Najdi forum

lesena plošča v hiši

obnavljamo stanovanje in imamo v eni sobi lesena tla (ostalo so plošče ab). prostor je velik 3 x 5 m . plošča je torej lesena, tramovi so torej dolgi nekaj več kot 5 m, postavljeni nekje v širini 60 cm. obstoječih tramov ne moremo zamenjati (zaradi spodnjih sosedov), razmišljamo pa da bi med te obstoječe trame dodali še nove trame ki bi v steno bili vpeti z nekakšnimi kovinskimi nosilci (ki pa tudi nevem kakšni naj bi bili??). potrebujem kakšen nasvet kako to zadevo izpeljati da bo varno pa da bo tudi nosilnost zadovoljiva (prostor služi kot predsoba, po obnovi želimo imeti v njem vsaj eno konkretno omaro (250 cm dolgo garderobno omaro) ter nekaj predalnikov).

pozabil sem omeniti da moramo urediti tudi zelo zelo dobro zvočno izolacijo- sosedje so namreč precej glasni, mi pa tudi nismo ravno tihi ko hodimo 😉

nosilnost,
kolikšne so dimenzije tramov?
Ali se bo lahko saniralo z vrha oz. z vaše zgornje strani?
Kakšen je nosilni zid, na katerega boš vijačil kovinske nosilce?
Prilepi tloris tega dela, kjer se to sanira.

LP

grezilo hvala!
sanacija bo potekala z vrha , narediti moramo tako da spodnjim sosedom nič ne uničimo -oni imajo menda strop-verjetno gips plošče??- pritrjen na obstoječe trame, zato torej obstoječih nemoremo zamenjati.

dimenzija obstoječih tramov mi še ni poznana (nismo še odstranili laminata…-sobo še uporabljamo), novi trami bodo pa dimenzij kot nam bo kdo priporočil (mogoče ti?).

nosilni zid kamor bom vijačil je širok 50 cm -hiša je stara 95 let.
mi lahko svetuješ še glede kovinskih nosilcev?-kakšni so primerni?

prilagam tloris (narisan bolj na hitro, ..)

lp

nosilnost,
ali je hiša kamnita ali je zidana? Za samo kamnito zidovje je potrebno paziti v primeru vrtanja , kje je kamen, da se vanj zavtra.
Tvoja skica kaže, da imaš tramove v daljši smeri; predivdevam, da so zato tudi nekoliko močnejši; za dodatno vgrajevanje boš potreboval enake dimenzije tramov; običajno smo naredili ležišče v steni namesto sidranja/vpenjanja z kovinskimi konzolami; za moj okus je bolj sigurno, če izdolbeš ležišče globine 15 cm (20 cm).
Glede kovinskih nosilcev za les , tule sem prilimal predlog:
http://www.merkur.si/gradnja/les-za-gradnjo-in-dodatki/stresna-zveza-vormann-nosilec-a-tip-70975-100x140x2-0-mm
-http://www.vormann.com/vormann.com/index.php?ParentStoryID=12&StoryID=72&Untergruppierung=401&Produktzuordnung=410
podobni se dobijo v kakšni trgovini z lesom ali Merkur ali Top Dom, ali Bau….., Slovenijales,….. Pomemben je podatek o vijakih, ki jih boš uporabil. Predlagam “t.i. izvečna sidra” vijake (kot primer:http://www.almotrade.si/prodajni-program/vijaki/vijaki-za-beton/sidrni-vijaki/)
Če bo kaj bolj hudo, se izvrta luknja , vstavi sidrna masa, vstaviš vanj kar navojno palico.

Bolj me zanima, ali veste v kaj se spuščate, ko boste popravljali od zgoraj, za primer , da se sosedu povzroči kakšna večja škoda? Ali sosed ve za vaš poseg? Poslikajte si strop pri sosedu; pazite , da ne padete skozi strop;….. Kakšna je nosilna podkonstrukcija pri sosedu za GK plošče? Lesena ali kovinska??

