ANEMIJA (slabokrvnost)
Anemija pomeni znižano kiličino hemoglobina (HB) v krvi oz. rdečih krvnih celicah. Največkrat je hkrati znižano tudi število rdečih krvnih telesc (eritrocitov), v katere je vgrajen hemoglobin.
Zaradi manjše količine HB se zmanjša sposobnost krvi za prenašanje kisika.
Če se anemija razvija postopoma, bolniki pogosto nimajo težav, ljub nizki koncentraciji HB v krvi. Telo se manjši količini HB prilagodi. Vidimo pa utrujenost, manjšo telesno spodobnost, zadihanje pri naporu in neješčnost.
Če je koncentracija HB zelo nizka, bolnik občuti težave, ki so predvsem izrazite pri telesenm naporu. Pomanjkanje HB prizadene predvsem organe, ki potrebujejo več kisika (možgani, srce, ledvice, skeletne mišice med telesno aktivnostjo). Bolnika muči glavobol, vrtoglavica, zaspanost, šumenje v ušesih, otežena koncentracija, hitra utrudljivost, zadihanost in občutek hitrejšega bitja srca, izguba apetita, bledica.
Vzroki anemij so različni, najpogostejši vzrok je pomanjkanje železa, eno od glavnih sestavin hemoglobina.
Pomanjkanje železa v telesu je posledica pomanjkanja železa v prehrani ali povečane izgube železa iz telesa, ki se s količino železa v prehrani ne nadomesti v celoti. Vzrok za povečano izgubo železa iz telesa so pogoste ali obilne krvavitve (iz nosu, prebavil, pri poškodbah, menstruaciji).
Potrebe po železu se v življenju spreminjajo, odvisno od hitrosti rasti oziroma posebnih stanj. Tako je dojenčkom in otrokom v času puberte potreben največji vnos železa, povečane potrebe po železu pa imajo tudi dekleta in ženske v rodnem obdobju, zlasti med nosečnostjo in dojenjem. Zdravi dečki, ki so prenehali rasti, in moški kasneje v življenju nimajo povečanih potreb po železu, ker so izgube iz organizma minimalne in zanemarljive, tako da običajna prehrana popolnoma zadovolji njihove potrebe. Če je potreba po železu povečana, ga je pogosto treba dodajati v obliki farmacevtskih pripravkov (če je HB nižji od 105, običajno).
Organizem lahko dobi železo iz hrane ali iz farmacevtskih pripravkov. Novorojenček si ustvari zalogo železa pri materi. Pri zdravih novorojenčkih te zaloge po normalnem poteku nosečnosti zadostujejo za normalno rast in razvoj v naslednjih petih ali šestih mesecih življenja (odvisno od hitrosti rasti telesne mase), nato pa je treba začeti vnašati železo s hrano. V materinem mleku je zelo malo železa, vendar ga dojenček maksimalno izkoristi. Prilagojeno mleko za otroke od šestega meseca starosti dalje je obogateno z železom.
Po dopolnjenem šestem mesecu življenja je treba dojenčkom dodajati živila, ki vsebujejo železo, in sicer zelenjavo in meso. Železo se iz vseh vrst mesa (rdeče meso, perutnina in ribe) v obliki hem-železa veliko bolje absorbira kot nehem-železo, ki je v rastlinskih virih. Pozneje v otroštvu in v življenju odraslega človeka so glavni viri železa iz hrane meso, zlasti drobovina, ter zeleno in rdeče, še posebej pa črno jagodičasto sadje in zelenjava. Na absorbcijo železa ugodno vplivata vitamin C in kislina želodčnega soka, ovirajo pa ga mleko, čaj in vlaknine v zelenjavi. Zato je največji izkoristek železa iz obroka, ki ga sestavljata le meso in pomarančni sok (ali ateri drugi sok, ki vsebije veliko vitamina C). Mlečne izdelke in zelenjavo pa zaužijemo v drugih dnevnih obrokih.
Če gre za hemolitično anemijo zaradi različnih krvnih skupin, ki je pravočasno ugotovljena, potem posledic ni.
Če pa gre za kakšno drugo vrsto hemolitične anemije s kroničnim potekom, otroka tudi drugače vodimo in sledimo.
Potrebno je torej ugotoviti vzrok hemolitični anemiji in potem je tudi jasno, kaj lahko pričakujemo.
Pozdravljeni!
