Forum.Over.Net

Starševski čvek

So tudi vam do stanovanja pomagali starši?

Default avatar

inpoled

Tudi jaz sem brez pomoči staršev pri 27 letih kupila stanovanje - od 16. leta sem delala preko študenta in od vsakega dohodka dajala nekaj na stran, pri 25. sem se zaposlila in prav tako od vsake plače dala nekaj v varčevanje....potem s privarčevanim + kredit kupila stanovanje. Tako da ne jamrat, seveda se da in včasih ni bilo nič lažje - razlika je le v tem, da so včasih bili navajeni varčevati, danes, v potrošniški družbi pa vsi samo trošijo in redkokdo razmišlja tri mesece v naprej.
Default avatar

crna_vrtnica_neprij

On _ je napisal/a:
Ni čisto tako. Pri banki lahko dobiš moratorij mislim, da za eno leto (v primeru da ostaneš brez službe). Ne rubijo takoj, je pa treba jih takoj seznanit s situacijo, da vedo odreagirati. Vse je odvisno tudi od zgodovine plačevanj (ali si zamujal s plačili) itd.
Poleg tega je treba malo pomisliti tudi na to, kje kupuješ in koliko kredita imaš. Pri nas hiše gredo kot vroče zemljice. Je ni na trgu dlje kot en teden, razen če ni s hišo kaj narobe ali če niso preterali v ceni.
Glede na to, kaj se lahko zgodi pa sem se dala maksimalno zavarovati za vse možne primere (čeprav je res, da ravno zavarovalnice so najslabše kritje, ker vedno iščejo luknje zakaj ne izplačati).
V končni fazi gledano - za najem bi dala približno toliko kot dajem za kredit. S tem, da bo tu nepremičnina čez 25 let moja, pri najemu pa ne bi bila.
Default avatar

kje si zivela

inpoled je napisal/a:
Kje si pa zivela do 25.?
Default avatar

situacija je taka

crna_vrtnica_neprij je napisal/a:
situacija je zdaj res taka, da se nepremičnine prodajajo kot vroče žemljice

ampak večina ljudi zaide v težave, ko pride kriza
in ko pride kriza tudi prodaja nepremičnin močno močno upade.

6,7 let nazaj nisi prodal hiše, pa da se ubiješ. tudi pri vas ne, verjemi...
zdaj gre vse za med
Default avatar

excell

On _ je napisal/a:
No to je res, ampak tudi ZK in ostala lastništva so samo na papirju in če pride do resnega sranja npr. vojne se lahko zgodi da ti nepremičnino vzamejo. Tako da absolutnega lastništva nikoli nimaš, ampak poudarjam, to so ekstremni primeri.

Kako hitro lahko prodaš in za koliko denarja je druga zgodba. Po navadi imaš vedno ob strani nekaj rezerve. Tudi če nepremičnina ni obremenjena s hipoteko in nimaš za položnice, se ti prej kot slej naberejo obveznosti, ki te lahko stanejo nepremičnine.

Moraš biti precej nepazljiv da se ti stvari zakomplicirajo. Če se držiš osnovnih načel (kredit v valuti, kjer dobivaš plačo, ne greš do meje svojih finančnih zmožnosti, se čustveno ne navežeš na nepremičnino, spremljaš situacije ki vplivajo nate) riziko zelo zmanjšaš.
Jankotanko je napisal/a:
Ja bil si tam kot nekdo z minimalcem in lastno nepremičnino. Ali pa nekdo s povprečjem v najemu. Potem pa je odvisno kako si spreten s svojimi stroški.
Default avatar

Coolll

Ce govorimo o Ljubljani, je do svojega stanovanja skoraj nemogoce priti. Normalno veliko stanovanje stane od 160k - naprej in ljudi ki bi to lahko kupili z gotovino ali kreditom je zelo malo. Kvecjemu kaksni sinovi podjetnikov, tajkunov ali politikov. Morda se kak par s placo 2000 eur in ki se je pripravljen zakreditirati za celo zivljenje. Drugod po Sloveniji pa se da bistveno lazje priti do stanovanja, razen na obali ali v Ng. Drugo je seveda, ce kupis podrtijo.
Default avatar

ooppaa

situacija je taka je napisal/a:
Jp. Me skrbi, da ne bodo tisti, ki so vzeli spremenljivo (in fiksno z varovalkami) obrestno mero za dolgo časa in do fula, ne bodo čez čas enako enako piskali, kot so frankarji en čas.

