Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina problemi po sterilizaciji mačke

problemi po sterilizaciji mačke

Pozdravljeni!

Doma imam sterilizirano mačko, ki še vedno kaže znake gonitve. V stanovanju je nemirna, teka gor in dol, vsepovsod markira in se še bolj vznemiri, ko zasliši ali vidi zunanje mačke. Vse to spremlja še glasno mjavkanje in zavijanje. Ko je zunaj , jo poskušajo napasti prostoživeči mački. Ima kdo podobne težave in kaj lahko v tem primeru sploh naredim? Ne predstavljam si, da bo takole celo njeno življenje…….verjetno ji ni prijetno, meni pa tudi ne.
Hvala.
lp

Koliko pa je stara mačka, a si jo pred kratkim dala sterilizirat?
Najbolje, da se glede težav obrneš na veterinarja, ki je mačko steriliziral.

Glede tega, da jo zunaj skušajo napadat prostoživeči mački lahko povem, da imam več lokacij prostoživečih mačk, ki so vsi S/K pa se nekateri med seboj razumejo, nekateri pa grozno preganjajo in se spravljajo drug na drugega, v smislu rangiranja.

Hvala za odgovor.
Sterilizirana je bila kot mladič, sedaj je stara približno 4 leta. Mislila sem, da je samo bolj divje narave, da želi ven- na prosto, sedaj pa se mi zdi, da je šlo vseeno nekaj narobe pri sterilizaciji. Njen vet (ki jo je opreiral) ne dela v isti ambulanti, pojma nimam kje je zdaj.
Problem je, ker očitno zunanji mački njo zaznavajo kot gonečo, hodijo tulit pred hišo, jo čakajo dneve in dneve in ona je čisto iz sebe. Notri se sploh ne umiri, zunaj pa jo takoj napadejo- ne morejo sicer čisto do nje, ker je v ograjenem prostoru.
Res mi jo je mučno gledat tako v stanovanju, tudi poslušat, da ne omenjam markiranja :-(.
A res ni pomoči? Verjetno ni osamljen primer………
lp

Vseeno se posvetuj z dobrim veterinarjem, gotovo se da kaj naredit v zvezi s tem.
Tuleči nekastrirani zunanji mački nimajo kaj delat pred vašo hišo. Opozori lastnike naj poskrbijo za svoje mačke.

Se bom posvetovala z veterinarjem. Me pa vseeno zanima, če ima kdo na forumu že takšno izkušnjo.
Čigavi so tuleči mački ne vem. Včasih jih ni bilo, sedaj pa jih je čedalje več. Ujet se ne pustijo. In vsi moji dosedanji pogovori z lastniki so bili neuspešni…..četudi sem ponudila pomoč. Žal.
lp

mačke bi bilo dobro kastrirati,nimam izkušenj da bi bila sterilizirana mucka tako zelo namirna čeprav je ena moja muvcka msterilizirana pa tudi namirna in bi kar okrog lavfala .

Priporočam, da se res zmeniš z dobrim veterinarjem (če ti ni predlaeč, pokliči Vajno Knez, ki obvlada mačke). Če ne bo drugega, pa jo dajte spet sterilizirat, so redki sicer primeri, ampak so, ko so mačke slabo sterilizirane, oz. se jim tisto odveže, ko je skupaj zavezano…ali kako že to gre…ne vem pa, če se to da nekako ugotoviti, da se res goni in da sterilizacija ni bila uspešna,držim pesti za vas, da bo vse ok.

Jaz imam podobno izkušnjo.

Mačko sem posvojila sterilizirano, vendar se je pričela po nekaj mesecih pri meni breznati. Izkazalo se je, da je veterinar, ki je mačko steriliziral, izredno nenatančno opravil svoje delo in pustil v mački en jajčnik.

Se pa zna zgoditi, kar je pogosteje, da ostane v mački del tkiva (del jajčnika) in se zaradi tega prične goniti.

