Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija uvajanje GH

uvajanje GH

Draga dr. Tanč,

naš 6,5 mesečni dojenček (korig. 5 mesecev) že 2 tedna za večerjo je riževo kašico po žlički, pripravljeno z AM. Zadnje dni poje ca. 180ml, čez uro in pol do dve uri pa še 100ml AM za lahko noč. Poleg tega že 1 teden uvajam zelenjavo. Poskusil je korenje, bučke in krompir. Ne gre mu sicer tako v slast kot riževa kašica, ampak vseeno poje med 50 in 70ml, enkrat celo 100ml (zraven se malo buni in malo positka, kljunček pa vseeno odpira). Sadja mu še nisem dala za poskusit.

Moja vprašanja pa so:

1. mu lahko za večerjo pripravim še kaj drugega kot kupljeno riževo kašico, npr. nekaj, kar bi mu lahko skuhala sama in potem vmešala AM? Ali pa je za kaj takega še prekmalu in je bolje, da nadaljujeva z riževo kašico?

2. Do zdaj je poskusil krompir, korenje in bučke – naj mu nekaj časa dajem te tri stvari, da se jih bo navadil in jedel brez da se zraven pritožuje ali pa naj grem na nove okuse – koleraba, cvetača, riž, polenta…?

3. V kašice iz bučk+krompir in korenje+krompir mu vmešam ca. 5ml AM – le toliko, da je malo boljšega okusa, sploh kašica bučka+krompir je brez AM popolnoma brez okusa. Berem, da nekatere mamice dodajo še več AM, zato da otroci raje jedo. Je to priporočljivo? Kaj svetujete vi? Jaz osebno menim, da se potem navadijo, da ima vse okus po AM. Ne vem, edino, če potem postopno zmanjšuješ količino AM…

4. Ko se enkrat začne uvajat GH, mi lahko prosim po mesecih napišete okvirne količine mleka, ki jih mora otrok zaužiti (bodisi po steklenički ali v obliki ml. izdelkov).

Hvala za odgovore in lp

janja

Seveda mu naredite domače žitne kašice, od polente, riža, prosene kaše, kasneje še gres.
Če ste uvedli navedeno zelenjavo brez težav, dodajate nove okuse.
AM dodajte le toliko, da lažje prirpavite, sicer se strinja, da preveč AM ni potrebnega.
Mleko dodate kakšne pol ure po obroku. Koliko točno, je nemogoče napisati, saj ne morem vedeti, koliko je otrok pojedel. Če otrok poje 100 ml neke GH, potem ponudite 1/2 do 3/4 običajne količine mleka, kakor veča količino GH pa zmnjšujte količino mleka. Običajno zjutraj in zvečer dobijo po 200 ml mleka (lahko po steklenički, lahko kot žitno kašico) in če poje še en jogurt, ima mleka oz. mlečnih izdelkov zadosti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dr. Tanč,

tale naš nedonošenček je neverjeten. Zdaj že dva dni poje zelenjavne kašice (korenje+krompir, danes prvič koleraba+krompir) ca. 125 ml in ko zmanjka, še odpira usteca in začne jokati. Ali naj mu že tako kmalu (zelenjavo uvajam že 9 dni) pustim, da poje toliko, kot želi?

Lp

janja

Za uvajanje so količine kar primerne, morda pa jutri res poskusite, koliko bi pojedel. Ampak vbeč kot 150 ml bi bilo morda res preveč. Malce se zamotite, umijte, poigrajte, potem pa mu ponudite še mleko. Kakšnih 100 ml bi povsem zadostovalo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Velja, bova poskusila. 🙂

Hvala!

lp

janja

p.s. Zgleda, da boste morali vaš podpis “Poletje je že tu!” še malo pospraviti v kot ali kako? 😉

Ja, grem podpis kar popraviti:=)))