Tudi jaz imam za vas eno vprašanje. 14.9. sem rodila sina, ki je bil 32 tedenski (2020g). Ni imel nobenih težav ob rojstvu, potreboval je le toplo posteljico in bil 6h pod lučko zaradi zlatenice. Že od 1. posvetovalnice naprej dobiva sirup Ferum lek. Dne 3.11. sva bila na Jesenicah na pregledu, kjer so mu tudi vzeli kri. Sicer nihče ni nič rekel, da je kaj narobe, a me vseeno motijo določene vrednosti krvi:
– K- hemoglobin 97g/l
-K trombociti 544
– K segmentirani nevtrofilci 20%
– K limfociti 65%
So te vrednosti znak česa? Me mora skrbeti ali se lahko pomirim?
LP in hvala,
Nina
Vedno je bolje odpreti novo temo, kot pa ne vedeti, pod katero ste posrtavili vprašanje in potem ne najdete odgovora:
http://med.over.net/forum5/read.php?46,5201757
Pozdravljeni,
pišem Vam zaradi svojega sinčka, ki ima 8 mesecev in je slabokrven. Pri pol letih je krvna slika bila sledeča: hemoglobin 100 g/L; K-hematokrit 0,307 1; K-MCV 73 fl; K-MCH 23,7 pg. Dobil je Ferrum Lek, 2,5ml na dan.
Krvna slika čez en mesec: hemoglobin 100; K-hematokrit 0,306; K-MCV 71; K-MCH 23,2; K-RDW 15,4 %.
Ker se hemoglobin ni spremenil, nas je zdravnik poslal v bolnišnico, kjer so mu ponovno odvzeli kri iz glave in je izvid sledeč:
Hematološke preiskave: K-SR 3mm/h; K-levkociti 11,8 10E9/L; K-eritrociti 4,7 10E12/L; K-hemoglobin 105 g/L; K-hematokrit 0,32; K-MVC 68,5 fL; K-MCH 22,5 pg; K-MCHC 329g/L; K-RDW 14,5 %; K-trombociti 382 10E9/L, K-MPV 8,3 fl;
Diferencialna krvna slika: K-nevtrofilci 34,8 %; K-limfociti 48,0 %; K-monociti 8,7 %; K-eozinofilci 3,5 %; K-bazofilci 0,6 %; K-Luc 4,4 %; K-nevtrofilci-a 4,10 10E9/L; K-limfociti-a 5,65 10E9/L; K-monociti-a 1,02 10E9/L; K-eozinofilci-a 0,41 10E9/L; K-bazofilci-a 0,07 10E9/L; K-Luc-a 0,52 10E9/L; K-retikulociti 0,7 %; K-retikulociti-a 31 10E9/L; K-MCV-r 88 fL; K-CHr 24 pg;
Biokemijske preiskave: S-železo 4,6 umol/L; S-TIBC 74,6 umol/L; S-UIBC 70,0 umol/L; S-transferin 3,3 g/L; S-CRP <5 mg/L;
Imunokemija: S-feritin 10 ug/L.
Ali kljub temu, da je hemoglobin 105, železo pa le 4,6 , priporočate zdravljenje s sirupom, ali le s prehrano? Prebrala sem, da bi se zdravljenje začelo pri vrednosti hemoglobina 98. Zdravnik se je v bolnišnici odločil za povečan odmerek sirupa, in sicer 50 mg/5 ml – 5 ml dnevno.
Sinu pripravljam 3-4x na teden kosilo z mesom (piščančje, puranje, kunčevo in telečje), za zajtrk mu dajem temno sadje, tudi suhe slive, saj je od sirupa precej zaprt, občasno ima tudi krče. Z GH sem začela pri 5 pa pol mesecih.
Veliko dobrega sem prebrala o avstrijskih kapljicah Aktiferrin, ki sem jih tudi šla iskat (všeč mi je, da gre za železo (II), vendar sin po njih takoj bruha, zato se mi zdi, da bom ostala kar pri Ferrum Leku. Aktiferrin sem mu poskusila dat v žličko hrane, tudi v žličko vode, vendar brez uspeha. Takoj bruha. Ferrum Lek spije brez problema – mu ponavadi zraven stisnem malo soka iz sadja – iz jabolk). Ali je to dovolj C-vitamina?
Naj povem, da imam s slabokrvnostjo tudi sama težave že precej časa (10 let). Enkrat je nivo dober, drugič spet ne. Sina še zmeraj dojim. Če prav vem, moj nivo železa naj ne bi vplival na njegovega. Pazim, da ga ne dojim takoj po hranjenju ali takoj, ko spije sirup. Počakam vsaj 30 minut. Dajem mu tudi razredčene sokove z vitaminom C. Sama sem med nosečnostjo jemala Eisensulfat, ki mi je resnično hitro pomagal. Po tabletah Ferrum Lek mi je bilo zmeraj slabo. Ali menite, da kava z malo mleka, ki jo spijem vsak dopoldan, lahko vpliva negativno na vsrkavanje železa pri sinu?
