Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT dednost Rh faktorja in krvne skupine

dednost Rh faktorja in krvne skupine

Pozdravljeni!

Sama imam krvno skupno B in sem Rh-, mož pa ima krvno skupino 0 in je Rh+. Sin pa ima krvno skupino po meni, Rh faktor pa po možu. Kako je to mogoče? Se vsaka stavr posebej deduje? Vedno sem mislila, da ima lahko vse le po enem.

Hvala vam za odgovor.

J.

Tako je, vsakak gen za krvno skupino se deduje posebej.Po eno kopijo gena za vsako lastnost dobi otrok po mami drugo pa po očetu.
LP

Pozdravljeni,

ker nisem našla drugje odgovora, bi vas vprašala po kom se pa deduje Rh faktor?

Jaz sem B -, mož pa 0 +. Ginekologinja trdi, da se vedno deduje dominantni faktor, torej +, vse primere ki poznam, so pa otroci (čeprav imajo starši različne rh faktorje) podedovalali – . Kako je torej?

Hvala za odgovor.
K.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Vsak človek od vsakega od staršev podeduje enega od zapisov, torej bodisi en -, bodisi en +. V svojem genetskem zapisu imamo torej dva “znaka” in možne kombinacije so: ++, +- ali – -; V primeru, ko imamo bodisi ++, bodisi +-, imamo krvno skupino Rh+. V primeru – -, pa imamo krvno skupino Rh-.
Ker pravite, da ste Rh-, za vas vemo, da imate gotovo genetski zapis – -. Vaš mož pa ima lahko v svojem genetskem zapisu bodisi ++, bodisi +-, oboje namreč vodi v krvno skupino Rh+. V primeru, da ima vaš mož zapis +-, lahko na otroka prenese bodisi +, bodisi -. V primeru, ko prenese -, je končni otrokov zapis – -, saj od vas otrok v vsakem primeru podeduje -. Otrok ima tako lahko tudi krvno skupino Rh-.

Maruša Škrjanec, specializantka klinične genetike Medgen d.o.o. Medicinska genetika tel.:01-510-71-30 fax.:01-510-71-31 mailto:[email protected] http://www.medgen.si

Pozdravljeni!
Zelo me zanima naslednje : Če ima mati krvno skupino “0 ” ,oče pa “B ” ,otrok pa “AB” ,je to možno ?
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem !!!

Pozdravljeni,
najbolje, da ponovno preverite krvni skupini staršev.
Lep pozdrav,
Anamarija Brezigar

Pozdravljeni, mene zanima sledeče: mati 0+, oče A+. Predvidevam, da bi pri takšni kombinaciji otrok bil A+. Kolikšna je možnost, da nosi mati v sebi protitelesa za krvno skupino A in zarodek ne sprejme oziroma ga zavrne? Hvala za odgovor.

Zdravo,
Vaša predvidevanja niso točna, otrok bo lahko imel tudi krvno skupino O, v primeru, da je vaš genotip A0, kar se v tem primeru običajno zapiše kot krvna skupina A. Seveda pa bo zagotovo A, če je vaša krvna skupina AA.
To da Rh skupina vpliva na to, da mati plod ne sprejme , izjema je, če je bila prej imunizirana na njegovo krvno skupino ( npr. s transfuzijo) je zelo je razširjena zmota.
In res je je, da različni geni in ne en sam nadzorujejo nastanek različnih krvnih skupin, tako tudi Rh faktor. Strokovno poimenujeno faktor Rh+ v bistvu D antigen in Rh neg faktor kot recesivni ( šibkejši) d antigen. Dejansko ni nobenih strokovnih podatkov, da tkivo maternice zavača plod z različno ali enako krvno skupino.
Pri krvni skupini staršev 0+ in A+, je glede na to, da imamo ljudje (starši) vsak gen v 2 različicah od svojih staršev ( očetovega in materinega) lahko Rh+ skupino zato, ker dominantni D ( Rh+) vedno prevlada nad recesivnim d (šibkejšim) Rh negativnim. Torej imata oba starša lahko genoptip Dd in sta Rh+. Če je vajin potemec dobil dd gen od vaju je lahko vsekakor Rh neg.
LP

New Report

Close