Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Zlom zgornjega dela koželjnice pri otroku

Zlom zgornjega dela koželjnice pri otroku

Spoštovani,

7-letna hčerka si je pri padcu poškodovala roko. Diagnoza: zlom zgornjega dela koželjnice, glavica / Epiphysiloysis capitsi radii dex. Oskrba: Počitek z roko v miteli teden dni, nato naj prične z gibanjem v smislu feksije in ekstenzije čez teden dni, po 14 dneh pa pričetek z rotacijami. Analgetik po potrebi. Kontrola pri svojem izbranem zdravniku.

Zanima me, ali je normalno, da se ob takšni poškodbi sedemletnemu otroku ne daje gipsa. Trenutno ima zgolj mitelo, narejeno doma iz tetra plenice. Hčerka ima poškodovano desno roko in ker je desničarka je še toliko težje doseči, da z roko miruje.

Prosim za vaše mnenje, ker ne želimo, da se ta poškodba vleče, še posebej zato, ker zaradi nje precej zamuja v šoli in obšolskih dejavnostih (glasbena šola, šport).

Najlepša hvala že vnaprej za odgovor.

Ana

Spoštovani,

če gre za epifiziolizo brez premaknitve, je zdravljenje ustrezno, sicer bi priporočal longeto.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala. Diagnoza je, kot sem napisala. Upam, da to pomeni samo epifiziolizo? Ali mi lahko prosim še poveste, ali je ok, da hčerka počne z roko tisto, kar zmore, torej tisto, pri čemer očitno ne občuti bolečin? Zanima me pa tudi to, kdaj bo lahko npr. pisala, igrala flavto, plezala, itn., ne da bi si s tem škodovala? In če je realno, da načrtujemo 23. februarja smučanje?
Pa še to: roka je v komolcu gibljiva, ne more pa je rotirati. (Če to pove kaj več.)
Hvala za vaše odgovore in za tako hiter odziv.
Ana

Spoštovani,

upam, da to pomeni samo epifiziolizo? Epifizioliza pomeni le poškodbo rastnega hrustanca v končnih delih dolgih kosti. Sam izraz ne govori o morebitni premaknitvi.

Ali mi lahko prosim še poveste, ali je ok, da hčerka počne z roko tisto, kar zmore, torej tisto, pri čemer očitno ne občuti bolečin? To je, ob predpostavki, da gre za epifiziolizo brez premaknitve, v redu.

Zanima me pa tudi to, kdaj bo lahko npr. pisala, igrala flavto, plezala, itn., ne da bi si s tem škodovala? Ob predpostavki, da gre za epifiziolizo brez premaknitve, bo lahko pisala in igrala flavto en teden po poškodbi, sunkovite, velike in tvegane obremenitve pa odsvetujem vsaj 3 tedne od poškodbe.

In če je realno, da načrtujemo 23. februarja smučanje? Ob zgornji predpostavki, da.

Pa še to: roka je v komolcu gibljiva, ne more pa je rotirati. (Če to pove kaj več.) Da, takšne bolečine so pri opisani poškodbi pričakovane. Praviloma bi naj prenehale po prbl. enem tednu od poškodbe (spet le ob zgornji predpostavki).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala in lep preostanek vikenda,

Ana

Prosim. Hvala enako.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo

pri padcu z višine sem si poškodovala levi komolec. Izvid iz urgence je naslednji:

Status ob sprejemu
Levi komolec je otečen, palpatorno boleč v predelu glavice radiusa. Gibljivost 20/80°, pro in supinacija bolečinsko omejeni. Brez nevrocirkulatornih izpadov.

diagnostični postopki
levi komolec: sumljivo za impresijo glavice radiusa

oskrba:
mitela za levi komolec
hlajenje z ledom večkrat dnevno, počitek, analgetiki

diagnoza
S52.11 zlom zgornjega dela koželnjice, glavica/fractura impresiva capituli radii sin.susp.

čez teden sem naročena na pregled na polikliniki. Prosim vas če mi lahko razložite, zakaj se tale “zlom” tako obravnava (na urgenci me je namreč odslovila sestra…) Predvsem pa me zanima kako poteka okrevanje po taki poškodbi, koliko časa, kaj vse je potrebno, ali se lahko na kakršenkoli način izognem morebitnim posledicam v prihodnosti? Kakšno zdravljenje bi priporočali vi?

V upanju na odgovor vas lepo pozdravljam!
Nina

Spoštovani,

glede na postavljen sum priporočam slikanje komolca v štirih projekcijah in nato glede na ugotovitve zelo verjetno še slikanje z računalniško tomografijo (CT). Po opisu sodeč gre za stabilen zlom, ki se lahko zdravi tudi na navedeni način. Priporočam le razgibavanje do meje bolečine!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

najlepša hvala za vaš hiter odgovor. Pozabila sem omeniti, da so na urgenci opravili RTG slikanje, in na podlagi tega postavili diagnozo. Zanima me pa zakaj menite, da bi bilo dobro opraviti tudi CT?

Hvala in lep pozdrav.

Nina

Spoštovani,

da je bilo opravljeno rentgensko slikanje, sem razbral iz napisanega. Slikanje s CT nam omogoči bistveno natančnejši vpogled v zlom, zakar ga pri znotrajsklepnih zlomih (tak bi lahko bil tudi Vaš) praviloma priporočam. Pri teh zlomih je namreč še prav posebno pomembno, da so kosti nameščene v dobrem položaju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close