Najdi forum

Premala teza

Pozdravljeni,

na to temo je ze verjetno veliko napisanega…
Skratka, nasa puncka premalo dobiva na tezi, je samo dojena. Dojim jo na 2 do 3 ure. Porodna teza 2950 g in 51 cm, rojena 2 tedna prezgodaj. Odpustna 3000g,sva bili 2 tedna v bolnici zaradi zdravljenja z AB, zaradi suma bak okuzbe.
Teza pri 1 m: 3770g, 52,5 cm
2 m: 4496 g, 58 cm
3 m: 5072 g, 62 cm
4 m: 5550 g, merili jo niso. Je pa res kar dolga.
Pediatrinja mi na vsakem pregledu tezi, da premalo dobiva, ali imam dovolj mleka, ipd. Mleka imam dovolj, tudi po podoju si lahko izbrizgam mleko.
Problem je, da nasa puncka ni nek jedec. Vcasih ji ponudim flasko, ko neha dojiti, ampak jo zavraca, joce. Tudi dojko ne zeli vec,ko neha dojiti, je to to. Tudi ponoci jo moram zbujati, ker bi prespala celo noc, npr od 23 do 7. Jo zbudim 1 x ali pa 2x, ker me res dojke bolijo.
Sedaj mi je pediatrinja rekla, naj zacnem uvajati gh. Pri 4 m se mi zdi to malo prehitro. Nobenega zanimanja za hrano ne kaze. Pri prvem otroku sem zacela uvajati gh pri skoraj 6 m. Je pa res, da je bil vec kot 1 kg tezji od sestrice, porodna teza je bila ista.
Zanima me, ali je nasa puncka res presuha, premalo dobiva na tezi? Ji moram res ze uvajat gh?
Vesela bom vasega odgovora.
Najlepsa hvala.
Lp

Pozdravljeni, Mammma,

dojenček naj bi, do začetka uvajanja goste hrane, popil od 160 do 180 ml materinega mleka (ali AM) na kilogram telesne teže dnevno (na obrok). Dnevno naj bi imel od šest do osem mokrih plenic. V prvih treh mesecih dojenčki pridobijo navadno tedensko 150-250 g, med četrtim in šestim mesecem pa 200-400 g na mesec. Tako je povprečje. Kolikor je iz navedenega razvidno, vaša deklica od povprečja dejansko v zadnjih mesecih malce zaostaja, kar vas skrbi.

Kakor odrasli, so tudi dojenčki edinstveni, nekateri so bolj suhi in manj ješči, spet drugi bi kar naprej jedli, se dojili in crkljali, nekateri so bolj jokavi, spet drugi bolj zaspani…

Najbolje je, da dojenčka hranite takrat, ko to zahteva. Dojenčki namreč točno vedo, koliko mleka potrebujejo. Če je vaša dojenčica zadovoljna, odzivna in dobro napreduje, poleg tega pa ima na razpolago tudi dovolj mleka; navedli ste, da si ga po podoju še izčrpate in da zavrača stekleničko, vas nima kaj skrbeti. Poleg tega jo dojite še ponoči, ko začutite, da je čas, da jo nahranite.

Dojenčki popijejo včasih malo več včasih malo manj, kar je odvisno od nešteto dejavnikov; od hitrosti razvoja oziroma trenutnega napredovanja, usvajanja novih oblik gibanja, poskusov sedenja, poleti potrebujejo več tekočine zaradi višjih temperatur… Morda je razlog za malo slabše napredovanje v pridobivanju teže kaj od naštetega.

Zaupajte si in zaupajte vaši punčki. Prisluhnite sebi in njej. Polno dojena je že štiri mesece, mleka imate dovolj, stekleničko zavrača. Mislim, da je pomembno, da naredite tako, kakor se vam zdi najboljše za vaju.