Ko boste odstranili stari pohodni pod (laminat) in boste vgardili dodatne lesene nosilce, na njih obvezno položite/vgradite filc , ki bo preprečeval prenos udarnega zvoka; lahkoi kar v Filc Mengeš povprašate, kjer je možno dobiti kakšem “defekten” (rola ni enakomerno debela; kakšni ostanki v nekaj metrih,…) Položite nato tervol izolacijo (zelena izolacija) , nato 2x OSB plošče (križno leplejene+vijačene) ter nato še lahko peno ter nazadnje laminat.
Javi kakšno pohodno površino ste si zamislili.

p.s.: lahko bi napisal, kej boš to popravljal; kateri konec SLO? Hodoš ali Izola.

lp

grezilo!
hvala za tak super odgovor, sedaj vem že praktično vse! 🙂

hiša je pa delno zidana in delno kamnita. razmišljali smo tudi da bi ležišče raje izdolbli, končna odločitev še ni sprejeta..
v mislih smo imeli tudi nekakšne kovinske šine namesto tramov.. ??
sosedje vedo za naš poseg in jih to ne moti, kakšne pretirane škode jim ne moremo narediti ker v spodnjem prostoru nimajo stvari večjih vrednosti. smo pa izvedeli da stropa sploh niso obnavljali, (samo prebelili) in je še torej tak kot že sto let.
kako to misliš 2x osb plošče? enkrat položene in nato gor še enkrat vijačene? vmes pa?
pa tudi pojem pohodna površina mi ni čisto jasen..?
koliko pa bi bilo treba odšteti da to naredi nekdo drug (mogoče ti??) – se mi kar nekako zdi da to pa le ni tako simpl..
konec slo-nova gorica

nosilnost,
vsekakor bolj priporočam les – lesene tramove dimenzij že obstoječih.
S sosedi se pa pred posegom pogovorite, da ne bo kasneje kaj hudo narobe.

Glede ODB plošč: ko boste zmontirali tramove , položili filc, vgradili izolacijo, pridejo na vrsto “nosilna konstrukcija za parket, laminat,keramiko, pluto……, kar koli že boste položili za pohodno površino[/i].
OSB/LsB plošče , sem napisal, predlagam, da uporabite dve vrsti plošč ki so križem položene; dve vrsti sta bolj nosilni, kot ena debelejša.
Prva 15 mm, druga je lahko 9 mm ali 12mm, položena pravokotno na prvo in vijačeni med sabo; od stene morajo biti odmaknjene vsaj 1,5 – 2,0 cm; tidi pohodna površina mora imeti prostor (luft) – odmik od stene, da lahko diha. Rega se zakrije z zaključno letvico.

Jaz sem iz Štajerske ; nisem izvajalec le takšnih del, samo pri znacih, kolegih, prijatlih in/ali v domači režiji to naredim; lahko ti svetujem in komentiram z nasvetom, predlogom, idejo,……. Drži, sem gradbinec, z kar izkušnjami.

Cena: v kolikor nimate dveh levih rok, se lahko to izvede v lastni režiji in kar nekaj novcev privarčujete. Menim, da le ni tako zahtevno, a nekaj znanja je le potrebno. V tem primeru vas stane le material.
Izvajalci, ti bodo dobavili in vgradili material z znižanim DDV-jem; imaš garancijo na delo in tudi na material.
Upam, da je sedaj razumljivo napisano??

