Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje HRANJENJE 4 MESEČNICE

HRANJENJE 4 MESEČNICE

Pozdravljeni!
Moja prvorojenka je pravkar dopolnila 4 mesece. Porodna teža je bila 4040g, odpustna 3960g, dolžina 55cm.
Prve dni v porodnišnici nama dojenje ni steklo, deklica pa je bila lačna, zato sem dovolila hranjenje z AM. Prva 2 tedna sem se še trudila s pristavljanjem, ki je bilo zame zelo mučno in boleče, ker sem bila pri porodu raztrgana, tudi krvi sem izgubila precej. Deklica ni hotela vleči, ker mleko ni na dojki ni teklo tako lepo kot po steklenički, jaz pa sem se zvijala v vseh možnih položajih, ki bi bili udobni zame in zanjo. Ker je nisem hotela prikrajšati za svoje mleko, sem pristala na črpanju. Po treh tednih rednega črpanja sem uspela vzpostaviti zalogo mleka in popolnoma opustiti AM. Mleka imam dovolj, načrpam si ga od 1000 do 1100ml/dan, se pa sedaj začenjajo pojavljati problemi.
Povsod berem, da naj dojenčki pojedo od 120-180ml na kg telesne teže, ne vem pa, ali to velja tudi za materino mleko?? Saj vem, mogoče zveni neumno, a recimo tiste mame, ki polno dojijo in imajo velike dojenčke, uspejo proizvesti toliko mleka na dan? Obenem berem tudi, da bi naj dojeni dojenčki pri mesecu ali dveh dosegli neko mejo koliko mleka potrebujejo na dan, tj. malo po litrom in tega naj več ne bi povečevali z naraščanjem teže. Priznam, da sem zelo zmedena.
Moja deklica poje trenutno cca 180ml na obrok, 6 krat na dan. Pred cca 1 tednom je še pojedla cca 160 na obrok, a ker je vztrajno sesala prazen cucelj, sem količino povečala. Nekaj dni je bila zadovoljna s 180ml, sedaj ponovno zahteva več. Uporabljam najmanjši cucelj, ker z večjim “vrže” vase mleko prehitro, torej sploh nima občutka, da je mogoče že sita. Poskušam ji držati stekleničko tako, da cucelj ni čisto prekrit z mlekom, a tudi to ne pomaga. Mislim, da ne gre za to, da ji je fino sesati, ker dudo zavrača oziroma ni več aktualna odkar je odkrila palček, pa še tega sesa samo, ko se mora umiriti pred spanjem.
Nazadnje je bila tehtana 24.3., ko je imela 6850g in 65cm, po tem datumu smo prešli na 180ml/obrok, tehtala pa sem jo samo z domačo tehtnico, ki je pokazala malo pod 7kg. V bistvu me zanima, hranim svojo deklico preveč, ali še ima malo rezerve, tj., da bi lahko pojedla 200ml/obrok.
Sicer je zdrava, zelo živahna, spi od 15-16 ur/dan. Pokaka se 3-5 krat, od tega 1 krat na dan bolj obilno.

Sapra, pozdravljena!

Dojenček naj bi, do začetka uvajanja goste hrane, popil od 160 do 180 ml materinega mleka (ali AM) na kilogram telesne teže dnevno (na obrok), kakor ste že sami navedli. Če po podoju oziroma hranjenju spi dve do štiri ure in ima dnevno od šest do osem mokrih plenic, naj vas nikar nič ne skrbi. V prvih treh mesecih dojenčki pridobijo navadno tedensko 150-250 g, med četrtim in šestim mesecem pa 200-400 g na mesec.

Dojenčki popijejo včasih malo več včasih malo manj, odvisno od nešteto dejavnikov; od hitrosti razvoja oziroma trenutnega napredovanja, usvajanja novih oblik gibanja, poskusov sedenja, poleti potrebujejo več tekočine zaradi višjih temperatur…

Pravite, da je vaša punčka zdrava in živahna in da lepo napreduje. Prisluhnite ji, zaupajte sebi, sama vam bo povedala koliko hrane potrebuje in kdaj. Vsak od nas je edinstven in tudi vaša dojenčica je.

Lep pozdrav,

Jasna Dolamič Gričar

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

New Report

Close