Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom NAPA – problem, ko zmanjka znanja

NAPA – problem, ko zmanjka znanja

Pozdravljeni. V prvem nadstropju hiše urejam stanovanje in sem v 150 m3 prostoru namestil napo s pretokom 735 m3/h. Ko sem jo preizkusil se je v spodnjem nadstropju(pritličje) iz zidanega štedilnika začelo kaditi. Če so vrata kuhinje zgoraj odprta, se kadi. Če so zaprta, se ne kadi, ko pa jih hočem odpreti, jih sunkovito odpre v prostor. Vem, da je težava cirkulacija zraka, ker štedilnik dobiva zrak iz hišnih prostorov in nima lastnega dotoka zraka. Notranja vrata dobro tesnijo, pa tudi pretoka zraka čez okna ni (nova). Zanima me, na kakšen način dovesti zrak do nape, da bi rešil zgoraj imenovane težave (ne moram se zanašati na to, da bodo vrata vedno zaprta, je zelo nevarno zaradi dima/plina). Pomislil sem na to, da je napa premočna, pa vendar bi po navodilih m3 prostora x 10x/h morala biti ustrezna. Hvala vam za pomoč!

prostor preveč tesni(okna,vrata)…

Imate morda kakšno rešitev? Okno ne more biti ves čas odprto (prepih, pozimi not hladen zrak vleče, poleti vroč…)


Do kamina pripelješ dodatno cev, premera 50mm, preko katere kamin vleče zunanji zrak.

napniki,
poizkusi odpreti okno samo takrat, ko je napa v pogonu. Odpri najbližje okno, spodaj pa zaprite vsa vrata. Nekako opazuj, z roko, dimom (cigareta) kako potuje zrak. Okno odpriraj in pripiraj toliko, da vleklo zrak samo v tvojem prostoru-kuhinja.
Pišeš, da imaš spodaj zidani štedilnik , ne kamin?? Kakšna slika.

LP

Ventilator s 735 kubiki na uro je absolutno preveč.
Predstavljaj si da je hiša visoka, široka in dolga 10 metrov. To pomeni 1000 kubikov. Ker so notri stene in stvari je potem to kakšnih 900 kubikov.
To pomeni da v dobri uri iz hiše odpihneš ves zrak in zamenjaš z zunanjim. Če je zima -20 stopinj in imaš par ur prižgan ventilator in pri tem okno na drugi strani hiše da ventilator lahko vleče, potem stene že toliko ohladiš da lahko hladilnik kar ugasneš.

Vzemi ventilator z 200 do 250 kubiki na uro, s tem da imaš tudi več stopenj moči. Na maksimumu imaš ko pečeš ribe. Ampak bo vonj od rib vseeno prisoten zato se ribam pozimi izogibat.
Nekateri imajo napo narejeno z obvodom da se zrak vrača in ne zgubiš toliko toplote. Zrak vodijo skozi ogljeni filter da odpravi vonjave.

Danes okna toliko tesnijo da je treba dobro poskrbet za zračenje.
Bolj kot je voda topla, več vlage oddaja-tuširanje, kuha.
Z ventilatorjem izločaš vlago v kuhinji, iz kopalnice pa če se le da tudi z ventilatorjem v kopalnici.

Nekateri pravijo da se radiatorji med zračenjem zapirajo kar pa je neumnost. Če že potem se morajo radiatorji ugasnit toliko prej da se do začetka zračenja že ohladijo. Ker pa se zrači nekaj minut je to početje nesmiselno.
Najhitreje se prezrači tako da se odpre okna na različnih višinah-nadstropjih. Večja kot je razlika višin med enim in drugim oknom, bolj bo vleklo.
Tisti v blokih tega pač ne morejo delat. Pa saj je tudi stanovanje manjše.

New Report

Close