Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Bolečine v medenici – sramna kost

Bolečine v medenici – sramna kost

Pozdravljeni!

Po prvem porodu sem imela močne bolečine v predelu sramne kosti in diagnoza dežurnega zdravnika je bila počena sramna kost. Fizioterapevkta, ki me je takrat obiskala, se je sicer bolj nagibala k temu, da imam pretegnjene vezi, vendar pa nisem imela opravljenih nobenih nadalnih raziskav, tako da še danes ne vem, kdo je imel prav. Stanje se mi je v 8 mesecih popravilo in bolečine so povsem izginile.

Trenutno sem v 5. mesecu nosečnosti (moja druga nosečnost). Po 8. tednu nosečnosti so se mi pričele občasno pojavljati bolečine v predelu medenice – sramne kosti in sicer predvsem pri ležanju na boku in obračanju z boka na bok (tako kot po prvem porodu, le manjša itenziteta).

Zanima me naslednje:
1. Ali je mogoče, da so te bolečine le posledica rahlanja vezi v medeničnem predelu, zaradi hormonskih sprememb v nosečnosti, ali je vse skupaj povezano s poškodbo pri prvem porodu?

2. Kaj točno poškodba pri prvem porodu pomeni za drugi porod – se lahko ponovi tudi, če bo tokrat otrok manjši (prvorojence je imel obseg glavice 36cm, 3960g in 56cm; jaz pa sem bolj drobne postave)?

3. Imate kak dodaten nasvet, saj kljub temu, da se ne želim obremenjevati in se veselim novega otročka, me kljub temu skrbi, kaj ta nosečnost pomeni za moje zdravje. Prvega poroda sem se veselila in bila zelo sproščena, zato želim, da bi bilo tudi v drugo tako, vendar pa me poškodba pri prvem porodu vseeno skrbi in se bojim, da bo povsem spremenila moje doživljanje drugega poroda. Preprosto želim vedeti, kaj lahko pričakujem (kljub temu, da se zavedam, da je težko predvideti in postavljati diagnoze na podlagi tako skopih podaktov).

Najlepša hvala za vaš odgovor in želim vam lep dan,

Sabina

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.- "True to life, true to me The way it's got to be So simple, so simple, so simple Live to love, love to be Absolutely free" Stacie Orrico, So simple

Spoštovani,

1. težave s sramno kostjo se praviloma začnejo šele v tretji tretjini nosečnosti, tako da bolečina, ki jo omenjate že od 8. tedna dalje ne more biti od tega, od česa je, pa žel ne vem.
2. sam porod je ob razpočeni sramni kosti še lažji, seveda ne za vaše težave temveč za rojstvo otroka, saj se po njej medenica mnogo lažje razmakne in je za otroka prisoten manjši upor. Seveda se enkrat razpočena sramna zrast lahko razpoči ponovno, saj gre pri tem praviloma za kombinacijo oslabele sramne zrasti, hormonske razloge za spremembe in mehanične razloge, tako na strani porodnih sil ali sil, ki nastopijo ob hoji kot na strani plodovih lastnosti.
3. Če bi se pričele pojavljati težave pri dviganju nog ob hodi navkreber ali po stopnicah, priporočam togi medenični pas, s katerim je mogoče medenico stabilizirati, kar zmanjša bolečine, preprečiti pa ponovne razpoke zrasti ni mogoče povsem.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani!

Sem v 20. tednu nosečnosti in imam že kakšne 3-4 tedne podobne bolečine v področju sramne kosti.Predvsem, ko vstanem s postelje ali kavča, kasneje, ko se razhodim, bolečina mine?
Glede na to, da ste napisali, da se te bolečine lahko pojavijo šele kasneje v nosečnosti, kaj mi svetujete?

Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav,
Živa

žal ne vem kaj bi bilo najbolje storiti, ker ne vem, kaj je sploh narobe. Običajno so bolečine, ki se izboljšajo po gibanju skeltno-mišične bolečine. Omenite težave svojemu osebnemu zdravniku.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close