Najdi forum

morski prašički

Vprašanje za vse tiste, ki jih imate v stanovanju. Namreč mi imamo dve samički in kljub vsakodnevnemu čiščenju kletke in menjavanju časopisnega papirja, še vedno smrdi. Ali je to pač nekaj, na kar se moramo pač navaditi ali mogoče obstaja kakšen način, da se temu izognemu? Na začetku sem na časopisni papir potresla še žagovino, ampak sem jo zaradi vsakodnevnega čiščenja opustila (zdaj uporabim samo debelejšo plast papirja), saj je po čiščenju ni bilo več (je bila toliko polulana, da sem jo vsak dan preveč porabila in vse skupaj je bilo zelo zamudno).

Prosim za vaše izkušnje in nasvete.

Hvala in lp

Nam se najbolje obnese vpojni papir, debela plast zagovine in seno. Ne bi rekla, da morski prasicki ravno smrdijo, vsekakor pa imajo svoj vonj, tako kot vsaka zival.
m.

------- www.kosovir.si

žaganje je skoraj nujno, je pa res, da potem frči okoli, bi bilo dobro malo zaščitit, mogoče kakšen karton okoli kletke, pri dveh punčkah ne bi smelo smrdet, če je žaganja dovolj, je pa odvisno tudi kaj jedo, kadar je veliko zelenjave, še kakšna kumara, pol precej lulajo.
Mi čistimo 1 x tedensko, takrat je že kar nujno — ja draga reč so pujski, pa ne zaradi hrane, ampak žaganja in sena, mi ga imamo vedno doma toliko kot bi imeli konja, imamo precej pujskov, številke pa raje ne povem, da vas ne bo kap, jaz bi bila vesela, če bi imeli samo dva, ampak v to ne morem prepričat hčere.

uiiiiiii, uiiiiiiiiii, so pa cortkani pa čeprav malo smrdi, saj nimajo vonja samo oni …

Ok, če jih imate zelo veliko, je najbrž žaganje najbolj ugodna varianta.

Mi imamo dva in jim podlagam vedno lesne brikete. Zdržijo pa 7-10 dni.

Ne frčijo okoli, vsaj ne toliko kot žaganje, so vpojni, relatino ugodna cena (prodajajo jih tudi za kurjenje – najceneje), sicer pa se jih dobi v trgovinah z žival, opremo, lepo zapakirane in dražje.

Pri rednem čiščenju vonja ni. Pri nas diši v sobi po senu ali sveži kumari, prapriki ipd. Urina ni zaznati.

Potem pa res ne vem, v čem je problem. Naj povem, da ogormno pijeta, in posledično veliko lulata. In ravno to smrdi, urin, drekci sploh ne.
Ja, bom probala še s temi lesnimi briketi.
In kot sem že rekla, čistiti moram čisto vsak dan.

lp

Glede briketov bi omenila samo nekaj – meni so bili odvsetovani tako za morske prašičke kot za kunce, ker nekateri živali po dolgotrajnem stanju na njih dobijo žulje. Zdaj, koliko je to res, pa naj pove kdo, ki jih uporablja 🙂

No, tole si me pa kar malo presenetila. Kaj vse si ljudje zmislijo. Pri nas jih uporabljamo že štiri leta. Probala sem pa vse, kar je možno in se lesni briketi najbolj obnesejo. Ne nič ne ožulijo … čisto zdravi in veseli pujsi imamo.

Saj pravim, nisem še preizkusila teh briketov in me zanima, kaj menite uporabniki.

Ja, ja, to je spet ena od unih reči. rekla-kazala. Možno, da je bil kakšen kožni infekt, ker podlage niso zamenjali pa se je žival predolgo sprehajala po iztrebkih, potem so bili pa briketi krivi … Skratka, se zelo dobro obnesejo in malo dlje zdržijo kot žaganje. Jih je pa tudi potrebno menjat, da ne bo pomote…

Ne, ne, mišljeni so prav žulji na nogah, ki lahko nastanejo zaradi stanja na trdi podlagi. Odsvetovali so mi na veterini.

Žal še vedno iščem idealen posip, samo seno se ne obnese, žagovina se praši in sili žival k kihanju, koruznih posipov ne želim uporabljati, ker jih sploh kunci na veliko jedo. Na tujih straneh sem našla, da obstajajo papirnati posipi, ki imajo zelo dobro absorbcijo, vendar žal še nisem našla, da bi jih prodajali v Sloveniji, tako da ne vem, kako se v praksi obnese.

Trenutno še vedno uporavljam žagovino, iščem pa nekaj idealnejšega 😉

Se mi zdi, da je tudi pri žagovini veliko razlike, moj morski prašiček ne kiha pogosto.
Nekaj časa sem prakticirala tako, da sem med plasti časopisa posula pesek za mačje stranišče, na vrhu časopisa pa seveda žaganje. Je bilo malo bolje, ampak tega se porabi kar precej, težko je za prenašat, pa še prostor moraš imeti.
Seno za moje pojme zasmrdi veliko bolj kot žaganje.
O kakšnih lesenih briketih govorite? Dajte kak link, da vidim.

Tukaj je en primer teh briketov za posip:

Jah, mogoče je za poskusiti lesni posip za mačke. Majo ga v Mr. pet. Deluje podobno kot briketi in definitivno je boljši za pujse kot za mačke (preizkušeno, ker sem imela enega mačkona na počitnikovanju dobre tri mesece. Potem mi je pa ostalo in sem porabila pri pujsah.
v glavnem, jaz žaganje uporabljam samo če se zgodi, da mi zmanjka briketov in nimam časa za v BTC, žaganje dobim pa v lokalnem merkatorju.

Pol praviš, da imata moji pujsi take bolj pohodne noge :-), Utrjene babe 🙂 Ma, ti povem, da poznam še dva zagnana lastnik MP pa imata tudi ona dva brikete. Pravzaprav sta mi onadva povedala zanje … Ma, dobro, nima veze …

Tas, hvala za link. Bom res poskusila.

😀 Niso od muh tele tvoje pujsinje s pohodnimi nogami 😉

To misliš Oko (s preglasi) velike vreče lesnega posipa za mačke, ki ni briketiran, kot za glodavce in kunce, ampak je v kosmičih, mar ne?

Ce mislite uporabljati lesni posip (v vsakem primeru briketiranega, ne tistega v obliki peska), naj bo namescen samo v enem delu kletke, ali pa naj bo cezenj debela plast sena. Zaradi omenjanih zuljev (zal preveckrat videno).
m.

------- www.kosovir.si

to so verjetno tisti briketi, ki se potem ob vlagi razpustijo v nekakšno gosto kašo, ne tisti, ki jih uporabljajo za ptice in ostanejo trdi in so kot neki koščki lesa, kot posip za okoli rož od lubja

Ja, ko se namocijo, razpadejo.

Macja verzija (te ne priporocam) pa izgleda kot pesek in se tudi grudi kot pesek (ravno zaradi tega jo odsvetujem).

Z okrasnim lubjem pa pri glodacih in kuncih nimam izkusenj, bi ga pa raje odsvetovala, saj je moznost, da bi to glodali, prevelika (in ne dobra).
m.

------- www.kosovir.si

No, potem bi bilo okej tudi, če čez te brikete daš še plast ali dve časopisa?

Okrasno lubje je barvano.

New Report

Close