Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Visok krvni tlak – ledvice

Visok krvni tlak – ledvice

Spoštovani !
Gospod doktor, stara sem 65 let. 20 let zdravim krvni tlak z ENAP 5 2x dnevno. Vsa ta leta nisem imela s tlakom nobenih težav (130/80 do 140/85). Pred dvema mesecema pa se mi je dvignil večkrat do 190/95. So se mi pa istočasno začele bolečine iz vratu v desno stran hrbta. Te bolečine ne minejo, čakam na nevrologa. V tem obdobju so mi pri pregledu krvi slučajno ugotovili kreatinin 107 , me poslali na ultrazvok trebuha, ki je pokazal nedelujočo levo ledvico z dvema velikima cistama. Desna ledvica je ok . Scintigrafija je potrdila nedelujočo ledvico, ki jo je potrebno odstraniti. Čakam izvid in še ne vem kako hitro bo predlagana operacija. Vas g. doktor sedaj sprašujem, ali je lahko nenadoma povišan krvni tlak zaradi katere od teh dveh težav in, če je, ali se kaj mudi?
Hvala za vaš odgovor in prav lep pozdrav.

Pozdrav,

ledvica so res glavni organ, ki dolgoročno regulirajo krvni tlak, vsaka bolezen ledvic lahko “iztiri” tudi krvni tlak. Vendar pri Vas obstaja še druga možnost – omenili ste bolečino v vratu. Vsako stanje stresa organizma (bodisi je to med telesno aktivnostjo, bodisi ob bolečini, bodisi ob vznemirjenosti oz. anksioznosti) poveča aktivnost nehotenega živčevja, ki pa krvni tlak ureja kratkoročno. Ob vaši bolečini v vratu je torej krvni tlak lahko povečan.

Priporočam, da skušate izmeriti krvni tlak, ko ste povsem umirjena, brez bolečin (oz. ko “prime” analgetik). Vkolikor je takrat tlak nižji ali normalen, se ne sekirajte, gre za običajno reakcijo telesa, ki ni bolezenska in ne terja zdravljenja.

V nasprotnem primeru bo potrebno pogledati ledvica podrobneje – sploh renalne arterije, ki ledvici prehranjujeta.

New Report

Close