Najdi forum

Ne vem kaj sploh naj in kaj je z mano

Pozdravljeni. Na hitro nekaj o meni za razumevanje. Star sem malo čez 30 let, sem samski že 2 leti in odkar sem samski imam anksioznost. Imam tudi Tinder kjer spoznavam ženske. V grobem iščem resno zvezo ampak vmes spoznam tudi kakšno za seks. Problem pa nastane tu. Ne vem sicer če je to pravilen forum ampak bom vseeno napisal. Torej prvi seks z žensko izven dolgoleeeeeetne zveze je bil tam, da mi je spolni ud uplahnil tik pred penetracijo. Ženska je bila začudena, jaz pa tudi saj se mi še ni zgodilo to. In to, se mi je vtisnalo v podzavest. Doma ko sam sebe, nisem imel problemov, sem se lahko vzburil in tudi lahko večkrat na dan. Pri spolnem odnosu je pa malo drugače. Nekako mi spolni ud ne nabrekne ko sem s kakšno žensko prvič. Pa naj bo še tako seksi. Z nekaterimi je ob vč obiskih mi uspelo, z večino ne. Bil pri zdravniku in je bilo vse ok. Dokler nisem videl da je to moja anksioznost in overthinking. Do tega sem prišel ker sem enkrat lahko imel spolni odnos, tudi dvakrat zaporedoma (z kakšno uro ali dve pavze) enkrat pa čisto nič. V podzavesti imam strah in vprašanja ter ne preveč dobre misli o sebi. Kaj če mi ne otrdi? Kaj si bo mislila? Ji bom še všeč? Se bova še dobila? Je potrpežljiva? Zakaj moram biti tak? In tako naprej. Anksioznost imam na spolni odnos, na zvezo (po razpadu zveze me je močno udarilo po žalosti in občutek osamljenosti), na življenje glede na mojo starost in na stanovanje ker ljudje višajo cene in ponudb je malo. Kako se rešiti tega, prenesem vse anksioznosti, ampak ta za spolni odnos me pa najbolj skrbi in matra. Rabil bi kakšen nasvet, terapijo, karkoli, samo da se ozdravim oziroma ozdravim misli. Tudi ko spoznam žensko ali pa več njih imam zelo slabo vest ko se dobim z eno na sprehodu in drugi ta čas ne odpišem nič in mi tudi to uniči vse pozitivne misli ker me samo skrbi. Naj še povem tudi ta korona mi ne vliva nekaj preveč upanja sam smo zaprti. Prosim za pomoč

Pozdravljeni!

Ste na pravem forumu. Vaše težave so lahko povezane z večimi razlogi. Ponavadi gre v takšnih primerih za nezavedne vsebine s katerimi nimamo direktnega stika, jih nimamo ozaveščene, vplivajo pa na nas z raznimi simptomi, tudi takšnimi kot jih opisujete vi – anksioznost, težko predelovanje izgube (partnerstva, smrti), težave z erekcijo v odnosih, slabo mnenje o sebi oz. nizka samopodoba, strah pred neuspehom itd. Seveda, kot tudi sami opažate, trenutna situacija z zaprtjem vpliva negativno na naše počutje.

Predlagam vam, da si poiščete pomoč v obliki poglobljene psihoterapije (psihoanalitična psihoterapija vsaj enkrat tedensko, bolje 2x tedensko po eno uro). Tam boste lahko, s pomočjo psihoterapevta, počasi, sloj za slojem, kot bi lupili čebulo, prihajali do nezavednih vsebin, potlačenih čustev in morebitnih nerazrešenih travm, ki so se vam nabrale v teh 30 letih. Tudi počutje se že izboljša, ko spregovorimo o svojih težavah in del bremena odložimo. Tudi to ima velik pomen v psihoterapiji. Z razreševanjem boste prihajali v stik s seboj in posledično lahko moteči simptomi tudi popolnoma izginejo. Gre za osebno popotovanje in ne hitro rešitev ali magično palčko. Žal nimam magičnega nasveta, ki bo odplaknil vaše težave ali izboljšal vaše misli. Žal to ne obstaja, čeprav bi bilo dobro če bi! Takšen proces lahko traja tudi več let.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Hvala vam za odgovor. Sem že razmišljal o psihoterapiji, vendar 2x ali celo 1x tedensko je kar finančni zalogaj, niso poceni te stvari. Mogoče za začetek 1x tedensko. Me pa zanima, ali je bolje psihoterapija ali psiholog?

Psihoterapija je poglobljen osebni proces, kar še posebej velja za psihoanalitično psihoterapijo, ki je tudi bolj pogosta in dolgotrajnejša v primerjavi z drugimi psihoterapijami. Psihologi opravljajo psihološko svetovanje, opravljajo psihološke teste, svetujejo pri življenjskih usmeritvah, izbirah šole, službe itd. Glede samega opisa delovnih nalog psihologa si prebrskajte po spletu in boste videli kaj vam bolj ustreza.

Lep pozdrav,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close