Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija oslovski kašelj – testiranje

oslovski kašelj – testiranje

Spoštovani,

Hčerka stara 4,5 leta že tretji teden močno kašlja . Začelo se je z lajajočim kašljem ponoči in zjutraj (cca 5 dni) , čez dan pa se je začel moker kašelj z izkašljevanjem . Že tretji teden močno in grdo kašlja z izkašljevanjem sluz, nič ni boljše . Bili sva dvakrat na kontroli pri zdravnici , nazadnje pred enim tednom , kjer so ji opravili krvi test , ki je kazal na virozo – parametrov ne vem, ker nisem mogla govoriti z zdravnico in mi je to povedala kar sestra. Imam tudi skoraj šest mesečnega dojenčka, ki bo cepljen čez 14 dni. Strah me je, da hčerka nima zgolj navadnega kašlja z virozo, saj takšnega poteka pri njej ni bilo , kašelj je ponavadi zginil v cca 10 – 14 dneh , s tem da se je postopoma zmanjševal. Sedaj pa nič ni boljše , še vedno je močan grd kašelj z obilo sluzi. Strah me je , da bi lahko šlo za oslovski kašelj , ki je za dojenčke še posebej lahko tudi zelo nevaren, inkubacija pa je dva tedna. in v času cepljenja ne bom vedela, ali se je od sestrice nalezel te bolezni . sak lahko da bo še pri njem inkubacijska doba. Zdravnici sem to skrb omenila, vendar ni dala teste za oslovski kašelj, ker bi naj bilo zelo malo verjetno, da bi ga imela…
Zanima me, ali se lahko z navadno krvno sliko (crp test… ) vidi, ali gre za oslovski kašelj, oziroma kateri parametri bi morali biti povišani. Ali je za to potreben poseben test in ali je sedaj v tretjem tednu bolezen še mogoče diagnosticirati.
Naj omenim, da sem na forumih prebrala, da so mamice iz izkušenj opisovale oslovski kašelj , ki je bil s testi potrjen, pa pri nekaterih izmed njih tudi ni bilo posebej značilnih znakov, razen dolgo trajajočega grdega kašlja (brez riganja , bruhanja in podobno…
Prosim za hiter nasvet, ker bi verjetno jutri zjutraj šle na ponovno kontrolo ali pa še čakava ? Sestra je rekla, da lahko traja kašelj več tednov.. Meni pa ni normalno, da navadni kašelj traja tako dolgo , saj je hčerki kašelj vedno izzvenel v cca 10 dneh s postopnim zmanjševanjem kašlja.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Oslovski kašelj potrjujemo z odvzemom krvi in določanjem specifičnih protiteles. Navadni pregled krvi (hemogram, CRP) nam oslovskega kašlja ne potrdi. Pomemben je potek (dolgotrajen kašelj, ki se v drugem tednu boleznislabša, kašelj se javlja v napadih, z značilnim rigajočim zvokom po napadu). Seveda pa je oslovski kašelj pri sicer zdravem otroku (brez motnje imunosti), ki je bil do te starosti že 4x cepljen proti oslovskemu kašlju, zelo neobičajen in izjemno redek.
Za potrjevanje oslovskega kašlja opravimo pregled krvi (IgG, IgM in IgA na oslovski kašelj). Če so pozitivna protitelesa IgG, so ta od cepljenja. Pozitivna IgM in IgA pa kažejo na svežo okužbo.
Nekatere virusne okužbe, lahko pa tudi povzročitelj atipične pljučnice Mikoplazma pnevmonije, povzročajo dolgotrajne kašlje, brez sprememb v krvni sliki in le po poteku lahko sklepamo, za kaj gre.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

Hvala za odgovor.
S hčerko sva bili danes pri zdavnici in je dala narediti navadno krvno sliko (crp, levkocite itd….), kjer so parametri nizki . Dali smo pa kri tudi za test bakterije mikoplazme, vendar pa izvid ni bil veljaven, ker se je vzorec krvi strdil…ga je bilo premalo. Testa nismo ponavljali. Tako je zdravnica rekla, da naj sedaj počakamo en teden in če še en teden ne bi bilo bolje s kašljem , bomo pa test z mikoplazmo ponovili. Rekla sem, če ne bi bilo bolje , da že sedaj ponovimo test, pa so baje na krvni sliki prvega izvida zelo nizki parametri , ki ne kažejo nič posebnega. Mene pa je strah zaradi našega dojenčka (skoraj 6 m, ki bo čez cca 2 tedna cepljen ), da ne bi okužba prešla nanj in bomo sedaj še en teden čakali , kaj je in da da se šele čez en teden v primeru neizbolšanja naredi ponovno test mikoplazme. Če bi se npr. že sedaj potrdila bakterija mikoplazma , bi hčerka verjetno že sedaj dobila antibiotike in bi se bolezen skrajšala , s tem pa tudi kužnost in nevarnost prenosa okužbe na našega dojenčka ? Kaj menite, a ne bi bilo bolje že sedaj ponoviti test za mikoplazmo ali še čakamo en teden ?
Glede testiranja za oslovski kašelj pa hčerka ni bila testirana , ker ne delajo teh testov in ker je zelo malo verjetno , da bi ga imela, ker je cepljena… Da bi pa lahko poklicala na mikrobiološki oddelek … in vprašala , če se lahko opravi test samoplačniško. V izkušnjah mamic na forumih pa berem, koliko je primerov bolezni tudi v predšolski dobi cepljenih otrok… Naj še omenim , da hčerka vse od začetka poteka bolezni sploh ni imela vročine, samo ta čuden kašelj.
Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

Spoštovani,

Če vas še lahko vrašam glede oslovskega kašlja, kako je s testom – z brisom grla šele konec tretjega tedna bolezni – ali je ta še smotrn , ali se bakterije s tem testom tako pozno ne da več diagnosticirati – to sem namreč prebrala na večih mestih, pa ne vem, ali je ta podatek točen ali ne.
Hvala za odgovor.

Z brisom lahko oslovski kašelj potrdimo v drugem, morda tretjem tednu bolezni, potem pa je boljša metoda določanje protiteles. Kot pa sem vam tudi že napisala, je oslovski kašelj pri 4,5 letnem otroku, ki je bil do sedaj 4x (torej popolno) cepljen proti oslovskemu kašlju (in zadnji v starosti 18 mesecev) le teoretična možnost in izjave forumskih laikov nikakor nimajo teže.
Po poteku in opisu začetka je kašelj najverjetneje posledica virusne okužbe dihal in lahko traja več tednov.
Če je starejši sorojenec bolan, ponavadi cepljenje dojenčka odložimo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close