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tudi jaz imam vprašanje o uvajanju GH. NAš dojenček je pravkar dopolnil 7 mesecev. Do sedaj je cvetačo, korenje, krompir, breskev, jabolko, riževe kosmiče, polento na vodi, hruško, slivo, maline (seveda ne v točno tem vrstem redu).
Sedaj pa se mi zdi, da bi bil čas tudi za glutenska žita. Kako naj jih uvedem? SKuham gres na vodi? Kaj pa kus kus? Najbrž bi lahko tudi že kakšen mali košček purana, piščanca.
Kako pa je s kruhom?
Zobkov še ni nič, amoak gloda pa z veseljem vse, kar mu pride pod roke. Tudi košček jabolka je že glodal, ampak potem se mu odlomijo manjši koščki, kar ni fajn.
Ali lahko že kakšen piškot dobi v roke?

Zdi se mi, da sem rahlo zatavala v temo s tem uvajanjem GH in sedaj že nekaj časa nisem uvedla nič novega. Skratka, kako naprej?
Naj napišem še to, da nikoli do sedaj ni imel kakšnih alergičnih reakcij in da rad je vse, kar mu ponudim.

Gres pripravljamo na mleku, kus kus kot za odrasle.
Po 7. mesecu uvedemo tudi meso. Tudi piškot mu lahko date v roke, samo zraven morate biti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dr. Tanč,

včeraj sem vam pisala, kako naš fantič (7 mesecev, korig. 5,5 meseca, pred točno enim mesecem je tehtal 7200g, porodna teža 1930g) kar precej poje zelenjavne kašice z OH. No, danes je pojedel 125 ml kolerabe+riž. Čez kakšno uro sem mu potem dala še 100ml AM – sicer je vse popil in se s tem uspaval, ampak zdi se mi, da bi mu lahko pri taki količini GH mleko že počasi po obroku GH ukinila.

Njegov jedilnik je pribl. tak:

7:00 – 200ml AM
10:30 – uvajam zelenjavo+OH, poje do 125ml, včeraj bi še več, če bi bilo
(11:30 – ponudim še AM, ca. 100ml, spije vse – preden mu AM ponudim, ne kaže znakov, da je lačen, ko pa AM dobi, popije vse, če bi mu ga dala več, bi popil še več)
15:00 – ca. 170ml AM, včasih tudi več, skoraj nikoli pa manj
19:00 – 180ml riževe kašice po žlički (narejena iz 180ml AM)
20:30 – 100ml AM za lahko noč (tudi tukaj bi zagotovo spil še več, če bi mu dala, ker se s flašo uspava – ko mu dam namesto flaše dudo, se umiri)

Torej, vprašanja so:

1. Odkar zvečer dobi riževo kašico, spi celo noč, tako da sva na samo 4 obrokih+flaška za lahko noč. Je to OK? Saj drugega mi itak ne preostane, ker pri količinah GH, ki jo poje in pri količinah AM, ki ga popije, mu ne morem ponujat hrano na manj kot 4 ure – ali pač? Saj ko bova uvedla GH še za druge obroke, nameravam imeti 5 obrokov (zajtrk, malica,kosilo, malica, večerja), zaenkrat pa mislim, da so, glede na količine, 4 obroki ok. Kaj pravite?

2. lahko po GH (zelenjava in OH) mleko ukinem oz. mu ga dodam le, če bo pojedel manj kot 125ml oz. če bo kazal očitne znake lakote? Zdaj bo skoraj 2 tedna, kar uvajam zelenjavo in OH.

Bojim se, da ga ne bi preveč pitala, saj imam občutek, da sam največkrat nima mere, kdaj je dovolj.

Aja, pa še to. Danes sem mu dala h kolerabi nebrušeni riž, pa pravi kolegica, da bi moral biti riž za otroke oz. tisti, s katerim se kuha mlečni riž. Je to res?

Hvala za odgovor in lp

janja

Steklničko za lahko noč kar prištejte k obrokom, torej ima 5 obrokov. Tudi ko boste uvedli vse obroke GH, je lahko sta lahko en ali dva obroka še vedno samo steklenička mleka.

