Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Visok očesni pritisk

Visok očesni pritisk

Spoštovani

Star sem 37 let in zaradi stalnih vnetij sem bil pri okulistu. Ni bilo ugotovitve, zakaj imam kronični konjuktivitis, morda zaradi dela pri računalniku, čeprav imam dosti solz. Mi je pa izmeril očesni pritisk in je bil:

levo oko: 23, 24, 26: 24,7 povprečje
desno oko: 23,25,24: 24.0 povprečje

Okulist je izgledal zelo zaskrbljen in ko sem prebral o glavkomu, sem tudi jaz. Imam naročene preizkave še na vidno polje in na 4x merjenje pritiska tekom dneva.

Kot razumem je pri moji starosti velika možnost, da imam šele pritisk, ne pa še okvare vidnega živca? Ali lahko pri meritvi pride do napake? Tisti dan se mi je namreč začela gripa ki je že po prihodu domov izbruhnila v 38 stopinj vročino in kasneje še na več. Ima to lahko povezavo s pritiskom, saj v družini nimamo glavkoma.

Kako je mogoče da 3 meritve v razmiku nekaj sekund s strojčkom, ki pihne zrak dobimo rezultat 23 in 26? Se tako hitro spreminja pritisk? Bral sem, da če se tekom dneva spreminja za več kot 3 gre verjetno za glavkom. Ampak tu niso mišljene posamezne meritve ampak povprečja?

Ker sem razbral, če imam le pritisk, je še upanje, če pa je že začela zelena mrena, bom oslepel. Mi je pa okulist pregledal tudi očesno ozadje in ni ugotovil bolezenskih sprememb (to je verjetno dobro). Žal na nadaljni pregled čakam kar nekaj časa pa so se mi pojavila ta vprašanja med čakanjem, ker sem seveda zaskrbljen.

Pozdrav

Jaka

Zelo dobro ste seznanjeni kaj vse lahko zelena mrena ali glavkom pomeni. Recem pa lahko, da ena meritev ni zadosti in je potrebno vsaj se nekajkrat ponoviti, poleg tega pa cisto dokoncno vidno polje pove ce gre za kaksne spremembe ali ne. Pri meritvi s pihanjem sem veckrat opazila, da ce se pacienti bolj napnejo oziroma ustrasijo pokaze visji ocesni tlak, morda ima to tudi kaksen vpliv. Obstajajo se druge metode s katerimi se lahko imeri ocesni tlak in morda so bolj zanesljive. Menim pa da vase virusno obolenje oziroma prehlad nima nobene zveze z meritvijo seveda poa tega ne moremo dokazati ali tudi zanikati.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Hvala. Kaj pa to, da ni sprememb očesnega ozadja, to kaj pomeni? Nastopi najprej propad vidnega polja ali spremembe na očesnem ozadju?

V primeru da pa enkrat namerijo pritisk 24, je sploh možno, da ga kdaj drugič ne bi bilo, ali do tako velikih napak ne prihaja?

Tudi mene to zanima, namreč enako je pri meni in sem zelo zaskrbljena.

Jaka, lahko mi pišeš email na:
[email protected]

Hvala vnaprej!

New Report

Close