Vsekakor z mačko k veterinarju, verjetno bo potrebno še enkrat ponoviti poseg.

Edino, kar me pri tvojem primeru bega, je to, da očitno ni bilo problemov tri leta in pol. V tem primeru gre morda pomisliti tudi na kakšne bolezenske spremembe.

Vsekakor torej z mačko k veterinarju, po možnosti veterinarju, ki je dober, specializiran veterinar za mačke (lahko ti svetujemo, če poveš, s katerega dela Slovenije si.).

Dr in Tasmanski vrag hvala za odgovor!
Kje pa dela zdaj dr. Knezova?

Ne, problem se ni pojavil zdaj……mislila sem, da je problem v mačjem karakterju (dominanca, markiranje, svojeglavost,..) in sem vse to tolerirala. Poleg tega je mačka veliko zunaj, v stanovanju je samo takrat, ko je zima oz. ko je hladnje. Če bi bila ves čas noter, bi zagotovo urgirala že prej. Ampak letos sem bila še bolj pozorna na to njeno markiranje (markira pogosteje npr. na drva, ki so verjetno prepojena z mačjim vonjem in urinom zunanjih mačkov) in na norenje, ko zanzna mačke pred hišo….takrat se sploh ne umiri, bega gor in dol kot zmešana in tuli.

Sem iz okolice Lj., bom vesela nasveta kam jo peljat, mi ni problem it kamorkoli v slo, samo da se to reši. Ne predstavljam si, da bi tako trpela (vsaj mislim si, da ji ni ok) celo življenje.
Tasmanski vrag, si svojo mačko peljala na poseg in kakšna je sedaj?
Koliko možnosti je, da poseg ne bo uspešen?

Hvala in lep dan želim vsem!

dr knezova sedaj dela v trbovljah pri svojem bratu, ki ima privat kliniko, pri policijski postaji zavijete ostro levo v hrib in na tistem hribu gor je ambulanta oz.hiša, loke 8 . http://www.ambulanta-knez.si/

Mene pa zanima pri kolikšni starosti je bila sterilizirana, in če je markirala že prej ali šele po sterilizaciji?
Namreč, tudi moja, ki je bila sterilizirana nekje pri 1 letu, pravzaprav je bila ob sterilizaciji breja, je potem začela markirat, prej tega ni delala. Tudi moja je bila večinoma zunaj, tako da me to ni toliko motilo, zdaj pa imam mačko, ki je samo noter in se nikakor ne morem odločiti za sterilizacijo, saj se mi vedno bolj dozdeva, da je to bila posledica sterilizacije.

Ne, markiranje ni posledica sterilizacije.

Res pa je, da nekatere dominantne samice markirajo, tudi če so sterilizirane, posebno če se gibljejo po področju, ki ga prečka veliko tujih mačkov.

Glede na to da je tvoja v stanovanju, se po mojem mnenju sploh ni bati, da bo markirala (kot pravim, je izredno redko nasploh, izmed vseh mačk, s katerimi sem imela kadarkoli opravka, počne to samo ena, sterilizirana prostoživečka).

Zelo verjetno bo pri tvoji sedanji mački sterilizacija nujna, ker se večina mačk precej resno brezna, pri tem cele dneve tuji in zavija in to lahko traja tudi tedne, da o možnosti ponavljajočih breznanj ne govorimo.

Možnost, da poseg ne bo uspešen, je zelo majhna, saj bodo zelo natančno iskali pobegli košček jajčnika. Vsekakor pa priporočam dobrega veterinarja. Sama sem svojo peljala h Knezovi, takrat je še delala na Tristokosmatih.

Pri moji je ostal notri cel jajčnik, po odstranitvi se je gonitveno vedenje seveda takoj prenehalo. Odstranili so ji pa tudi maternico, ker so pred posegom za vsak primer naredili bris, in na maternici našli predrakave spremembe (pač nekdanja prostoživeča mačka, ki je kar nekajkrat v življenju kotila :/).