LP

grezilo,
super si to napisal! danes sem že gledal malo za materiali in cenami.
prosil bi te še za link o filcu in izolaciji da bom vedel katera točno je mišljena.-danes sem recimo gledal stirodur (http://www.oglasi.rs/images/oglas/201108/318406/1.jpg )
in kamnito volno (http://www.tehnoles.si/modules/uploader/uploads/s_product/pictures/glass-mineral-wool-ecose-acoustic-joist-roll_copy1.jpg).
(slike sem dal simbolične)
.-pa ne vem kaj si ti mislil kot filc in kaj kot izolacijo?
s sosedi smo se pa danes pogovorili in bomo najverjetneje menjali že obstoječe trame z novimi-dali jih bomo torej v že obstoječe odprtine, zanima pa me če lahko damo navadne trame ali bi morali biti lepljenci? (razlika v ceni je prav neverjetna! ) priporočljiva dimenzija?
lp

grezilo,
pozabil sem vprašati za peno ki bo pod laminatom-je ta prava?- http://www.merkur.si/gradnja/termoizolacije/folije/polietilenska-folija-izoterm-plama-termosilent-53-3x1000x25m-pak-150-m2-6x25m2

nosilnost,
tramove lahko vgradite navadne; kako se bo uredilo z odstranjevanjem sosedovega stropa, če boste vse stare tramove zamenjali?? Kakšna je podkonstrukcija tega stropa?
XPS ( http://www.mix-trgovina.si/gradbenimaterializolacija-c-87_52_101.html) ni primeren za tvoj primer.
Tudi steklena volna (http://www.knaufinsulation.si/content/knauf-insulation-ti-140-w-steklena-volna-v-rolah) ali rumena (http://centerponudb.si/izolacije/steklena-volna.html) ni najbolj priporočljiva, za primer, da hočeš nekoliko večjo zvočno zaščito za spodnje sosede.
Drži, je pa lažje in lepše delat z volnama,ki sem ju prilepil zgoraj, kot z “Kameno volno”
(http://www.knaufinsulation.si/node/72); ta je “zelena”.

Filc: trak , podoben geotekstilu, ki ga uporabljamo na gradbišču, le da je debeljši: podobno temu http://italtehna.si/prodajni-program/tehnicni-tekstil/filc.html; povprašaj v kakšnem Merkurju, Bau……, Mix-Mix, Sad Dom,……Naj bo vsaj 5 mm debeline.

Folija za pod laminat bo v redu; nekajkrat sem uporabil oz. se dogovoril z investitorjem, da je uporabil tole zadevo :http://www.ceneje.si/Izdelek/3705587/dom-in-vrt/gradbenistvo-montaza/les-in-lesni-izdelki/mq-podloga-iz-umetnega-materiala-5mm-za-laminat-panel-parket.

LP

grezilo,
torej ˝zelena volna˝ za izolacijo debeline 140 mm bo ok?
čemu pa tisti filc služi?-tudi kot izolacija?
oprosti mojim mogoče neumnim vprašanje a rad dobro in točno razumem preden se lotim. pa ful ti hvala za potrpljenje! 😉
sosedje bodo strop sanirali sami (kaj in kako pa nevem), dogovorjeno je da oni uredijo zgolj njihov strop, vse ostalo mi.
za tramove sem bil pa opozorjen da se navadni radi zelo zvijejo in bi nam posledično uničilo tla,sosedom pa strop.
lp

nosilnost,
tramovi/les se zvije med/ko se suši; ti oraš nabaviti zračno suh les in takšenga vgraditi, ne pa mokrega , da kar teče od njega!! Seveda lahko vgradiš lepljence.
Zelena volna = Kamena volna; ja zaradi zvočne izolativnosti je nekoliko boljša,in se dobi le v ploščah (sem napisal in prilepil link od Tervola); lažje pa je delati z stekleno volno v roli.
Filc služi kot sloj, ki preprečuje prenos zvoka na nosilno konstrukcijo = leseni tramovi/nosilci. To ni nikakršna izolacija. Vgradi se na tramove, pred polaganjem OSB/LSB plošč.

LP

grezilo,
za trame smo se odločili da bodo kar lepljenci, ker se suhe navadne težko dobi. zihr je le zihr.

najlepša hvala za vse, mislim da sva zdej kar vse predebatirala, če bo še kaj te pa kontaktiram.

hvala!!!
lp

New Report

Close