Lahko že poskusite ukiniti stekleničko po obroku GH, če bo šlo.
Za riž pa je res popolnoma vseeno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovore dr. Tanč. Bom poskusila stekleničko po zelenjavi+OH ukiniti, vsaj včeraj se mi je zdelo, da ne pogreša nič, potem ko sem mu jo pa ponudila, je pa seveda pil. Se mi zdi, da bi itak nonstop pil… No, če jo bo očitno zahteval, jo bo seveda tudi dobil. Mu pa zdaj, ko zvečer je riževo kašico in dopoldne zelenjavo+OH ponujam tudi več vode, ki jo zdaj kar popije (ampak samo po njegovi novi kolegici žlički, bognedaj po cuclju), medtem ko je prej niti povohal ni.

Ja, saj tudi ko bova uvedla še dop. in pop. malico, nameravam potem še kar nekaj časa ostati pri jutranji steklenički in steklenički za lahko noč.

Res hvala,dr. Tanč. Kolikor bi se rada ravnala po zdravi pameti in signalih, ki jih fantek daje, pa tale zdrava pamet večinoma kar nekam odtava. 🙁 Saj bo bolje, a ne?

Lp

janja

Bo bolje, bo. čeprav srce vedno drugače dela kot razum pri lastnih otrocih:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Spremljam tole temo, ker me zanima razmerje GH z mlekom, vendar jaz še dojim svojo ravnokar 8 mesecev staro hčerko. Gosto hrano uvajam zdaj drugi mesec in rada je. Je 3x na dan (zajtrk, kosilo, večerja), približno 150 ml na obrok, ni izbirčna.

Skrbi me, ker mi nikakor ne uspe sledit načrtu, ki mi ga je dala patronažna sestra. Saj novo hrano že uvajam, tako kot piše, ampak dojenja mi pa ne uspe črtat tako, da bi se otrok dojil le še zjutraj in zvečer.

Moja hčerkica se je že pred uvajanjem čez dan pogosto dojila (na 2 uri, ponoči pa 1x ali 2x). Tudi zdaj ima obroke na 2, največ 3 ure. Kar pomeni, da trenutno ne gre, da bi upoštevala skorajda opozorilo patronažne, da mora otrok po 2eh mesecih uvajanja GH jesti tako: zjutraj dojenje, čez dan GH po sistemu zajtrk-kosilo-večerja in zvečer dojenje, ki naj se ga tudi čimprej opusti ali zamenja s formulo. Meni kaj takega še ni uspelo. Samo enkrat sem poskusila, da bi hčerkica zdržala od GH zajtrka ob 8:00 do GH kosila ob 12:00, pa sploh ni šlo. Je bil le jok in izpuščen dopoldanski spanec. Tako, da sem vse nadaljnje poskuse opustila. Patronažna mi je potem po ponovnem posvetu rekla, da ne smem bit premehka z otrokom, sicer bo imel “čisto nemogoč prehranjevalni ritem”. Ne vem, kaj naj naredim, ker mi je obenem svetovala, naj GH obrokov ne bo preveč v dnevu (največ 3 do 10 meseca), da se prebavni sistem otroka lepo počasi prilagaja na GH.

Skrbi me tudi to, da se je hčerka začela po uvajanju GH vsako noč pogosto zbujati, medtem ko je prej spala od 20:00 do 3:00, ko se je dojila, in potem do 6:30, ko vstajava. Zdaj se zbuja ob 23:00 ob 2:00 ob 5:00 ali večkrat, pri čemer mi uspe, da se le 2x doji.

Ker ne vem, kaj naj naredim in mi priporočila patronažne niso preveč v pomoč, vas vljudno, vljudno prosim za par nasvetov:

– Naj ohranim način prehranjevanja tako kot je – torej obroki vsake 2 ali 3 ure, ko je lačna? Od tega 3x dnevno GH? Ali naj uvedem GH malice? Kakšne so te lahko?

