Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Pridobivanje teže dojenčka

Pridobivanje teže dojenčka

Živjo mamice!

Danes sva bila z mojim enomesečnim sinkom na prvem pregledu pri pediatru, kjer so ugotovili, da prepočasi pridobiva na teži (zredil se je samo slabih 400 namesto vsaj 600 g). Na srečo se je rodil s kar visoko težo (4020 g), tako da zaenkrat še ni panike, počasi pa bo treba nekaj ukreniti. Ker se samo dojiva, je pediatrinja rekla, da bo treba dodajati. Jaz še vedno upam, da to ne bo potrebno (zelo rada bi ga samo dojila), seveda pa mu bom dodajala, če bo treba. Kakšne so vaše izkušnje? Kako so se kaj redili vaši otročki po prvem mesecu? Kaj ste storile, če niso dovolj napredovali? Kako pa je z dodajanjem? Ali se otroček potem sploh še hoče dojiti?

Za vsako izkušnjo in nasvet vam bom zelo hvaležna.

Lp,
Katarina

JAz zaenkrat še ne vem nič od dodajanju ker o tem še ne razmišljam, na srečo.
Moj sin se je rodil z težo 4050, po enem mesecu pa je imel 5050 kg,po 2 mesecih pa 5900, tako da je pravi korenjak.Vem pa kolikor sem prebrala, da je glavno da dojenček pridobiva na teži.Če ostane ista teža ali pa če izgubi na teži je potrebno ukrepati.Tako sem jaz slišala, ne vem pa če je prav.

Dojenček naj bi v prvih treh mesecih starosti pridobil v povprečju 175 gramov/teden; pri čemer moramo kot izhodišče upoštevati najnižjo težo in ne porodne teže. Možni so kar veliki razponi: od 110 do 230 gramov/teden. Za uspešno dojenje je izredno pomembno čim pogostejše pristavljanje. Dojenčka pustimo ob dojki, tudi ko je prazna, saj s sesanjem stimulira sproščanje hormonov, ki vplivajo na nastanek mleka. Če brez dodajanja ne gre, je smiselno pričeti z dodajanjem po žlički. O dojenju in dodajanju smo tudi že veliko pisali, tako da se splača malce pobskati. Uporabne nasvete najdeš tudi na strani: http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/dojenje/tezave_1.htm
Pozdrav!
Nina

Moja korenjakinja je pravi požerušček, saj je po šestih tednih (prva posvetovalnica) iz 2880 šla na 4250!
Želim ti čim uspešnejše dojenje in lepo napredovanje!
Saša

Draga Katarina!

Razumem tvojo skrb. Tudi jaz imam enomesečnega dojenčka in se pridno dojiva. Preveč pridno. Ampak zgodba je taka. Moj prvi otrok je bil rojen zelo majhen in lahek. Porodna teža je bila manj, kot 2000g. Lahko si misliš, kako sem si želela, da bi čim več pridobil. Dojila sem ga skoraj non-stop. Ponoči je bil stalno ob meni in čim je malo pojamral sem ga potegnila ka sebi. Čez dan so mi “joški skoz ven viseli” mali pa se je dojil kar naprej. Če ni vlekel sem ga pobožala po glavici in požgečkala pod bradico pa je spet potegnil. Rezultat je bil, da se je zredil v 1 mesecu 1480 g. Nikoli ne bom pozabila te številke. Naslednji mesec je pridobil 1000g .No, naprej pa se ne spomnim več.Ampak fantiček je ujel vrstnike.
Pri drugem sinku je zgodba drugačna. Rodil se je krepek, ne tako kot tvoj, a imel je 3 kile. Niti pomišljala nisem in sva se dojila, kot je bila mamica navajena. Kar naprej. Rezultat je 1660g v enem mesecu. Skoraj preveč. No, zdaj pa gledam malo na uro in poskušam malo zreducirati dojenje. Prej sem ga res dojila skoraj na 1 uro. Malo si pomagamo tudi z dudo.
V bistvu je to isto, kar je napisala Nina. Čim večkrat pristavljaš, dosti mleka se proizvede. Zbudi malčka, če ti spi več kot tri ure in ga podoji. Pa še nekaj. Nekateri dojenčki spustijo bradavico in malo počivajo, mogoče je tvoj tudi tak, v bistvu pa še ni sit. Malo ga požgečkaj pod brado in glej koliko časa se dejansko dojita. Je to 5 min?-premalo! ali 20 min -dovolj.

