Najdi forum

V fitnesu sem pri “bench pressu” slabo ogret dvignil preveliko obremenitev in tako sem med iztegovanjem rok v okolici ramena zacutil pokanje. Sedaj me obmocje sklepa/kosti v zgornjem delu rame na pritisk boli, ostal sem brez vecine moci v roki, sama gibljivost je dokaj normalna brez vecjih bolecin. Zanima me kasne so mozne diagnoze poskodbe najlepsa hvala.

Pozdravljen!

Glede na opisano, bi rekel, da gre bodisi za mišično-tetivno oz. ligamentarno-sklepno poškodbo.

Preko rame teče precej mišic. Nekaj jih je udeleženih tudi pri bench-pressu (gib bi verjetno lahko opisal kot forsirana antefleksija z addukcijo ter manjšo mero notranje rotacije v rami). Nedvomno je najbolj aktivirana mišica pri “benchu” pectoralis major, ki se prirašča na predel nadlahtnice pod ramenskim sklepom. V kolikor bi bila bolečina prisotna nekaj cm pod ramo v sprednjem delu bi bila možna poškodba tetive pectoralis major.

Druga, bolj verjetna možnost, je poškodba mišic rotatorne manšete. Mišice rotatorne manšete so (manjše) mišice, ki izvirano iz predela lopatice ter ovijajo glavo nadlahtnice. Poleg tega, da pripomorejo pri gibih v ramenu v skrajnih položajih, je njihova funkcija predvsem stabilizacijska. Tvorijo namreč plast tkiva v subakromialnem prostoru (pod kostnim izrastkom nad ramo) in tako preprečujejo drsanje glavice nadlahtnice po kostnem izrastku lopatice, hkrati pa skrbijo tudi za primeren položaj glavice nadlahtnice v njeni sklepni ponvici. Tetive rotatorne manšete so pri športnikih, ki opravljajo ponavljajoče gibe v rami nad horizontalo pogosto prizadete (obraba, vnetje) in kot takšne tudi bolj nagnjene k poškodbi. V to skupino mišic štejem tudi tetivo dolge glave bicepsa, ki ima sicer nekoliko drugačen potek, vendar je njena funkcija ravno tako pomembna pri stabilizaciji rame.

Tretja možnost je ligamentarno sklepna poškodba. Tu imam v mislih predvsem 2 sklepa. Prvi je glenohumeralni oz. po domače “rama”. Drugi je akromioklavikularni oz. sklep med ključnico in lopatico. Kadar smo neogreti, se lahko mišice ne odzovejo primerno in se tako sorazmerno velik del sile prenese na pasivne stabilizatorje – sklepne vezi in sorodne strukture, ki lahko v teh primerih popustijo – se poškodujejo. V predelu rame so pogoste poškodbe hrustančnega labruma. To je vezivno-hrustančna struktura, ki povečuje kostno sklepno površino lopatice v ramenu. Labrum deluje nekako kot prisesek (tisto, kar lahko pritisnemo na steklo) in kot takšen povečuje sklepno poveršino z nadlahtnico, do neke mere pa ustvarja tudi podtlak, ki glavico nadlahtnice vsesa v sklep. Pri poškodbah govorimo predvsem o mehko-tkivni Bankartovi leziji ter o SLAP leziji. Obe sta lahko v začetni fazi povezani z bolečinami, v kronični fazi pa z delno nestabilnostjo sklepa. Druga možna poškoba je nateg akromioklavikularnega sklepa, čeprav se mi ta zdi v opisanem primeru malo verjetno. To lahko hitro ugotoviš tudi sam. Pritisni si na povsem stranski del ključnice nad ramenom – če boli, potem je poškodovan ta sklep. V kolikor bi dodatno opazil tudi stranski del ključnice nekoliko bolj privzdignjen kot na drugi strani pa bi se bilo smiselno pokazati travmatologu.

Tretja, vendar zelo malo verjetna, bi bila možna hrustančno-kostna poškodba glavice nadlahtnice. V kolikor bi imel ramo zelo “ohlapno” in nagnjeno k izpahom, bi lahko ob gibu prišlo do “subluksacije” oz. delnega izpaha ramena, ob preskoku glavice nadlahtnice preko kostnega roba glenoida (sklepne ponvice) pa bi se lahko poškodoval hrustanec oz. kost glavice nadlahtnice (kostna Bankartova lezija). Kot rečeno, je zadnje zelo malo verjetno.

Glede ukrepov ti predlagam. Nekaj dni ramo hladi. Izvajaj aktivnosti, ki ti ne povzročajo prekomerne bolečine. Za umiritev bolečin lahko vzameš tudi analgorevmatik v kolikor bi bilo potrebno (Naklofen, Brufen, Nalgesin …). V kolikor v približno tednu dni ne bi bilo že precej dobro, bi bilo smiselno opraviti UZ ramena. V kolikor UZ ne bi prikazal poškodbenih spremem, težave pa bi še zmeraj vztrajale bi bila smiselna še MR artrografija rame. Do končne diagnoze pa torej aktivnosti prilagojene bolečinam oz. ev. nestabilnosti v rami.

Lp, Klemen

“Druga možna poškodba je nateg akromioklavikularnega sklepa, čeprav se mi ta zdi v opisanem primeru malo verjetno. To lahko hitro ugotoviš tudi sam. Pritisni si na povsem stranski del ključnice nad ramenom – če boli, potem je poškodovan ta sklep. V kolikor bi dodatno opazil tudi stranski del ključnice nekoliko bolj privzdignjen kot na drugi strani pa bi se bilo smiselno pokazati travmatologu.”

Glede na našteto se najbolj prepoznam v tej diagnozi. Še posebej zato, ker me boli kost/sklep, kjer se srečata ključnica in rama in ki je delno izbočen, mogoče je to to.

Kar se tiče moči v roki, gre za to, da me zaboli v primeru da dvignem neko breme, nekajkrat je tudi ponovno popokalo v primeru dvigovanja. Sama bolečina je sicer že manjša.
Skrbi me predvsem to, če je v tem primeru možna poškodba, kjer bi bil potreben operativni poseg.

Operativni poseg ke pri poškodbi akromioklavikularnega (AC) sklepa načeloma potreben pri nestabilnosti sklepa. V kolikor je ključnica v resnici nekoliko privzdignjena napram drugi strani, predlagam primerjalno Rtg sliko obeh AC sklepov na istem filmu ter kontrolo pri travmatologu z Rtg posnetki (vse v roku 1 tedna). Dodatna je znak klavirske tipke (pritisk na ključnico v predelu sklepa je kot pritisk na tipko, ki se vda pritisku) eden izmed indikatorjev, da bi lahko bil potreben operativni poseg.

Večji del poškodb AC sklepa (ki so brez premika ključnice) se zdravi konzervativno (t.j. brez operacije) samo z hlajenjem in počitkom.

Lp, Klemen Aleš Pilih

New Report

Close