Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Supraventrikularna tahikardija

Supraventrikularna tahikardija

Pozdravljeni,

stara sem 39 let, zdravo se prehranjujem, ne pijem alkohola, ne kadim, pritisk vedno optimalen. Zadnji dve leti imam ponavljajoče težave s čudnim utripanjem srca. Ob tem se ne počutim slabo, malo se prestrašim in čakam, da mine. Nekoliko lahko vplivam z notranjim pritiskom, če napnem mišice. Pogosto se pojavi ob športni aktivnosti (nisem športno aktivna, ker me je strah palpitacij), po obroku, v stresni situaciji. Lani sem imela obremenitveni test, diagnoza supraventrikularna tahimardija, najverjetneje atrijska. Kakor sem govorila z osebno zdravnico, ne gre za resno stanje. Kakšno je vaše mnenje? Ker sem stalno obremenjena s tem. Posledično se izogibam kakršnemukoli gibanju, kar spet ni ok.

Sem slabokrvna že 25 let, pomanjkanje železa zaradi menoragije (zelo močnih menstruacij). Nivo železa mi niha med 3 in 7. Ali lahko slabokrvnost na dolgi rok kakorkoli vpliva na delovanje srca? Na kaj moram biti pozorna?

Najlepša hvala za odgovor,
M

Zdravo,

težave, ki jih navajate, so lahko neprijetne, sploh če so res dokazali supraventrikularno tahikardijo. Malce nenavadno je, da bi se pojavljale med napori, praviloma se pojavljajo v mirovanju, a jasnega pravila v medicini nikdar ni. Vsekakor, če so moteče in prepogoste, priporočam nadaljnjo diagnostiko – predvsem odvzem krvi za ščitnične hormone in UZ srca, da se oceni potreba po nadaljnjih postopkih. Možni so številni, tako nemedikamentni ukrepi, zdravila in – če drugače ne gre – posegi.

Del težave je zagotovo to, da Vas to stalno obremenjuje; s tem se aktivira nehoteno živčevje in to aritmije le še pospešuje oz. poveča verjetnost nastanka. Ko izgubite še kondicijo zaradi manj gibanja, je počutje se slabše. Redna vadba zmerne težavnosti lahko namreč aritmije celo umirja.

Slabokrvnost na aritmije nima veliko vpliva, res pa je, da je železo pomemben del ne le krvničk (eritrocitov), temveč tudi pomemben del pridobivanja energije za srčne mišične celice (so del t.i. dihalne verige v mitohondrijih). Pomanjkanje železa vsekakor na delovanje srčne mišice ne deluje pozitivno, povezava z aritmijami ni opisana.
Omenili ste tudi železo v krvi, ki pri Vas niha. Vedeti morate, da to železo ni odraz telesnih zalog železa, saj močno niha preko dneva. Potrebna je določitev predvsem feritina in saturacije transferina, s katerim določimo celokupne zaloge železa.

Strinjam se z Vašo zdravnico – tudi če gre za prave nadprekatne aritmije – to ne gre za ogrožujoče stanje. Poskusil bi s postopoma vedno večjo napornostjo vadbe, skušal biti sproščen, pazil še naprej na, kot ste opisali pri sebi, zgleden življenjski slog in v primeru vztrajanja težav poiskav izkušenega kardiologa.

New Report

Close