Moderatorji

Vesna Feelgood , svetovalka za prehrano
Vesna Feelgood