Kar korajžno še naprej vstrajaj, veliko pij pa se bo sinek poredil.

Srečno!
Eva

Nič nisi napisala o tem ali uporabljate dudo in dodajate čajek na flaško. Oboje je lahko vzrok za premajhno naraščanje teže. Npr. dojenček malo pojoka (cca. pol ure do uro po dojenju) mamica pomisli saj še ne more biti lačen in mu da dudico (moje izkušnje) – NAPAKA. Vsakič ko je otrok “siten”, vsakič ko vidiš, da mu nekaj ne paše ga pristavi k prsim. Potem naj sesa kakor dolgo hoče tudi, če je dojka že prazna, kot je že napisala Nina, bo drugič nastalo več mleka. Če ti kaže znake, da je sit po npr. 5 min sesanja in noče več sesati poskusi podreti kupček, malo počakaj in poskusi znova. Poskusi tudi menjavati dojke čimpogosteje – tudi s tem stimuliraš, da bo naslednjič več mleka (3-4 krat v enem dojenju). Nič nisi napisala kolikokrat v 24 urah se dojita? Najmanj 8-12 krat! Mogoče se ti zdi, da boš nekaj časa samo dojila in dojila a se splača potruditi, ko se bo vse uravnovesilo bo postopoma manj dojenja.

Res pa se splača pogledati še spodnje odgovore na to temo in mogoče poklicati tudi kakšno svetovalko v LL.

Veliko uspehov,
Miša

No krasno en odgovor sem že napisala pa je nekam izginil!
Pa se bom skušala ponoviti.

Nič nisi napisala o tem ali uporabljate dudo in dodajate čajek na flaško? To je lahko vzrok za težave, ki jih opisuješ. Npr. malček malo joka in “sitnari” ti si misliš pa saj je komaj jedel in mu daš dudico ali čajček – NAPAKA. Iz srca in iz lastnih izkušenj ti svetujem, da ga pristaviš vsakič, ko vidiš, da mu nekaj ne paše (ga ščipa, joka, je nemiren). Pristavljaj ga čim pogosteje to je najmanj 8-12 krat v 24 urah. Če ti pri prsih zaspi ali po krajšem času sesanja dojko izpusti kot, da ima dovolj ga dvigni podrita kupček, morda še malo počakaj in poskusita znova. Poskusi tudi čim večkrat menjati dojko – najmanj 3-4 krat med enim dojenjem – tudi to stimulira večjo proizvodnjo mleka. Nekaj časa se ti bo verjetno zdelo, da samo dojiš a verjemi se splača potruditi. Najlažje je pač ponuditi flaško.

Res se splača pobrsaki še po spodnjih forumih in morda prebrati knjigo Dojenje in materinstvo iz srca. Lahko pa tudi pokličeš svetovalke LL.

Veliko užitkov ob dojenju še naprej,
Miša

Kar nasmejala sem se ob branju tvojega posta. Se sprašuješ zakaj, ne. No, moja deklica je namreč ob rojstvu tehtala natanko toliko, kot tvoj fantek, dolga je bila pa 53 cm. Pri enem mesecu je imela natanko 4575g in 55cm. Tudi meni so rekli, da se je zredila premalo, tako, da sva tja do petega meseca obiskovali različne zdravnike, kjer so jo pregledovali, ji jemali kri, vodo, naredili UZ, seveda je bilo ves čas vse v najlepšem redu, mene pa se je lotevala panika, da ni res kaj narobe, čeprav je dojenčica ves čas krasno izgledala, o kakem suhem otročku ni bilo govora. Svetovali so mi različne dodatke, ki jih je vse po vrsti odločno odklanjala. Tako se veselo dojiva še sedaj, pri 8,5 mesecih.
Ko sem jo prvič pripeljala na Pediatrično kliniko( z napotnico za sprejem zaradi počasnega napredovanja), je zdravnica vzkliknila: joj kako lep dojenček, poglejte sestra! In nazadnje, ob pregledu z UZ me je neki zdravnik pomiril in rekel, naj nikar nič ne dodajam, če ne mara, naj jo dojim, da je otrok normalno rejen in zdrav.
No, želim ti napisati, ne skrbi, če je otrok sicer videti zdrav i živahen je gotovo vse v redu. Ne obremenjuj se z grami, pa bo. Dojenčki, ki se rodijo lahki, napredujejo hitreje, takile debeluščki pa nekoliko počasneje. Take so moje izkušnje.