– Ali mora otrok pred odhodom v vrtec res imeti skoraj vse obroke GH? Imam prijateljice, ki še vedno dojijo 2-letne otroke, pa jim nihče ni rekel, da bi bilo kaj narobe s tem. Kako naj bo po vašem mnenju organizirana otrokova prehrana pred odhodom v varstvo ob zaključku moje porodniške?

– Ali lahko zvečer pred spanjem ohranim dojenje? Dodajanje formule se mi zdi nepotrebno kompliciranje ali je pač res boljše?

– Se otrok ponoči zbuja zaradi GH? Driske nima, tudi vetrov ne kaj več kot prej, je pa blato za razliko od tedaj, ko se je le dojila, bolj kompaktno (čeprav še vedno mehko), kaka 1x do 2x na dan in ne več tako pogosto kot prej. Kakšne bi bile lahko večerje, da bi bile noči lepše?

– Ali borovnice in maline sodijo med primerno sadje za dojenčke? Za jagode vem, da to niso.

– Kako hitro in na kakšen način se pokaže alergija na določeno živilo? Patronažna mi je rekla, da bo otrok dobil srbeče pike po obrazu in trebuščku. Ali so lahko znaki alergije tudi drugačni, bolj mili, manj opazni? Patronažna mi je rekla, da morebitni krči pomenijo le, da se otrok na neko hrano navaja in da naj v tem primeru živilo, ki ga sumim za povzročitelja krčev le bolj počasi uvajam. Kaj menite o tem?

Vaše pomoči bom zelo vesela.
Želim vam prijeten, uspešen dan!

Una

Nasveti patronažne se mi zdijo preveč uniformno strokovni.MIslim, da bi bilo za otroka bolje, da delate tako, kot je vaš ritem. Če ima otrok vseeno 3 obroke GH v primernih količinah (med 100-150 ml) in po hranjenju dobi še dojenje, potem zaenkrat res ni nobene potrebe po treniranju in dresiranju otroka. Sploh dvomljiv pa je nasvet čimprej prekiniti z dojenjem in uvesti adaptirano mleko??? Nikakor.
Skratka, delajte po pameti in po počutju otroka. Otrok ima GH, 3 obroke, koliko pa se vmes še doji, je po potrebi oz. njegovi želji. Dokler dobro napreduje in nimate težav-ne zavrača druge hrane, ni potrebe po hitrem menjavanju ali opuščanju česarkoli. Za to imate čas do 12. meseca, pa še takrat le v primeru, da bo to motilo vaše življenje, službo, varstvo.
Po zakonu vam tudi priprada odmor za dojenje. Mamice, ki še dojijo, si po 11 mesecu običajno naredijo tak ritem, da se otrok doji zjutraj, pred odhodom v vrtec, potem ima normalne obroke v vrtcu, dojenje pa ponovno popoldan in zvečer. Glede na to, da je to zakonsko urejeno, to pomeni tudi to, da je bila pedaitrična stroka enotna, da je to pač potrebno in dobro za otroka.
Zbujanje ponoči: otrok naj zvečer dobi žitno kašico na žličko, pred spanjem pa jo še podojite. PO moje je lačna.
Borovnice so primerne, maline pa malo manj.
Alergije, ki so posredovane po hitrem tipu, se bodo pokazale takoj ali v dnevu, dveh, v obliki srbečih izpuščajev ali otekanja. Lahko tudi z drisko, napenjanjem, čerpav v tej starosti še manj pogosto. Alergije, ki so posredovane po kasnejših tipih ali sploh ne preko IgE mehanizma (pač pa po imunskih kompleksih ali kateri drugi poti) pa se pokažejo tudi po več tednih uživanja kot atopični dermatitis, npr.
Nova živila previdno uvajamo pri otroku, kjer je pozitivna družinska obremenitev ali je imel alergijo na kravje mleko kot mali dojenček, sicer zadostuje dan, dva.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Draga dr. Tanč,

naš fantek (7 mesecev, korig. 5,5) ima po dveh in pol tednih uvajanja zelenjave in OH en mlečni obrok že nadomeščen z GH (korenje, koleraba, cvetača, bučke, brokoli, riž, krompir, polenta, ajdova kaša). Vem, da se priporoča nadomestitev z GH šele po enem mesecu, ampak mali tako rad je – na obrok poje najmanj 150ml, težav nobenih, prebava in počutje ok, tako da mu pač dam, kolikor želi, mleka pa potem tudi do naslednjega obroka ne pogreša.

