Najdi forum

Fobija pred osami in sršeni

Pozdravljeni,

Ker nikjer v rubriki nisem zasledila podobne teme, odpiram novo.

Stara sem 24 let in že od otroštva se neizmerno bojim predvsem os in sršenov, malo manj pa tudi čebel. Imela sem sicer več neprijetnih izkušenj, mislim pa da vem, katera je bila sprožilec strahu.

Kadar vidim oso ali sršena v paniki zbežim stran, večkrat sem tudi že zjokala, če nisem mogla pobegniti ali pa če sem mogla zbežati večkrat v krajšem časovnem obdobju. Po tem, ko prvič vidim oso, začnem oprezati, jih iščem, ustrašim se tudi česar koli, kar leti po zraku. Že če kdo čudno pogleda okoli mene postanem panična. Zdi se mi, da moj strah oziroma fobija postaja vedno bolj ne kontrolirana in se stopnjuje. Zdaj se namreč ustraši že, ko vidim samo sliko ose in potem potrebujem kar nekaj časa da se umirim.

Glede na to, da sem januarja postala mamica se letos bojim še za sina, ne morem niti bežati, ker ga nočem pustiti za sabo (vem kako se to sliši), potem postanem panična, ga vzamem in zbežim z njim ali pa skačem okrog njega in paničarim, dokler osa ne gre stran.

V glavnem, poletje sovražim in komaj čakam da ga bo konec, bi pa bil to, brez os, moj najljubši letni čas.

Ker gre to že meni konkretno na živce in me omejuje, sploh pa ker si na znam predstavljati, da s sinom sama srečam oso, bi se rada te fobije znebila, prav tako pa tega iracionalnega strahu ne želim prenesti na otroke.

Zanima me, kje si v Sloveniji sploh lahko najdem pomoč in kakšno (sama sem namreč že poskušala in ne gre)?
Ali mi pripada v sklopu zavarovanja psiholog oziroma psihiater za zdravljenje fobije?
Obstaja kakšna organizacija s cenovno ugodno psihoterapevtsko pomočjo za takšne zadeve?

Najlepša hvala za pomoč!

Pozdravljeni,

v sklopu zdravstvenega zavarovanja je za psihoterapijo fobij pristojen klinični psiholog, vendar jih žal v Sloveniji zaradi neurejenega financiranja specializacij iz klinične psihologije kronično primanjkuje, posledično so čakalne vrste lahko precej dolge (odvisno tudi od tega, kje živite). Kar potrebujete za dostop do psihoterapije v sklopu javnega zdravstva, je napotnica od vašega osebnega zdravnika za storitev Pregled pri kliničnem psihologu – Prvi. Če imate srečo, je psiholog za delo z odraslimi v Zdravstvenem domu v vašem kraju, lahko pa da boste morali poskusiti tudi kje naokrog. Pri psihologu/inji lahko pričakujete najprej nekaj srečanj za postavitev diagnoze, vprašajte pa tudi v kakšnem časovnem okvirju bi vas lahko sprejel/a v psihoterapevtsko obravnavo.

Kar opisujete je precej “ozka” fobija, zato bi vam glede na opis najprej priporočala vedenjsko-kognitivno terapijo (VKT); na napotnico ali brez. Če boste iskali psihoterapevta/ko, ki dela zasebno, ga/jo lahko vprašate po izobrazbi in usposabljanju. Pri VKT fobij je pomemben del postopno izpostavljanje situacijam in dražljajem, ki so vam strašljivi. Izogibanje je namreč eden izmed pomembnih vzdrževalnih dejavnikov, ohranja in lahko tudi “širi” fobijo na različne situacije (iz ose na vse, kar leta; nato na odprte prostore…).

Glede cene vam težko rečem, kaj pričakovati, ker nimam točnih informacij; cene se lahko razlikujejo tudi glede na kraj dela.

Lep pozdrav,

Mihaela Burina univ. dipl. psihologinja, v usposabljanju iz Vedenjsko-kognitivne terapije; Transakcijska analitičarka-svetovalka Inštitut Neocortex Kontakt: 070/607844 ali [email protected] http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close