Oglasi se še in čim manj skrbi ter veselo dojenje, Vesna.

Štej tudi mokre pleničke: na dan naj bi bilo vsaj 7 močno polulanih in 2x blato. Če misliš, da ima premalo mleka, ga stehtaj pred in po dojenju, da boš videla, koliko poje. Ali pa si kdaj izbrizgaj mleko, da boš videla, koliko ga imaš.

Moja hčerka se je rodila s težo 4060g in je po treh mesecih tehtala pičlih 4650g,
samo dojila sem jo in ni se mi zdelo da imam malo mleka, samo ona je popila (po tehtanju) cca. 60-80ml mleka, 100ml je bilo že veliko, tudi dudo in čajčke je zavračala..pa veliko polivala. Po pregledu in raziskavah na Pediatrični kliniki so potrdili refluks (želodčna zapiralka ne deluje pravilno) kar je dokaj pogost pojav pri dojenčkih…Torej če tvoj otrok veliko poliva-bruha potem mu dvigni vzglavje, celoten jogi, ne mu dajati blazine…drugače pa ti ne priporočam še nobenega dodajanja, raje po nasvetu mojih predhodnic večkrat dete pritavljaj k prsim…mislim da po prvem mesecu še ni panike…
Tudi moja deklica ni izgledala ravno podhranjena, samo napredovala ni tako kot drugi, pa se je z gosto hrano vse uredilo, zdaj tudi ni ravno debelušček, je pa normalno razvita vitka dve in pol letna deklica- pa zdrava (moram potrkati na les) kot dren.

Moja teorija je bila po vsem skupaj, da če dva enako velika, stara in težka človeka jesta isto pizzo, jo eden z lahkoto zmaže, drugi pa se matra in jo bo zmogel samo pol…smo si pač različni.
Nasveti pediatrov so vredu, samo z mero jih moraš poslušati, ne vse slepo ubogat…
Lepo se imej, pridno papajte..pa bo.

Draga Katarina.
Matere običajno najbolj skrbi, ali njen dojenček popije dovolj mleka. O tem se lahko najlažje prepričajo tako, da opazujejo dojenčka in štejejo polulane ter pokakane pleničke. Zdrav, zadovoljen in živahen dojenček, ki lepo pridobiva na teži in dolžini, z napeto kožo, ki >pridela< 5 do 6 resnično mokrih in 2 do 5 pokakanih pleničk za enkratno uporabo na dan, prav gotovo dobi dovolj mleka. Po šestem tednu dojenčkove starosti se lahko frekvenca kakanja precej zmanjša, v izjemnih primerih tudi do enkrat na teden, vendar zelo obilno.
Tehtanje dojenčka je za matere vznemirljivo početje, saj jim je to najbolj pomirjujoče zagotovilo, da njihov otrok dobro napreduje. Običajno novorojenčki v prvem tednu po rojstvu izgubi nekaj teže, ki pa jo najkasneje v dveh do treh tednih zopet pridobijo. Po tem obdobju je spodnja meja pridobivanja teže po načelih mednarodne zveze za dojenje (LLLI), svetovne zdravstvene organizacije WHO in Unicef-a 450 g na mesec oz. 110 do 225 g na teden. Če mati ne bo preveč obremenjena s številkami in tabelami, pač pa bo dojila otroka glede na njegov lasten ritem, ki ga sporoča z jokom, bo prav gotovo pridobival težo tako, kot je zanj najbolj naravno. Nasvet o črpanju mleka, da vidiš koliko ga imaš, pa ni najbolj primeren, saj z različnimi prsnimi črpalkami ter različnimi tehnikami lahko izčrpamo zelo različne količine mleka.

New Report

Close