Naj zdaj počasi začnem s sadjem za dop. malico ali pa je še prezgodaj in naj zaenkrat ostaneva na GH samo za kosilo? Ker ima zjutraj ob 7.30 za zajtrk 230ml AM in potem kosilo (GH) ob 11.00, mu s sadjem okoli 10.00 v bistvu ne bi vzela enega mlečnega obroka, ampak bi samo premaknila kosilo na npr. 13.00 in s sadjem uvedla dop. malico. Potem bi bil jedilnik prbl. tak:
7.30 – 230ml AM
10:00 sadje
13.00 kosilo
16.00 – 210-230ml AM
19.00 – 180 ml riževe kašice
21.00 – 100-130ml AM za lahko noč

Trenutno je jedilnik zelo podoben, le da dop. malice ni in je zato riževa kašica za večerjo na vrsti že okoli 18.00.

Bi bilo torej glede na njegovo korig. starost že primerno uvajati še sadje?

Pa še to: ko bom začela uvajati, ali je treba jabolka, hruške, slive obvezno skuhati ali pa se lahko ponudijo tudi surove? Kdaj pa lahko začnem s sezonskim sadjem, kot so ananas, melona, lubenice, mango?

Hvala za vašo pomoč!

lp

janja

Kakor ste si zamislili jedilnik z uvedbo sadja dopoldan, je zelo primerno. Kar počasi začnite.
Jabolko za začetek prekuhamo, potem pa počasi dodajamo ostalo (banano, surove ali prekuhane hruške), ostalo pa surovo. Čez teden ali dva počasi uvedete melono, lubenico, ostalo kasneje (ananas je alergogen).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

ali je pri uvajanju GH vedno treba začeti z riževo kašico za večerjo? Ali se lahko začne tudi z npr. pirino, zdrobovo ali proseno?
Ali so te bolj hranilne kot riževa?

Ne, riž je samo najmanj pogosto alergen, pa brez glutena, tako da ga kot najbolj primernega svetujemo. Gres (pšenični zdrob) je glutenska žitarica in jo zato svetujemo po 6. mesecu, enako velja za piro, proso pa bi načeloma lahko uvedli, ko otrok obvlada hranjenje po žlički.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dr. Tanč,

ker ste polni dobrih nasvetov, prosim svetujte še meni:)

Moja 8 mesečnica je alergična na mlečne beljakovine, zato odpadejo razne malice kot so sadje+skuta, sadje+jogurt. Kaj lahko jaz dodam sadju, da bo bolj nasitno? Odpadejo tudi razne mlečne kašice-s čim jih naj nadomestim? Naj povem, da še vedno pogosto dojim, da bi si pa mleko še črpala za kašice, se mi pa odkrito povedano ne da. Sem probala, pa kljub temu da ga imam veliko, traja celo večnost da ga iztisnem/načrpam za en obrok.

Hvala za pomoč!

Za dodatek sadju lahko poskusite npr. na kompotovi vodi kuhan puding, malo manj svetovano možnost otroških piškotov brez mlečnih beljakovin, sicer samo sadje + dojenje … Če sadni obrok vsebuje npr. jabolkko, banano, košček melone, kuhano suho slivo, nekaj rozin, je to kar precej nasiten obrok.
Mlečne kašice lahko naredite tako, da skuhate na vodi do suhega (da popije vodo) npr. riž, proso, ajdovo kašo, polento, potem pa dolijete npr. riževo mleko ali pa naredite z mlekom Aptamil Allergy Digestive Care.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close