Pri tvoji celega jajčnika verjetno ni, ker bi sicer bila že nekajkrat breja.

Vsem se zahvaljujem za odgovore!

Mačka je bila sterilizirana nekje pri šestih mesecih. Pravzaprav je izredno čista mačka, potrebo je vedno opravljala v pesek. Prvič me je presenetila, ko sem jo nastanila v mačjak…..potrebo je opravljala vsepovsod samo v pesku ne. Potem je začela markirat še v hiši….recimo, da se je to začela stopnjevati dve leti nazaj.
Hmm kako pa naj bi bila breja, če je v ograjenem prostoru?
Je res, da si je na začetku občasno privoščila izlete, sedaj pa ji je to zaradi varnosti onemogočeno.

lp

Se opravičujem, sem razumela, da mačka hodi tudi ven, sem spregledala to z mačjakom.

Možno je tudi, da je mačka izredno dominantna in je to vzrok za njeno vedenje.

Če se goni, potem bo hodila okoli, vsa nemirna, in ves čas mijavkala, se metala na hrbet in valjala, dvigovala zadnji del vsakič, ko jo božaš. V tem času tudi ne bo zainteresirana za igrače.

Glede na to da tako besno markira, morda poskusite tudi mesečno “terapijo” s Feliwayem, ki ga vključitev v vtičnico (gre za mačje obrazne feromone, ki pri mačkah zmanjšujejo stresna vedenja, kamor spada večinoma tudi markiranje).

Očitno se goni, glede na to kar si napisala. Pa tudi glede na to, da privablja samce. Predvidevam, da samci tako zelo vztrajno ne bi hodili okoli pravilno sterilizirane mačke?

Še nekaj bi te vprašala; je možno to rešit tudi s hormonskimi injekcijami (ali čim drugim) ali je nujen poseg?

Vsekakor bom kontaktirala dr. Knezovo.

Hvala in lp 🙂

to vem tudi jaz nujen je poseg to ni nikakršne druge terapij

Imam še eno vprašanje; dela dr. Knezova še kje drugje ali samo v Trbovljah?…..ker očitno ne dela tam vsak dan…

Hvala.
lp

Samo v Trbovljah, žal.

Tudi jaz imam sterilizirano mucko in sicer je bil poseg opravljen (cena 67 € ) po 14 tednih (pri 12 tednih smo mladičke oddali) in zdaj je po posegu minilo 3 tedne. Po posegu je ostala na Veterinarski postaji od 9.h do 15.30, da se je res prebudila (slabe izkušnje sosede, ko se njen ljubljenec ni doma zbudil). Zaščito okrog vratu si je še isti dan snela iz vratu, zato sem ji namestila na gazo povoj in še elastično mrežico, kar sem ob dnevnem pregledovanju rane vedno znova popravljala in ponovno povijala, saj si je na trebušni strani po 3 dneh zgrizla mrežico in vlekla ven povoj, da sem morala obrniti hrbtni del mrežico na trebušnega a sem ga v 10 dneh, ko sem jo peljala na pregled, vmes že šivala, saj si je vse zgrizla dol. Tudi šive si je pogrizla. Po posegu sem ji 7. dan otipala nastajajočo otrdlino na zadnjem delu (proti zadku) rane. Kljub temu, da je bila šele po 14 tednih sterilizirana, je veterinarka ugotovila, da ima še vedno napete mlečne žleze, za kar še zdaj dobiva antibiotike. Otrdlina pa se je malce povečala. Upam, da bo s časom in njenim masiranjem (z jezičkom) izginila ali se vsaj omilila.
Imam še eno muco, staro 8 let, vendar ne upam razkirat s posegom. Naročena sem za jutri, vendar ob prebiranju tehle težav, je ne bom dala, še posebno pa me skrbi zanjo, da se ne bi vse po sreči izšlo. Ravno zaradi vseh dvomov, sem šla prebirat forum, ki mi je pomagal pri odločitvi, da rečem NE.

Lep pozdrav in vsem srečno!

New Report

Close