Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Zlomljen mrtev zob

Zlomljen mrtev zob

Spoštovani.

Pred 20 leti sem imela zdravljeno spodnjo desno petico, odstranjen živec. Nekaj let po tem sem novemu zobozdravniku omenila, da v tem zobu občasno čutim blago bolečino. Zob mi je slikal in videl, da ni bil dovolj dobro zapolnjen. Ponovno mi je zdravil zob, večkrat slikal in čez približno leto sem dobila plombo. Ta plomba mi je držala 12 let, brez težav. Zob tudi ni nič potemnel. Naj omenim, da imam ostale zobe zdrave in nisem imela z njimi nikoli težav. Redno sem hodila na kontrole. Približno 2 meseca nazaj pa sem na tem zobu opazila ob strani razpoko ob plombi. Pred 5 dnevi pa se mi je del tega zoba odlomil. Še isti dan sem šla k zobozdravniku, ki mi je odstranil plombo in znižal zob za polovico. Povedal mi je, da plombe ne morem več dobiti, v poštev pride štift s krono ali implantat. Ne vem za kaj naj se odločim in kako dolgo lahko pustim zob takšen kot je, odprt? Implantat zaradi cene trenutno ne pride v poštev, mogoče kdaj v prihodnosti. Štift pa mi je čudno dajati v mrtev zob, ki naj bi bil leglo bakterij in povzročal bolezni. Ni najboljša možnost puljenje in sem brez zoba, ki se mi sicer niti ne vidi? Žal svojemu zobozdravniku ne zaupam najbolj, če res ne bi bilo mogoče narediti plombe.

Hvala za nasvet.

Pozdravljeni,

pravilno in uspešno zdravljen zob, kot je v vašem primeru, lahko normalno oskrbimo s “štiftom” in prevleko. Glede na to, da v kosti ob zobni korenini ni patoloških procesov oz. vnetnih dogajanj, vam je vaš zobozdravnik predlagal čisto korektno rešitev. Tak zob je lahko funkcionalen še vrsto let in ne predstavlja leglo bakterij. Če se bo kasneje pojavil kak proces v kosti, pa lahko zob še vedno odstranite in ga nadomestite z implantatom.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni.

Najlepša hvala za vaš odgovor. Prosim še za podatek kako dolgo je zob lahko odprt, se pravi brez plombe, preden začne korenina gniti?

Hvala in lepo pozdravljeni.

Pozdravljeni,

tu ste se terminološko zapletli; zob, ki je zdravljen endodontsko, vendar ni oskrbljen s plombo ali “štiftom” ni odprt! Dobro je, da se čimprej oskrbi do konca, ni pa to urgentno kot je to pri odprtem zobu ( ko ni polnila v koreninskem kanalu). Verjetno pa je vaš zobozdravnik kanal zaščitil z nekakšno obstojnejšo zalivko.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close