Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Motnjave pred očmi in težave z vidom

Motnjave pred očmi in težave z vidom

Pozdravljeni,

Star sem 39 let, že 20 let večino časa delam z računalnikom, gibati se poskušam čimveč, še posebej po dnevih, ki jih preživim večimo pri delu z računalnikom.
Imam prirojeno okvaro levega očesa (60% vid), z desnim pa vidim 110% in že od rojstva nadomešča levo oko. Skoraj 15 let sem nosil očala, nekaj časa tudi mehke in nato poltrde leče, ko so mi potem okoli 18. leta pojasnili, da za mene očala nimajo smisla, saj mi levega očesa ne izboljšajo, desno pa je tako ali tako dobro.

Sedaj že zelo dolgo opažam pred očmi motnjave (nitke, pajčevina,…). Pojavljati so se mi začele pred več kot 10imi leti, sčasoma jih je bilo več in več. Še zlasti so moteče na svetlem ozadju (sneg, modro nebo, knjiga), moti me tudi pri branju saj se mi sence kot nalašč parkirajo na sredino besedila, ki ga berem. To me zelo moti.
O motnjavah sem govoril že s svojo oftalmologinjo (pred 4imi leti), ki je pregledala ozadje očesa in takrat zaključila da gre za starostno zgoščevanje tekočine v očesu, ki povzroča te sence. Opozorila me je tudi, da se moram nemudoma oglasiti vkolikor bi videl “bliskanje”. Bi mi lahko prosim razložili kako to bliskanje prepoznati? Kaj bolj natančno pomeni bliskanje pred očmi?

Zelo veliko delam z računalniki in zato sem pred letom dobil tudi očala za računalnik z filtrom modre svetlobe, vendar jih težko nosim sam imam občutek, da odkar imam ta očala slabše vidim na daleč (brez očal). Ko si nadenem očala se moram najprej nekaj časa nanje navajati (slika na ekranu je ostra vendar ne čista) in ko po nekaj urah dela očala odstranim imam težave prilagajanja vida in ostrine na daleč. Je to normalno? Kakčni bi morali biti prehodi med uporabo očal in brez očal? Bi moralo to biti brezhibno?
Zadnje čase (par mesecev) opažam težave z ostrenjem slike (traja dlje časa, večkrat moram pomežikniti), občutek imam kot da vidim megleno. Ko se slika izostri vidim zelo dobro in tudi daleč (preberem lahko tudi zelo majhne črke).
Težava imam še posebej, ko gledam kakšno prezentacijo v dvorani (brez očal), kjer je veliko majhnega besedila – čutim da se oči zelo utrudijo. Poleg tega imam občutek, da so oči postale bolj občutljive na svetlobo.

Sprašujem vas:
– Kaj se da storiti glede motnjav, saj mi zelo grenijo življenje?
– Menite da so motnjave nevarne in da bi moral ponovno na pregled ozadja?
– Ali je mogoče kaj narobe z očali, ki jih imam za računalnik – zakaj imam težave gledati na daleč, potem ko odstranim očala za računalnik? S temi očali na daleč sicer ne morem videti kaj dosti.
– Kaj naj storim da si izboljšam vid na daleč oziroma kako si izboljšati izkušnjo med uporabo očal za računalnikom in sicer?

Hvala in Lep pozdrav
Tomaž

Spoštovani, lepo ste opisali vaše očesne težave. Na vsak način je potrebno kontrolirati dioptrije obeh očes ,tudi zaradi starosti ( 39 let) in ugotoviti vrednost očal za daljavo in bližino. To je potrebno tudi za radi slabovidnosti enega očesa ko se pri delu hitreje utruja boljše oko. Pri pregledu bo kontrolirano očesno ozadje. “Bliski”so opazni posebno v temi pri premiku očes. Ne sme se jih zamenjati z nenevarnimi bliski pri očesnih manifestacijah migrene. Obarvanih stekel vam ni potrebno nositi, zdravo očesno oko jih ne potrebuje. Svetujem vam čim preje pregled pri vašem oftalmologu. Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar.

*******************************************

Podravljeni,

Najlepša hvala a hiter odgovor. Se bom čimpreje naročil.

LP Tomaž

Pozdravljeni,

bom kar tukaj napisala moje vprašanje. Že dalj časa imam težave z mušicami v vidnem polju, zelo vidne na svetli podlagi, nebu itd. Sem pa opazila v nosečnosti, da se mi je dogajalo, ko sem pogledala na temno podlago kot nek blisk, ki pa je izginil, torej samo ob premiku oči. Ne vem ali sem se privadila ali je to izginilo. Takrat sem tudi imela pregled oči, vse bp. Stara sem 33.

Sedaj pa od včeraj ponovno, ko včasih pogledam na temno podlago, opazim kot nek sekundni blisk oziroma svetlečo pikico, ki takoj izgine, ampak torej ob pogledu na temno podlago, ga opazim.
Bi to lahko bilo kaj nevarnega ali je pač floater?

Aja, še to, delam 8 ur z računalnikom, seveda tudi gledanje telefon itd … opažam tudi, da mi veke trzajo.

Spoštovana, glede “pikic” velja odgovor kot je bil za Tomaža, bolj zaskrbljujoči pa je opis posameznih bliskov. To bo potrebno natančno preiskati pri vašem oftalmologu pri razširjani zenici ( mrežnica, očesna steklovina). Manjka mi tudi podatek ali ste srednje ali močno kratkovidna. ” Mušice” so pri kratkovidnih pogost pojav, sicer nenevaren, ” bliski ” pa seveda niso normalni in je res potrebno ugotoviti vzrok za njihov nastanek. Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar.

*******************************************

Hvala za odgovor. In kaj ce bo pri oftalmologu vse ok? Kaj je lahko se razlog bliskanja? Imam tudi migrene z avro, ampak to ni avra. Nisem.zelo.kratkovidna, imam namrec minus 0.5 in cilindre.

Pozdravljen Tomaž

Tudi sam se soočam z podobnimi težavami kot ti, namrec oci imam polne motnjav. Kako si ti rešil težavo? Trije okulisti so mi rekli naj se navadim na to, pa me zanima kako se ti soočaš s tem. Hvala in lep pozdrav..

New Report

Close