Najdi forum

Nakup Shih tzuja

Zivjo, zanimam se za nakup Shih tzuja z rodovnikom. Morda kdo pozna kaksne preverjene vzreditelje? Ze v naprej hvala za odgovore 🙂

Pred leti je delovala vzrediteljica v okolici Velenja. Mislim, da ne vzreja več, vsekakor bo pa pripravljena pomagati poiskati leglo. Njeno vzrejališče se imenuje Agnesana Shih Tzu Farytail, gospa Irena Nuc, [email protected].

Najlepsa hvala za odgovor 🙂

Pozdravljeni. Tudi jaz se odločam za nakum. Pa me zanima sledeče. Kaj ste izbrali fantka ali punčko. Se razlikuje karakter po spolu? Nekako sem želela samičko, ker se mi zdi da so bolj mirne se posebej sterilizirana. Zdaj pa imajo v leglu eno rezervirano in ostale fantke. Pa me zanima ali je najmanjši pes v leglu, potem tudi ostane manjši ali to pomeni da bo imel kake bolezni. Prosila bi za mnenja

Se pravi kupuejte nerodovniške pse (med nerodovniškimi Shi-tzuji se v Sloveniji pojavlja PRA bolezen, zaradi katere psi že kot mladi zbolijo in oslepijo – s slepim psom ni enostavno delati, je plašen, mora se naučiti na zvokovne ukaze, težko se navaja, težje zaupa ljudem, ne moremo ga puščati samega, doživljenjsko mora biti pripet na max. 5 meterski povodec ali raje še krajši). Med rodovniškimi Shi-tuji se PRA zahvaljujoč tudi DNK preiskavam kot drugim testom ne pojavlja že vsaj 10 let. Tukaj seveda ne govorimo o starosnem PRA, ki se lahko pojavlja v starosti psov vseh pasem.
Kot drugo Shi-tzuje pogosto mešajo s tibetanskim terierjem, in v zadnjih 5 letih sem spoznala kar nekaj lastnikov, katerih psi so zrasli v nekaj drugega kot je Shi-tzu.

Zakaj to vem? Ker bi vam sicer že vzreditelj znal lepo povedati, kateri mladič je za vas karakterno primeren. Tudi o tem, ali psica ali pes.

Psice so lahko še slabše kot psi samci. So namreč bolj tekmovalne in tudi kastracija (ne samo sterilizicaija) ne pomaga. Če je pes ali psica dominanten, boste kot začetniki in pasji laiki imeli težave, ne glede na spol. Zato je naloga dobrega vzreditelja, da vam v leglu najde mladiča, ki ni plašen in ki ni dominanten. Psi, ki na obisku takoj k vam pritečejo, so pogosto dominantni. Prav tako ni pametno vzeti iz legla mladičev, ki se stiskajo v en kot ali jih imajo za igračo drugi mladiči. To so plašni karakterji in tudi z njimi je dosti dela za strokovnjake.
Splo pri tem ne igra vloge. Steilizacija in kastracija se priporočata vsem začetnikom, ki s psi nimajo dovolj izkušenj, da bi parili, ter vsem, ki se zavedajo, da parjenje psov ni mačji kašelj. Ter vsem nerodovniškim in mešancem, da se ne bi kje kakšen ups zgodil. Zavetišča so prepolna, štepanje psov z boleznimi je pa tudi totalno neodgovorno, prav tako podpiranje z vaše strani.

Raje poiščite drugega vzreditelja, ki ima rodovniške pse in ki vam bo znal lepo razložiti in odgovoriti na VSA VAŠA VPRAŠANJA, ter vam bo znal poiskati primernega mladiča v leglu.

Tukaj namreč ni mnenj, ampak stroka, ki spada pod veterino in pod pasjo psihologijo. Psi bodo imeli večjo možnost boelzni že samo, če jih boste kupovali pri šteparjih (ali nedeljskih vzrediteljih, ki imajo rodovnike), ki vam na vaša vprašanja ne bodo znali strokovno odgovoriti, kar več kot očitno tale štepar ali vzreditelj je. Kako je z boleznimi (in da velikost nima nič s kasnejšo velikostjo in boleznimi) bi vam moral že pred rezervacijo mladiča razložiti (katere teste je opravil, dati kopije testov, pri Shi-tzujih za PRA bolezen, pogačico, srce, pojavljanje epilepsije pri prednikih in sorodnikih staršev). Sicer pa zahiranost mladičev pomeni, da je vzreditelj pustil samico samo skrbeti za mladiče, kar je izčrpavanje samice in totalno neodgovorno. Če je kateri od mladičev manjši po kotitvi, se ga ročno dohranjuje. Tudi mladiče, ki se skotijo z normalno težo pa jih bratje in sestre kasneje zahirajo. Včasih je potrebno samici pomagati, ker ne zna vsaka živalska samica sama po prvi kotitvi mladiče prav pripustiti k seskom. Torej še enkrat, poiščite boljšega vzreditelja.

New Report

Close