Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom delitev stroškov za obnovo 2-stanovanjske hiše

delitev stroškov za obnovo 2-stanovanjske hiše

Pozdravljeni,

Z bratom sva lastnika stare dvo-stanovanjske hiše. On je lastnik stanovanja spodaj, jaz lastnik stanovanja zgoraj. Se dobro razumeva.
Hišo misliva adaptirati v celoti s tem, da si je moral on svoje stanovanje spodaj že urediti pred leti. Ravnokar sva obnovila streho in oba plačala pol-pol.

Sedaj moram adaptirati stanovanje zgoraj tudi sam in se porajata dve vprašanji. Kako zakonito, po ustaljeni praksi in pravično deliti stroške za:

1. obnovo mojega stropa, ki bo tudi toplotna izolacija hiše ter vodo-neprepusna folija (nad njo so le obnovljeni tramovi in strešniki). Moj strop ima sedaj dejansko luknje (les, trstika), ker je streha puščala dlje časa so na stropu ogromni madeži, omet odpada na veliko, itd. Torej, strop je treba v celoti zamenjati.

2. potrebno je obnoviti tudi moj pod, ki bi bil toplotno in zvočno izoliran, ojačati ali zamenjati tramove.

“Moj” omenjam zato, da je razvidno za kateri del zgradbe gre.
Projektant mi je dejal, da bi načeloma morala za adptacijo mojega stropa in poda plačati oba pol saj gre za koristi obeh (toplota, zvok, zamakanje) brat pa je nekako nejeveren, da bi on moral kaj prispevati k tej obnovi.

Prosim za nasvet, kakšne so zakonske obveze obeh in kakšna je praksa oz. pravično deljenje stroškov?

Hvala in lep pozdrav!

Tvojo strop in pod nista skupna, tako da sta tvoj strošek.

Pred leti sva s sestro renovirala hiso. Streha,fasada,centralna… te stroske sva si delila. Kar se pa tice renovacij v stanovanju, pa je placal vsak sam.
Tako kot je napisal v zgornjem komentarju,je to tvoj strop in poden,dako da brat nima nic s tem.
Tako je bilo tudi pri nama..
kako tocno pa je z zakonom pa ne vem.

je to, kako boš obnovil svoja tla, tvoj strošek. Kar se pa stropa tiče, bi se pa moral z bratom zmenit za delitev stroškov.

Če prav razumem, ima streha le novo strešno kritino, nima pa izdelane toplotne izolacije in vsega, kar spada zraven. Kar je v resnici čudno, da sta se tako lotila in samo kritino zamenjala.

Zdaj boš ti v resnici obnovil zadnjo medetažno ploščo proti podstrešju, jo izoliral, pa folijo dal itd. S tem boš podstrešje in celo hišo zaščitil pred propadanjem, zamakanjem, ….. zato mislim, da lahko brat vsaj nekaj prispeva.

New Report

Close