Lep pozdrav,

Jasna Dolamič Gričar

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

Pozdravljeni!
Hvala za odgovor.
Naj povem, da je nasa puncka zelo vesela, pravi migec, nikoli ni pri miru, stalno v gibanju. Polulana je vedno, ko jo previjem, torej na 2-3 ure. Ko jo opazujem, se mi ne zdi, da bi ji kaj manjkalo.
Sem pa imela cez vikend tehtnico za dojencke… In se totalno “napsihirala”. Ugotovila sem, da gospodicna spije premalo, glede na to, kar ste napisali. Sama sem nekje zasledila, da je minimum, da spije 120 ml na kg teze. To se ulovimo. Kar pa ste vi napisali, pa ne in me sedaj res skrbi.
Skratka, 10. 5. Je imela 5550 g, danes 19.5. pa 5720 g.
Tehtala sem jo pred dojenjem in po dojenju in ugotovila, da na dan spije okoli 650-700 g (naj bi bil to priblizek tudi v ml).
Ponoci in zjutraj spije na obrok cez 100, potem pa je zelo razlicno. Vcasih le 50,pa ji ponudim spet cez 1 uro in podoji spet okoli 50.
Vem, dojijo se v grozdih.
Ampak res ne vem, kako bi jo prepricala, da bi vec dojila. Sama sem kar malce obupana in malce jezna nase in na mojo pikico. Ne razumem, ce ima mleka dovolj, zakaj ne doji vec. Ali jo lahko kako prepricam, da vec doji?
Obcutek imam, da takoj, ko malo potesi lakoto, se obrne stran in je nemogoce, da bi se malo pojedla.
Ne vem, kaj sem naredila narobe. Dojenje mi je bilo samoumevno, s prvim otrokom nisem imela nobenih tezav.
Kaj pa je lahko narobe, ce ne spije dovolj?
Hvala za odgovor in vaso pomoc!
Lp

Pozdravljeni!

Vaša punčka je migec, je vesela, živahna, pocrkljana, dovolj polulana, preskrbljena…
Podatki, ki sam vam jih navedla, so zgolj povprečje, statistika, kot že rečeno. Žal mi je, če sem vas z njimi zmedla.

Niso vsi dojenčki enaki, nekateri so bolj ješči, drugi manj, poleg tega pa, pravite, ko jo opazujete, se vam ne zdi, da bi ji kaj manjkalo. Torej ji prisluhnite in prisluhnite sebi.

Dojenčki namreč točno vedo, koliko mleka potrebujejo in vi ga očitno imate dovolj. Torej ni razloga za skrb.

Zaupajte si in zaupajte vaši deklici.

Lep pozdrav,

Jasna Dolamič Gričar

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

Pozdravljeni. Se bom kar pridružila temi.
Rodila sem 30.3., fant je bil velik 52cm in težak 3520g. Odpustna teža je bila 3330g. Pri prvem pregledu (8.5.) je bil velik 53 cm in težak 4470g. Pri drugem obisku (31.5.) je bil velik 55cm in težak 4910g. Je izključno dojen, na lastno željo.
Blato odvaja na 2-3 dni, zelo obilno(povsod prileze ven) ali pa večkrat v tistem dnevu. Blato je tekoče, rumenkasto, malo zrnasto. Se pa kar malo namuči ob odvajanju, tako da ločim ali ima samo vetrove, ali ne. Pleničke so polulane, ker uporabljava pralne, vidim, da res veliko lula, 10 mokrih pleničk na dan, pa tudi med previjanjem kdaj naredi lužico.
Ponoči spi 4-5 ur ali pa se želi dvakrat podojiti, po poskoku v rasti se nama je namreč sistem enkratnega dojenja ponoči podrl in si še ni nazaj vzpostavil. Ponoči pije samo iz ene dojke ob podoju, čez dan pa iz obeh. Ko popije iz ene, podereva kupčka, ga previjem in se malo igramo, nato pa dobi še drugo dojko.
Ob podoju mi iz druge dojke izteka mleko, približno 10ml. Kadar spi več kot 4 ure, mi začne iztekati mleko.
Fant veliko in rad je, dojiva se 8-10x na dan. Je pravi požerušček in dostikrat preveč popije in potem poliva. Zdravnica je rekla, da če je živahen, potem ni nič narobe, da poliva. Kar tudi je, čez dan namreč želi vse videti, biti zraven, se učiti, spi namreč samo po podoju pol ure, če gnezdiva, da spim z njim, spi tudi uro in pol, dve.

Vprašanje je sledeče: na petkovem tehtanju je v ambulanti sestra rekla, da se je premalo poredil in da naj si izčrpam prednje mleko, da bo lahko prišel do zadnjega mleka in tako pridobil na teži. Njen komentar se mi je zdel neprimeren a vendar Vas vseeno prosim za mnenje. Ali se je res v tistih dobrih treh tednih premalo zredil? Kako vem, da je popil dovolj zadnjega mleka?
Otroček je namreč zdrav, živahen, lepe barve, se smeji in brblja.

Se opravičujem za dolgo branje 🙂

New Report

Close