Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje Ali lahko pride do odtegnitvenih simptomov, če zmanjšan odmerek Cipralexa?

Ali lahko pride do odtegnitvenih simptomov, če zmanjšan odmerek Cipralexa?

Spoštovani

Imam eno vprašanje. Star sem 24 let. Antidepresiv Cipralex jemljem že 3 leta. Jemljem pa tudi antiepileptika Lamictal in Frisium zaradi žariščne epilepsije. Imel sem težave z depresijo in socialno fobijo. Zdaj je vse ok, bi lahko temu rekli. Pred približno pol leta pa je prišlo do neljubega dogodka, ko sem bil krajše obdobje vzkipljiv in hitre jeze, tako da sem se kar burno zoperstavil celo delodajalcu. Zatem je sledil občutek krivde, a hkrati tudi jeza, ker so me zaradi tega odpustili. Psihiater mi je zato, da bi se lažje brzdal, odmerek (prvotni je bil 10 mg dnevno) povišal še za 5 mg. Torej pol leta jemljem 15 mg dnevno. Ker ne opažam nobenega napredka, bi šel nazaj na 10 mg dnevno. Ali bi se zaradi tega lahko pojavili odtegnitveni simptomi, kot se lahko pojavijo ob prenehanju jemanja zdravila? Ali zmanjšanje odmerka ne bo povzročilo težav? Ob povišanju odmerka nisem imel nobenih težav, medtem ko je bil začetek jemanja Cipralexa kar težaven. Psihiater je rekel, da težav zaradi povišanja odmerka ne bo. In res je bilo tako. Kaj pa bo, če odmerek zmanjšam?

Hvala za odgovor in lep pozdrav

A ne bi bilo bolje da bi to vprašal psihiatra???

Pozdravljeni!

Za strokoven nasvet glede psihofarmakov vam priporočam, da se obrnete na psihiatra. Če imate pomisleke, lahko povprašate tudi za drugo psihiatrično mnenje.

Opisujete vzkipljivost in jezo, ki sta po mojem mnenju pomembni del vašega zdravja. Jeza je zelo pomembno čustvo, ki jo večkrat kot ne, v naši družbi želimo potlačiti. Vendar je pomembno, da bi katerokoli čustvo, ki se nam pojavi lahko tudi izrazili in predelovali. V nasprotnem primeru se nam lahko pojavijo s tem povezani različni moteči simptomi – tudi depresija, socialna fobija itd.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Vsi opisani čustveni problemi kot tudi depresija so posledica jemanja antiepileptičnih zdravil. Žal imajo ta zdravila take učinke, ki so navedena tudi v navodilih zdravil, a jih nevrologi in psihiatri najraje potisnejo v ozadje in predpišejo še antidepresive. Kaj šele pride, ko se antiepileptična zdravila in antidepresivi ukinjajo! Odtegnitveni simptomi so lahko grozljivi; odtegnitveni epi.napadi, depresija, prividi in prisluhi, strah, samomorilske misli, tako da je ostalo še malenkost, kot npr. bruhanje, nespečnost, glavobol. In to ne traja samo 3 dni. Veliko se jih vrne nazaj na terapijo.

New Report

Close