Na kar sem še pomislila: sin se je rodil z 2960 g in 49 cm, težo je podvojil že pri 3 mesecih (6330g, 63 cm). Sedaj, pri 8 mesecih ima že skoraj 9000g in 76 cm. Pomanjkanje železa morda lahko pripisujemo tudi prenagli rasti?? Opažam tudi, da takoj, ko se zbudi, že začne zehat, je večkrat tudi bled v obraz, sicer je precej živahen.
Slišala sem, da krvno sliko lahko poslabša tudi cepljenje. Od 3. cepljenja, ki ga je prejel pri pol letih, ima bulico v nogi, ki se je sicer zmanjšala, vendar je še zmeraj tam. V bolnišnici mi je pediater rekel, da če ni imel krvavo blato, se s tem ni potrebno ukvarjati… Kaj Vi menite?
Se opravičujem za tako dolgo sporočilo, vendar me zanj res skrbi.
Za Vaš odgovor se že v naprej zahvaljujem!
Lep pozdrav,
Sabina
Kakšen pa je bil nasvet hematologa? Se je odločil za zdravljenje?
V vsakem primeru je slabokrvnost zelo blaga in primerna rast v dolžino in težo ali cepljenje (kar sicer še nisem prebrala) niso vplivali na zaloge železa.
V tej starosti in po izvidih gre za pomanjkanje železa, kar zdragvimo z dodajanjem in ureditvijo prehrane. Ne izgleda, da gre za slabokrvnost kroničnega bolezni ali drugega vzroka.
Pozdravljeni,
najprej hvala za Vaš odgovor.
Ne vem, ali je izvide pogledal tudi hematolog… V bolnišnici je poleg pediatrinje bil prisoten glavni pediater, ki je še pred odvzemom krvi, glede na njegovo težo, priporočal večjo količino sirupa (prej 2,5 ml, sedaj 5ml). Nato smo na dom prejeli izvid, kjer je pisalo, da ima otrok pomanjkanje železa in s sirupom naj nadaljujemo (na izvidu sta podpisana prej omenjena zdravnika). Jaz mu ga od takrat naprej redno dajem. Pregled krvi imamo ponovno čez 2 tedna.
V bistvu sem zmedena zato, ker bi se dojenčkom sirup naj dajal pri hemoglobinu 98. Njegov je 105, železo 4,5. Se v tem primeru upošteva hemoglobin ali železo? Namreč če mu železa ne bi preverjali, sirupa glede na vrednost hemoglobina verjetno sploh ne bi dobil, sedaj pa ga mora jemat. Vse skupaj se mi zdi sporno…
Če bo krvna slika v redu, mu bom morala dajat sirup še kak mesec 2, kot se to dela pri odraslih, da se mu zaloge napolnijo?
Hvala in lp,
Sabina
Hemoglobin je nizek, ker pa je serumsko železo nizko, se je peidater odločil za zdravljenje. V tej starosti pogosto vidimo otroke, ki zaradi slabokrvnosti slabše pridobivajo na teži, so neješči in se nepravilno hranijo (premalo mesa, sadja, zelenjave in mnogo preveč mleka). Ker otroka gledamo v celoti, ne le enega izvida, bi se v takem primeru za zdravljenje najverjetneje odločila večina pediatrov.
Spoštovani,
slabih 6m star sin (korigirana starosti skoraj 4m) je na podlagi izvida krvi dobil kapljice Aktiferrin, odmerek 2x30kapljic. Vrednost hemogolobina pretekli teden je bila 80g/L. Sin je v fazi uvajanja GH za kosilo, zdaj sva po priporočilu pediatra uvedla še mlečne kašice za zajtrk in večerjo, sicer se dojiva.
V kolikšen času lahko pričakujem, da naj bi se mu stanje hemoglobina popravilo (prvo kontrolo imamo že konec tega tedna) saj imamo predpisano povečano dozo jemanja kapljic (običajno v navodili za starost otrok do 2 let je 3x dnevno 10-15 kapljic, mi imamo 2x dnevno po 30 kapljic)?
Ali je vrednost sinovega hemoglobina zelo nizka?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Hemoglobin se začne dvigovati nekako 3-4 tedne po uvedbi zdravljenja. Zdravljenje traja v polnem odmerku vsaj 2 meseca, nato pa še vsaj 3-4 mesece, da se zapolnijo zaloge.
Hemoglobin 80 je nizek.
Ob zdravljenju z železovimi preparati pa je potrebno opraviti tudi analizo jedilnika in korigirati, če gre za premajhen vnos rdečega mesa, zelenjave in sadja oz. preveliko količino mleka brez ustrezne komplementarne hrane.