Najdi forum

ranjena mačka

Pozdravljeni,

prosim za nasvet.

Naša mačka ima rano na boku, malo stran od repa, zgleda okrogla, kot da bi bila posledica strelne rane, sicer s tem nimam izkušenj, morda pa so se mački tepli med seboj, kar se mi zdi malo verjetno, glede na to da sem videla soseda streljati na tarčo z zračno puško, malo stran pa je tudi gozd kamor zahajajo lovci.

Mačka je stara skoraj 13 let in drugače pridno lovi miši, pri veterinarju je bila samo 1x, ko sem jo peljala na sterilizacijo.

Rane najprej nismo opazili, saj jo je prekrivala dlaka, nato pa je začela renčati in smo opazili najprej le dve manjši ranici, ko pa je dlaka danes odpadla smo opazili večjo rano.

Ker smo mislili, da je rana od mačkov smo rano le razkužili, sedaj pa me skrbi, če se ne bo morda rana zagnojila. Mačka sicer še vedno rada je in prede.

Ali mi morda lahko priporočite kakšnega veterinarja s katerim imate izkušnje, ter vaše izkušnje s cenami zdravljenja?

Lepo vas pozdravljam,
Tanja

Nekaj informacij:

POVEZAVE | PRESS | CGP

ZVITOREPKA
VETERINARSKA AMBULANTA ZA MALE ŽIVALI

Button

AmbulantaTrgovina NasvetiO nas

Zvitorepka > Nasveti > Iz časopisov > Oskrba ran

Iz časopisovSterilizacijaKastracijaPreventivaPrevent. cepljenjaCepljenje proti stekliniVirusna obolenjaKužni kašelj psovPrekomerna težaKosti v prehrani živaliZastrupitveDriske in bruhanjaAlergijeVnetje ušesIzpadanje dlakeMikrosporija pri mačkahOskrba ranPregledi zobVnetja v ustih mačkFELV in FIVVnetje sečil pri mačkahGnojno vnetje materniceBolheKlopi in bolezniGarjavciSrčna glistaČrevesni parazitiStarost ni bolezenBoleči sklepiPrehrana kuncevŽivali, bolezni in otrociVročina in popotovanjaEvtanazijaMinilo je letoZgodbi s srečnim koncem

Rane – oskrba in prva pomoč

Zgodnja pomlad je čas, ko se goni največ naših psov in mačk. Za gonečo samičko se velikokrat zanima večje število samčkov, ki se morajo “dogovoriti”, kateri ima pravico do parjenja. Njihovi “pogovori” pa se vršijo s pomočjo zob in krempljev, ki privedejo do poškodb in ran.

Ugrizne rane in vbodne rane krempljev navadno na prvi pogled ne izgledajo zelo resno. Veliko ljudi jih niti ne opazi, saj so zobje in kremplji naših udomačenih zverinic zelo ostri in zato zlahka predrejo kožo, kot kakšne debelejše injekcijske igle. Takšne rane velikokrat ne krvavijo navzven, saj se koža zaradi elastičnosti zapre in prepreči zunanjo krvavitev. Za razliko od medicinskih igel, zobje in kremplji niso sterilni in v telo ne vnesejo prečiščenih zdravil, ampak zelo veliko količino bakterij in celo virusov. Med temi bakterijami so vedno tudi takšne, ki povzročajo gnojenje, med virusi, ki se na ta način širijo, pa sodijo virus stekline, virusi mačjega AIDSA, mačje levkoze in drugi.

Zaprte rane, kot že rečeno, ne krvavijo in zaradi tega jih velikokrat ljudje ne jemljejo resno. Žal pa so nekrvaveče rane lahko veliko bolj nevarne, kot tiste, ki krvavijo. Kri namreč spere veliko bakterij in zmečkanega tkiva iz rane, poleg tega pa kri vsebuje veliko celic imunskega sistema, ki rano še dodatno očistijo nesnage. Manjše krvaveče rane torej niso toliko nevarne, lastnike skrbi le prisotnost krvi, ki pa navadno neha teči v nekaj minutah. Izjema so seveda rane, ki močno krvavijo zaradi pretrgane večje žile ali velikega obsega rane. V nekrvavečih ranah se bakterije na zmečkanem tkivu hitro množijo in rana se prične gnojiti. Gnoj se nabira, raztaplja okolna tkiva in tako se poveča obseg rane. Ker pa je takšna rana očem pod kožo in dlako skrita, jo ugotovimo šele, ko se na tem mestu pojavi večja bula, ali ko gnoj končno ne “raztopi” tudi kože nad rano in se pocedi na površje. Velikokrat se dogodi, da lastniki pripeljejo žival z odprto gnojno rano v ambulanto, pri tem pa si mislijo, da je rana sveža in jo je povzročila kakšna večja žival, npr. pes. Šele med pogovorom z veterinarjem se spomnijo, da se je njihova žival pred časom stepla z drugo, a so bili mnenja “ni bilo ugriza, saj ni bilo krvi”.

