Najdi forum

dojenje in rtg

Draga Karmen!
Saj vem, dojenje in nosečnost in rtg so skregana zadeva, ampak vseeno. Že v nosečnosti mi je rahlo nagajal zob, pa sem si rekla, da to že potrpim in tudi zobozdravnica ni našla nič posebnega. V letošnju mrzli zimi se mi je zob občasno “oglašal”… in sem potrpela….pa zdaj so spomladanski vetrovi, ki ga zbudijo….Dečko ima 9 mesecev, dojila pa bi ga …..še veliko časa. Zob, ki je ta trenutek sicer čisto o.k., najbrž ni pripravljen na tolikšen odlog. Kaj mi svetuješ?

Draga Mici,
doječa mati se lahko slika z rentgenom. Pri tem nas seveda razumljivo skrbi, ali bo radiacija vplivala na materino mleko in škodila našemu dojenčku. Žarki X, pri rentgenskem slikanju, ne vplivajo na materino mleko.

Sama sem imela pred tremi meseci prometno nesrečo, kjer so me preslikali po dolgem in počez. Ko sem omenila radiološki tehnici, da dojim, mi je odsvetovala dojenje. No, sama sem bolj za vsak slučaj prvo mleko po slikanju vseeno iztisnila, čeprav ni bi bilo potrebno.

Zivjo Karmen,
ali bi lahko prosim argumentirala od kod ta podatek? Sama se ze od bozica martram s hrbtenico in nisem sla na slikanje prav zaradi tega, ker so mi vsi zdravniki, zaradi dojenja, odsvetovali. Ce pa pravis, da rtg na dojenje ne vpljiva, potem pa si bom lahko koncno resila ta problem (vsaj upam), ampak rada bi bila gotova, da to ne bo skodilo Klari.

Najlepsa ti hvala.

Varvi pozdravljena,
poudarjam: dojenje je združljivo z rentgenskimi preiskavami, kadar gre za NAVADNO slikanje z rentgenskimi žarki. Dojenje ni združljivo s temi preiskavami, kadar so pri preiskavah uporabljeni nekateri radioaktivni izotopi.

Argumentov je v literaturi in na internetu ogromno, izbrala sem le nekatere:
knjigi: Womanly art of Brastfeeding in Breastfeeding Answer Book in na internetu: http://www.bflrc.com/newman/breastfeeding/still_bf.htm

New Report

Close