Najdi forum

Nano delci

Spoštovani!
Nevede sem v lekarni kupila kremo za sončenje, ki vsebuje nano delce (titanov dioksid, cinkov). Enoletnika sem 14 dni 2x dnevno mazala z omenjeno kremo. Farmacevtka in kemičarka sta mi povedali, da nano delci prehajajo v celice in da se ni dobro raziskano, kakšno škodo povzročajo. Sedaj sem zaradi skepse kremo opustila, zanima pa me, če bo morebitna škoda na celicah ostala. Se bodo celice obnovile in nekako počistile ali je morebitna škoda nepopravljiva (poškodbe dnk, rak ipd.). Hvala. Lp

Spoštovani,
plast vrhnjice v koži se na površini stalno lušči. Celice, ki so bile izpostavljene kremi za sončenje, so se že davno odluščile. Zgornjo plast vrhnjice sestavljajo plasti poroženelih celic brez jeder, ki naše telo ščitijo pred zunanjimi škodljivostmi. DNK je v jedru celic najbolj spodnje plasti vrhnjice je v jedrih precej dobro zavarovana proti zunanjim vplivom. Kot vas razumem krema njegovi koži ni škodovala (rdečina, izpuščaj, vnetje). Menim, da so posledice 14 dnevnega mazanja otrokove kože s kremo za sončenje zanemarljive. Za enoletnike je najbolje, da se “sončijo” s klobučkom in majčko z rokavi, v zgodnjih jutranjih in večernih urah.
Najboljša zaščita za malčke je je zelo tanko in zračno oblačilo.
Lp

New Report

Close