Če bodo šle še cene dol, so ga najebali.
Default avatar

crna_vrtnica_neprij

ooppaa je napisal/a:
Jah, riziko je, seveda je. Ampak če si v najemu, te tudi lahko pri 50ih vrže ven. In s penzijo, ki bo (če sploh bo) minimalna, si najemnin niti privoščit ne bomo mogli.
Default avatar

ooppaa

crna_vrtnica_neprij je napisal/a:
Drži. V Sloveniji je najem še slabša opcija. Pa ne (samo) zaradi cene. Tudi zaradi čisto kavbojskega trga, kjer se gredo vse strani, namesto poslovnega odnosa, šerife.

Been there, done that. Never again.
Default avatar

ooppaa

Najboljša rešitev je nakup, ampak takšen, da se lahko po njem še malo stegneš, ne da se zakreditiraš do vratu. Pa čeprav bolj je skromno bivališče.
Default avatar

Jankotanko

Zanimivo d aje bil nekaj dni nazaj članek o obrestnih merah pri naših bankah in v Nemčiji. Tam za 100 k€ kredita na 10 let preplačaš za 3500 €, medtem ko pri nas za ca. 20000€. To je razlike za 3 leta odplačevanja kredita.
S tem da njihova povprečna NETO plača je 2350€ naša pa 1180€.
S tem da povprečna cena stanovanja v Berlinu je 4050€/m2 v Ljubljani pa 2770€/m2

Nemec preplača kredit 6 krat manj, ima 100% višjo plačo in samo 40% dražje stanovanje. In potem se sprašujejo zakaj ljudje v sloveniji živijo doma.

I
Default avatar

inpoled

Do 18. leta sem živela doma, pri starših. Potem sem se preselila v hišo od dedka in babice, plačevala vse svoje stroške, res pa nisem plačevala najemnine, pač pa sem namesto tega pomagala dedku in babici pri vsakdanjih opravilih.
Default avatar

zgembutin

midva midva je napisal/a:
Seveda, jazbinšek je bil vmes.
Default avatar

Robi...

Jankotanko je napisal/a:
Kakšen avto pa imaš to, da te stane 300/mesec ?
Default avatar

Lizing

Robi... je napisal/a:
ziher BMW na lizing
Default avatar

Binca1

Tu je treba upoštevati več dejavnikov. Eni mladi smo se takoj ob redni zaposlitvi odselili, ker pač nismo hoteli biti v breme staršem. Drugi so z rednimi službami še več let bivakirali doma. In taki, so lahko nekaj konkretnega privarčevali in potem tudi sami kupili.

Se da, vendar je veliko težje kot včasih, sploh če imaš starše, ki niso "mislili" nate. Plus to, da je lokacija izjemnega pomena - nekdo v Posavju/Zasavju si mnogo lažje kupi sam stanovanje (2-3 sobna cca. 40-70k), kot nekdo v okolici Ljubljane (2-3 sobna 110-180k).

Je pa tudi smola ta, da si večina samostojnih najde službo v LJ (brez vez), v manjših krajih gre večino po vezah.
Default avatar

Pomoč je bila

inpoled je napisal/a:
Torej si imela pomoč. Ker so ti na tak način omogočili, da si lahko veliko prihranila.
Default avatar

stroški avta

Robi... je napisal/a:
kak dec pa si, da si ne znaš preračunat vseh stroškov avta skupaj?

evo stroški avta:
letna registracija in tehnični 140 EUR
zavarovanje 600 EUR (z minimalnim kaskom, ker plačuješ tudi kredit)
servis 300 EUR
skupaj na mesec = 87 EUR
bencin na mesec = 100 EUR
obrok kredit = 120 EUR

skupaj cca 300 EUR, voziš pa staro škodo.
Default avatar

poceni bmw

Lizing je napisal/a:
to mora bit pa poceni bmw...
Default avatar

Binca1

Beri prosim.