Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje Me bo doletelo da bom dolžan plačevati za mamo dom?

Me bo doletelo da bom dolžan plačevati za mamo dom?

Pozdravljeni. Da razložim stuacijo. Moja mama in oče sta se ločila v moji mladosti ko sem imel 6 let. Mama je bila psihična bolnica in je niti nisem veliko obiskal ker sem se je bal in je imela tudi nad menoj razne izpade. Potem se je njeno psihično stanje poslabšalo in ko sem bil jaz star 18 let so me na CSD poklicali in hoteli da sem njen skrbnik ker so ji zaradi psihičnega stanja odvzeli skrbniško pravico. Takrat sem se tudi strinjal da bom skrbnik in sem bil dve leti nakar sem se skrbništvu odrekel ker nisem mogel shajati z njo. Sicer je živela sama v svojem stanovanju in sem imel zaradi bedarij ki jih je počela neprestano klice iz policije in od sosedov. Zato sem se odločil prekinit skrbništvo ker se ga lahko odrečeš. Nato je postalo skrbnik CSD in ker se seveda tudi CSD ni hotel ubadati s temi problemi so mamo dali v dom. Takrat sem bil pa spet jaz na tapeti ker ima pokojnine samo cca 450€ da bi jaz to doplačeval. Takrat sem tudi socialni delavki povedal da nisem nikoli niti imel nič od moje mame da ni nikoli skrbela za mene kot starš k večjemu same preglavice. Potem je prišlo do tega da ji dom doplačuje občina. Ker po ne vem katerem člen jaz nisem dolžan plačevati za njo. Takrat sem iz CSD dobil tudi popis stvari iz njenega stanovanja in zdaj je na stanovanje knjižena občina. Sedaj me zanima nekaj. Takrat ko sem bil kao oproščen plačevanja tudi nisem imel velike plače.. praktično malo nad minimumom. Sedaj imam par let novo službo in bi lahko plačeval za dom. Oče mi je tudi sedaj rekel da mama je plačevala preživnino za mene dve leti za katero se je on na sodišču boril in dobil. Dve leti je potem pod prisilo plačevala za mene bogih 7 tisoč tolarjev na mesec. Sedaj me zanima če je možno da me še začne občina terjati zaradi tega. Ne spomnim se pa po katerem členu sem bil takrat oproščen ker sem papirje nekje butasta buča založil. Vem pa da sem do zdaj vsako leto na začetku leta dobil od CSD popis njenega imetja in am je pisalo da sem oproščen plačevanja za njo ampak res ne vem po katerem členu. Zanima me če bo dejansko tako tudi ostalo? Ker dediščini se tako ali tako imam namen odreči. Hvala za odgovor

težko verjamem, da bi bil oproščen. lahko se ti npr zaradi dietne prehrane, ker si npr nekaj bolan, da jo rabiš… plačilo zniža, da ti pa ne bi bilo treba…..ne verjamem

Ne razumem zdaj tega odgovora..

Verjetno če je preživnino plačevala samo dve leti, se šteje, da ni skrbela zate in v tem primeru potem otrok ni dolžen doplačevati doma zanjo. Ker ima nekaj premoženja, se občina vsede na to in se bo po njeni smrti poplačala iz njenega stanovanja, ostalo bo častila država.
Pri plači pa CSD, zanimivo, ko je treba doplačevati dom, priznava tak cenzus, da z njim človek ne more preživeti, ko gre pa za preživnino za otroka, jih pa vse, od CSD do sodišča, skrbi, kako bo zavezanec preživel. Narobe svet. S tem da se oskrbovanec doma lahko po mili volji izmišljuje, kakšen standard bi on imel, otroci morajo pa plačevati. Še bolj narobe svet.

Naj ti ne bo nerodno iti na CSD vprašat, kako je s stvarjo, če te tako skrbi. Za nazaj te ne more terjat za vsa ta leta, za katera je izdala sklep, da te ne bo. Če pa nekoč sklep ne bo več veljal in bi moral doplačevati, boš pa to izvedel na enak način, kot zdaj dobiš odločbo, da ti ni treba plačevati. Tako lopovski na srečo še niso, da bi te čez 20 let terjali za vse nazaj.

Aleksandra je verjetno hotela povedati, da si obveznost doplačevanja za starše, če bi veljala zate, lahko znižaš s prikazovanjem izrednih stroškov.

Glede na to, da mama ni skrbela zate, ti nisi dolžan skrbeti zanjo- tako je, čeprav tudi sama neven po katerem členu zakona. Glede na to, da je CSD mamo obravnaval že prej, so verjetno tudi imeli dokaze o tem, ko se je urejalo doplačevanje za dom. Ko je enkrat narejena oprostitev in doplačuje občina, mislim, da so to več ne spreminja, razen če bi se kje pojavil kakšen otrok ali drug zavezanec. Občina se takrat vpiše na premoženje in se naredi zaznamba. Torej ob dedovanju ne dobiš nič, oziroma najprej svoj delež pokasira občina. Tudi če je mama dve leti plačevala preživnino, to ne pomeni, da je skrbela zate. Zate je skrbel oče in koliko sem razbrala, z mamo niti nista imela kaj dosti stikov.

Ni mi jasno edino, zakaj ti pošiljajo popis premoženja. Predlagam ti, da se obrneš na CSD in vseeno preveriš, da boš brez skrbi.

Tudi jaz ne vem zakaj mi to pošiljajo. Vem le da zdaj občina to plačuje. In upam da me ne bodo bremenili, ker koliko sem dobil od mame in ne mislim finančno, ko sem jo dejansko potreboval mi je obračala hrbet. Ko je ona sama videla da stojim na svojih nogah in da sem finančno stabilen je stopila z menoj v stik. Zato mislim da ni vredna nikakršne moje pomoči. Če bi šlo za očeta sem raje sam brez kot da bi videl da on nima, ker vem kaj vse je žrtvoval za mene. Hvala vam za odgovore do sedaj.

moja mati,tabletomanka,jemala mi je denar,štipendijo,tako da je šlo na njej račun ,kot majhno me je pretepala,zaničevala,zanikala ,slaba mati je bila,šla je celo tako daleč,da mi je brala in sežigala pisma od mojega fanta,ki je takrat služil vojaški rok,nič nisem dobila od njega 1leto,pustil me je ,ker je mislil da je konec,naredila sem srednjo šolo,želela sem veliko več ,ampak mi ni dala denarja po smrti očeta,ki mi je pripadal ,imela je mojo štipendijo,otroške dokl. do 18 leta in od očeta denar,kam ga je dala mi ni jasno,bila sem vedno lačna,peš sem hodila 10km do prakse,ker pač ni dala denarja.Nikoli je nisem zatožila na centru,ker me je bilo sram da imam takšno mater.Imam hčerko ,ne ve kako ji je ime,ker jo ne zanima,zdaj,moram plačevati dom onemoglih,ker mi je pač mati.Na centru vedo kaj se je dogajalo,kar so si zatiskali oči,.moja mati ni skrbela zame ,ampak plačevati moram dom ,tako ,da dobra mama ,slaba mama,-plačati moraš in to veliko .

New Report

Close