Prva pomoč pri ranah živali je enaka kot pri ljudeh. Umazane, krvave rane speremo pod tekočo vodo in jih razkužimo z razkužilom primernim za rane (npr. razredčen povidon iodid ali domače jod ipd.). Rane, ki močneje krvavijo, povežemo s čisto, če se da sterilno, obvezo tako, da krvavitev ustavimo, a ne premočno, da ne ustavimo tudi prekrvavitve tkiv prizadetega mesta. Poškodovano žival nato peljemo k veterinarju, saj bo le-ta znal preceniti, koliko resna je rana in ali je potreben antibiotik ali celo kirurški poseg. Pregled in zdravljenje rane v zgodnji fazi je veliko bolj uspešno ter tudi cenejše, kot kasnejši posegi, ki lahko obsegajo celo presaditve kože, kadar zaradi gnojenja odmre večja površina kože.

Kot vedno pa je najboljša preventiva. V tem primeru se takim ranam najlažje izognemo, če živali pravočasno kastriramo ali steriliziramo ter jih ne puščamo samih, brez nadzora.

Rok Krajnik, dr.vet.med.

(c) Zvitorepka d.o.o., 2007 zemljevid spletne strani | piši uredniku | pogoji uporabe | RSS novice

Upam,da vam bo kaj pomagalo.Lp,Špela

soseda pa takoj prijavite ker z zračno niti kakšno drugo puško nima kaj početi po vaseh in mestih in streljati.pojdite k veterinarju in če bo ugotovil da je od zračne puške ga takoj prijavite.

poskusite rano 2x na dan mazati s propolisom baby – ta je brez alkohola. Je naravni antibiotik in antiseptik in lahko prepreči gnojno okužbo.

rane::pesjanar.si
mačji svet::poglej temo-Gnojne rane
rana pri psu/mački
kdaj poklicati veterinarja
strelna rana nastala z zračno puško
rana na tački
oskrba ran
Upam,da sem vam kaj pomagala.
VPRAŠANJE:

Naša psička jih ima kakih 15 let. Zadnje čase ima težave s hojo, namreč bolijo jo zadnje noge. Dajali smo ji Rimadyl, ki je en čas pomagal. Ko je kak teden nismo sprehajali, pa je začela vzdigovati zadnjo desno tačko in od takrat več ne stopi nanjo. Sedaj komaj naredi 50m, saj obe zadnji nogi uporablja kot eno. Zdi se nam, da se je vse začelo od spomladanskega cepljenje proti steklini. Naj omenim, da je nekaj let sterilizirana, imela je tudi bulice po prsih, ki so ji jih nekajkrat odstranjevali.
Najbrž bo potreben obisk veterinarja, vendar se temu skušamo izogniti, ker je psička že v letih.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Brez ortopedskega pregleda vam na žalost ne morem pomagati. Svetujem vam, da psičko naročite na pregled, pride naj na tešče. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med
P.s:čeprav nekje omanjajo tudi psa,si boste lahko tudi s tem kaj pomagali. 🙂

Hvala za informacije in nasvete.

Mačka je bolje, sedaj ima hrasto, še vedno pa jo boli in bolj spi.

Razmišljam, da bi jo peljala k veterinarju, že s tega vidika, da preverim, če je notri slučajno metek in da se ji ne bi slučajno zagnojilo, vendar se moram pozanimati kakšne so cene.

LP

Teja

¸na muci ni treba šparat.

Kakšne so cene pri veterinarju se pozanima PREDEN muca pride k hiši. Da vemo, če si bomo lahko to privoščili, ne pa upali, da nikoli ne bo zbolela, ker ni denarja..

Pozdravljeni,

za ceno sem vprašala, ker nimam izkušenj z zdravljenjem take vrste, mačko sem dobila še kot otrok. Drugače pa imamo več živali.

Sem klicala veterinarko, vendar mi še ni svetovala prihoda v ambulanto, naj pa pregledujem, če se bo pojavil gnojni žepek, tako da sem v pripravljenosti.

Hvala za nasvete 😉

Lp

Teja

Pozdravljeni,

Imam kastriranega muca starega 6 let, slabo leto nazaj smo se preselili in to je bila zanj tudi prva selitev, ki jo je kar lepo prenesel. Vendar je okoli veliko drugih mačkov, s tem da niso vsi hišni ampak je par tudi potepuških. Par dni nazaj mačka ceu dan ni bilo, po celodnevnem iskanju pa sem ga le našla, vendar iz zateceno celo desno stranjo gobčka. Ugotovila pa sem, da ima tudi 2 rani, ki sta podobne ugrizu, vendar sta zelo majhne in ne zgledata, kot da bi zaradi tega mucu odtekel gobček. Zelo tezko je, saj nemore zgristi, zobke ima čist okej, tudi dlako okoli gobcka je okej, vendar mi tako zgleda kot da bi imel gnoj pod kožo. Pa sva sla k veterinarju in mu je dal antibijotik ter infuzijo, ampak muc ima še vedno bulo in se vedno samo počiva in je zelo počasi. Kaj mi svetujete? Že v naprej se vam zahvaljujem za katerokoli pomoč.

New Report

Close