Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija visok (?) diastolični krvni tlak

visok (?) diastolični krvni tlak

Pozdravljeni!
Še preden sem rodila otroka, sem imela vedno precej nizek krvni tlak (in večkrat težave zaradi tega…omotice,…). Občasno sem imela tudi VES, ki jih nisem zdravila.
Pred dvema letoma sem rodila drugega otroka (leto in pol prej prvega). Nikoli si nisem merila krvnega tlaka, občasno pri zdravniku, pa je bil normalen. Prejšnji teden pa sem bila pri Ginekologinji na pregledu in so mi izmerili pritisk 135/99, večrat je ponovila, vsakič je bil spodnji previsok. Meritev je bila opravljena ob 15ih popoldan. Ginekologinja mi je predlagala, da si opravljam meritve doma. Zdaj si že ves teden merim krvni tlak doma in imam zjutraj, pol ure po temu, ko vstanem, krvni tlak 129/89 (povprečno, spodnji niha od 87-89), popoldan pa imam sicer 124/78. Ker imam v zadnjem času precej več nerednih srčnih ritmov (sklepam, da VES , glede na to, da so bile te ugotovljene 2008 pri kardiologu – velkrat tudi v parih). Spodnji tlak sicer ni previsok zjutraj, kljubtemu pa ni optimalen,sploh gelde na to, da sem zmeraj imela precej nizek krvi tlak. Bi me moralo skrbeti? Bi bilo morala k zdravniku? Stara sem 36 let, nisem predebela, gibljem se vsaj pol ure na dan (kolesarjenje in/ali tek), jem zelo zdravo (večinoma sadje in zelenjava, veliko polnozrnatih izdelkov), moj celokupni holesterol je bil nazadnje pred 1 mesecem prenizek, tudi eden izmed ostalih dveh, pa se zdaj ne spomnim natančno kateri, vendar nobeden previsok. Kaj bi še lahko naredila? Posledica česa bi lahko bilo zvišanje tlaka kar naenkrat? Bi naravna odvajala (čaj preslice ipd) priporočili ali ne?
Hvala najlepša za vaše predloge

Mislim, da sem vam že odgovoril. Za pravilen odgovor bi potreboval podatek ali je prisotna družinska obremenitev in rezultat več merjenj krvnega tlaka. Krvni tlak merimo sede, v mirovanju, z neprekrižanimi nogami, z manšeto v višini srca, itd. Meritve izvedemo po tri krat v presledkih 2 – 3 minut Glede na vsebino vašega dopisa lahko priporočim le zdrav način življenja in kontrolo čez 2 – 3 mesece.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Moja mama in babica imata obe previsok krvni tlak, ampak zgornjega, ne spodnjega, obe jemljeta zdravila. Moje meritve zjutraj (merim si kot je priporočeno, sede, brez prekrižanih nog, roko v sproščeno na mizi,pol ure po tem, ko vstanem, še preden jem in preden spijem kavo, popoldan pa pol ure po temu, ko pridem iz službe, ko se umirim ), 2x zaporedoma s presledkom 2 min. Zjutraj sem zadnje tri dni imela povprečje obeh meritev 1. dan: 129/89, 2. dan: 126/88, 3.dan: 119/88, popoldan pa: 1.dan: 124/78, 2.dan: 126/85 3.dan: 120/80. Pri ginekologinji sem imela v treh meritvah tlak 135/96 (povprečje), pa drugače nimam strahu pred zdravniki, še nikoli prej mi niso izmerili previsok tlak (tudi z istim merilcem ne), zato sem bila nad meritvami zelo presenečena, predvsem glede na moj (dokaj) zdrav način življenja. Hvala, bom poskusila še z dodatki omega 3 in Q10, ter si čez 2-3 mesece ponovno merila tlak v roku 1 tedna kot ste predlagali. Najlepše se zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close