Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Analna fisura – katero mazilo?

Analna fisura – katero mazilo?

Na ZS sem prejela sporočilo, katero bi lahko zanimalo še koga, zato ga citiram:


[/quote]

Pozdravljena!

V akutni fazi analne fisure, torej kadar je sveža, se priporoča uporaba nitroglicerinskega mazila, ki ga seveda lahko nadomestite tudi s katerim drugim mastnim in negovalnim mazilom (nikakor pa ne protihemoroidnim mazilom!).
Nitroglicerin v tem mazilu ob nanosu deluje direktno na mišico in jo sprošča. Pri akutni fisuri se namreč velikokrat pojavi sočasno tudi krč zadnjične mišice, ki, ob težavah, ki jih povzroča že sama fisura, dodatno še otežuje nego in odvajanje blata.
Najbolj pomembna (bolj kot izbira mazila) je pomembno da predel masirate in ne samo namažete, ter da mazilo vtirate tudi vsaj 2 cm v analni kanal.

Če imate še dodatna vprašanja, jih prosim zastavite v tej temi.

Lp,

Pozdravljeni,
Ali lahko to mazilo kupim brez recepta, ali pa mi ga lahko predpiše osebna zdravnica?
Si lahko vstavljam svečke proti hemoroidom oz. kremo? Se morda lahko mažem s hladilnim mazilom ali ognjičevo kremo noter v danko? Fisuro imam nekako na sredi oz. bolj na levi strani. Meša se mi že od bolečin. Se lahko pozdravim sama, ali moram k proktologu? Težave umam že mesec ali dva in vse huje je. Hvala za pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Zdraviti lahko poskusite sami, vendar če ne bo bolje ali se bo slabšalo pa se naročite na pregled.
Nitroglicerinsko mazilo v Sloveniji ni na voljo, zato ga tudi na recept ni mogoče dobiti. Prodaja se v Avstriji, nekatere ustanove pa ga uvažajo, vendar je na voljo le za paciente ustanove (ker gre za zdravilno mazilo je treba oceniti stanje in potrditi diagnozo).
Katerokoli negovalno mazilo, tudi hladilno, ognjičevo lahko mazete v notranjost, priporocam do drugega členka in da vmasirate v steno.
Od protihemoroidnih svečk bi, v kolikor gre res za fisuro, prišle v poštev le Proktis M, ki so na naravni bazi.
Zapomnite si, da zdravljenje fisure traja več tednov ali mesecev in poteka z izboljšanji in poslabsanji, zato ne obupajte z nego!

Lp

Pozdravljeni,
Pred 14 dnevi sem bila na pregledu zaradi velike bolecine pri oddvajanju blata in daljsem sedecem polozaju in so mi dali diagnozo kronicne analne fisure. Dobila sem kremo neionski hidrofilni diltiazem,lidokain in me zanima ce lahko ob tej kermi uporabljam se protikis m svecke. Na vsake toliko pa tudi z krajso masazo dodam olivno olje. Sicer je situacija malo boljsa vendas se vedno boleca. Zanima me tudi ce lahko jedilnik ostane isti ali se moram kaksne hrane dolocene izogibati pijem pa dosti tekocine in jem suhe slive za mehcanje blata. Hvala za vas odgovor.

Pozdravljena!
Analna fisura je zelo nadležna stvar in celjenje lahko traja… po določenem času (6 tednov) preide iz akutne v kronično, takrat je treba biti res vztrajen da pride do celjenja. Za diltiazem nisem prepričana, če imajo osebni zdravniki pooblastilo da ga lahko napišejo, xylocain pa lahko da na bel recept.
Svečke Proktis lahko uporabljate sočasno, tudi vsa druga mastna mazila in olja (seveda pod pogojem da vas ne peče ob nanosu).
Kot že delate, uživajte veliko tekočine in skrbite dalje za mehko blato. Izogibajte se hrani, ki blato dela trše (riž, temna čokolada, banane, prepečenci; skratka vse, kar se svetuje ob driski), pretirano kisli hrani in začinjeni ali pekoči.

Lp,

Hvala na vasem odgovoru. Pozabila sem omeniti tudi,da imam kozno gubo katero bo treba najvrjetneje odstraniti z analno fisuro. In me sedaj zanima, ker me bolecine ze spremljajo 3 tedne,ce se stanje ne izboljsa ali bo po operativnem posegu bolecina izginila ali bo tudi boleci proces celjenja kot je sedaj z fisuro. In ali obstajajo stranski ucinki po operaciji kot je uhajanje blata.Bom pa nadeljevala z mazili v upanju da se zaceli Hvala za pomoc .

Lp.

Operacija analne fisure poteka največkrat tako, da se “osveži” robove rane in jim s tem damo nov potencial za hitro celjenje. Torej v bistvu se naredi nova, večja fisura, ki se jo večinoma pusti odprto, da se sama zaceli, za celjenje pa je potrebna nega kot dosedaj oz še bolj intenzivno. Šiva se velikokrat ne, saj je to takšno okolje, kjer prehaja blato in se lahko šivi hitro vnamejo.
Pri operaciji fisure se ne posega v mišico zapiralko, razen če je ta zelo zakrcena (npr s prstom sploh ne morete priti v zadnjik), se je del prereže, posledično se kasneje lahko pojavi uhajanje, vendar redko.

Zdravo,

ce je kdo v Srbiji lahko poisce”nitroglicerinsko kremo” oz Fisuranal katero pripravlja ena lekarna. (Beograd)
Meni je tisto kremo prepisal proktolog po pregledu in je pomagala.

Res je, nitroglicerinsko mazilo je po literaturi in še pomembneje, po izkušnjah bolnikov z analno fisuro, zelo učinkovito saj zmanjša krč mišice, kar olajša odvajanje in preprečuje nadaljnje poškodbe zaradi trenja, hkrati pa z vmasiranjem mazila povečamo prekrvavitev in spodbujamo celjenje.
V Sloveniji žal ni registrirano in je dobava zelo težka.

Pozdravljeni, mene zanima koliko traja da se zaceli analna fisora,sicer imel sem operacijo 3 tedne nazaj,zdaj uporabljam dilatan čepe redno in mi full pomagajo. A dali se da dobiti na recept dilatan krema.

Pozdravljeni!
Fisure se celijo različno dolgo, odvisno od velikosti, robov, trajanja… Lahko zaceli v nekaj tednih do letih.
V kolikor gre za poooerativno rano, v povprečju traja 1-2 meseca.
Kolikor mi je znano, dilatan kreme (oz mislim da je priložen gel, ne vem točno), se ne da dobiti na recept.

Živijo

Zanima me ali lahko uporabljam modolex?

Pozdravljeni!
Lahko, vendar sam Modolex bo predel omrtvičil, vseeno bi zraven priporočala mastno kremo s katero izvajate masažo.
Bodite pozorni na dve stvari:
– če peče ob nanosu ne uporabljajte
– nanašatajte s prstom, ne z nastavkom – ti lahko povečajo ali povzročijo rane.

Lp

Če je kdo v Srbiji,  lahko lupi v lekarni Julifarm v Šapcu fussuran kremo (4eur 50ml), sami jo pripravljajo farmacevti in je res odlična. Meni je zelo pomagala.

New Report

Close