Najdi forum

obrezovanje sivke

LP
Zanima me kdaj in kako (koliko) se obrezuje sivko?
hvala
smeja

Nikoli do olesenelega dela, vedno samo cvetne peclje in še nekaj cm novega listja. V Primorju najbolje jeseni samo cvetne peclje, spomladi pa še nekaj cm nove rasti, na celini pa vse skupaj spomladi.

mene pa zanima, zakaj mi sivka sploh ne cveti? Kupila sem jo letos poleti v lončku, in so samo listki, o cvetovih pa ne duha ne sluha.
In kako se prezimi? A jo naj imam kar v lončku v stanovanju ali kako?
Hvala in lp

Živijo Maja,

Ne upam si trdit, da je sivka primerna za v stanovanje sicer pa tudi mene bi zanimalo če komu v stanovanju uspeva,
poskusi z presaditvijo v večjo posodo kajti razraste se kar lepo če je primerno posajena,… :), moja je bila tudi kar boga,… pol pa je ratala prav lepa, imam jo zunaj in letos me je presenetila z cvetenjem

Lp 🙂

Obreži jo pred zimo ali pa takoj spomladi. Obrezati moraš čimveč do olesenelega dela. Tako ti bo spomladi pognala nova in zelena.

Sivko presadimo na prosto na zelo sončno in toplo mesto. Običajno sadimo spomladi in jeseni, ker je dovolj vlage, da se rastlina dobro ukorenini, vendar je bilo letošnje poletje dovolj vlažno in smo rastline lahko na prosto sadili celo poletje.
Sivko morda prvo leto čez zimo malce zaščitimo (smrekove veje). Naslednje leto se bo že aklimatizirala.
Obrezujemo jo po cvetenju, obvezno vsa cvetna stebla. Posušene cvetove lahko uporabimo doma za dišavo in odganjanje moljev. V osrednji Sloveniji obrezujemo običajno meseca avgusta, v toplih krajih prej! Kako nizko jo obrezujemo je odvisno od velikosti rastline. Sivka nam raste navzgor in sčasoma spodaj stebla olesenijo in nimajo več listov. Z globoko rezjo navzdol prisilimo grmiček, da tudi spodaj požene lističe.

Povsem prebranem na netu sem nekako dobil poduk, da bi bilo sedaj prepozno za obrezovanje sivke (zdravje do sedaj ni dovoljevalo), zanima pa me, če ima vseeno kdo izkušnje s tem, če jo obrežem v teh dneh, ko je pri nas (goriška) tako toplo in kaže, da bo trajalo še cel teden.

Hvala za odgovore. lp

Za kaj se lahko uporablja sivka Vaš link

New Report

Close