Najdi forum

Mačja kuga

Pozdravljeni,

Prebrala sem že sto forumov in člankov o mačji kugi. Skratka mesec dni nazaj sem imela muco iz zavetišča z mačjo kugo. Torej vse sem razkužila z ecocidom in razkužilom ki so mi ga dali veterinarji. Tudi kavč, postelje, skratka vse. Vse njene stvari sem zavrgla, igrače, wc,..
Zanima me, če sedaj posvojim mlado mačko, ki je vsaj 2x cepljena… ali me mora skrbeti? Kaj lahko še storim, da jo obranim okužbe?
Kakšne so vaše izkušnje s posvojitvijo po mačji kugi?

Če sem prav razumela veterinarje, so najbolj problematični mačji kakci kajne? Ne toliko slina in lulanje?

Hvala za odg

Pri nas v navalu živali (mačk – začasna posvojitev) z enakim problemom kot pri tebi, ni bilo težav, ko smo uredili, očistili ipd. Nismo niti zavrgli kompletne opreme.
Lahko pa govoriš z lastnikom/skrbnikom muce in porsiš, da za manjši mesečni prispevek pustiš muco pri skrbniku, dokler muca ne bo popolnoma cepljena. Pri nas smo začasnike oddajal izključno po vseh prokolaturah. Je bilo drago za nas, čeprav so v večini novi lastniki na druge načine podprli našo dejavnost. So dali kakih 10-20 eu več, ali kao donirali za druge živali … Novi lastnik, ki je z nami odprto govoril tudi o tej ali podobni temi in imel tehten razlog, da se je s posvojitvijo počakalo do nekega mejnika, smo vedno videli kot odgovornega.

Mi lahko poveste kdaj je muca dovolj cepljena?

Verjetno imajo muce od 5,6 meseca naprej že boljše razviti imunski sistem kot muce stare pod 6 mesecov, kajne?

Vsa sem že zmedena, saj vsak govori drugače. Eni totalno panični, da več nikoli nič, drugi spet da pač počistiš in je to to.

Pozdravljeni,

mucka je priporočlivo cepiti pri 8. tednih, nato 2-krat v razmaku 1 meseca, zadnja doza v 14. do 16. tednu starosti, nato vsako leto, v primeru notranjega bivanja na 3 leta. Program cepljenja se namreč spet razlikuje od veterinarja do veterinarja in cepiva. Vsekakor se ponavadi pri prvem cepljenju, mačka cepi ne glede na starost 2x v razmiku 1 meseca.
Mačka do 3 leta strosti naj bi bile bolj dovzetne za okužbe. Vsekakor bi moral imeti maček pri 6 mesecih bolje razvit imunski sistem, vendar to ne pomeni, da ni mogoča okužba. Vsekakor mislim, da je boljša preventiva kot kurativa, zato le cepite mucka in po 2 cepljenju, naj ostane vsaj 2 tedna še tam, kjer je sedaj.

Bom odgovoril jaz, kot strokovnjak, čeprav za to nimam šole, bodo rekli veterinarji, v večini ti isti, ki nimajo blage veze o marsičem, večkrat razmišljam, če si so šolo kupili kot neki znani slovenci, ki so jim to dokazali. Pa pustimo politiko.Mačja kuga je izredno nevarna in nalezljiva bolezen, virus kuge je zelo odporen in ne glede na tamperaturo, govorimo o bivalnih temperaturah, ne če ga skuhaš, preživi v vseh mogočih pogojih tri leta ali več. Prenaša se zelo hitro. To pomeni, če stopiš na okužena tla, ta virus potem razneseš povsod kamor greš in virus se ne uniči. Kar pomeni, da je potrebna totalna in popolna dezinfekcija vsega v hiši, delavnici, avtomobilu, oblekah, vsega od a do ž, niti ene dlakice se ne sme pustiti neobdelane. Ker je to praktično skoraj nemogoče, še posebno v Sloveniji, ko skoraj ni razkužila, ki ta virus uniči, razen omenjenega ekocida, osebno pa temu še sam ne verjamem, saj razni spitadermi in asepsoli na ta virus delujejo približno tako, kot kozarec mrzle vode. Osebno imam specialno razkužilo, ki ga nabavljam v angliji in se imenuje Anigene, ki dokazano deluje na ta virus in na neštete druge viruse v živalskem svetu. To se razredči in šprica s špricnico. zaradi vsega naštetega, se ljudem, ki so imeli v hiši mačjo kugo, absolutno priporoča, da na novo v hišo vzamejo samo cepljene muce. Ki so cepljene vsaj dvakrat, ali pa tiste, ki so mačjo kugo prebolele in preživele, saj imajo načeloma v sebi doživljensko zaščito s protitelesi. čeprav titer protiteles pada ves čas.Kot pri ljudeh. S cepivi je tako, vsak organizem reagira individualno in individualno še za vsako cepivo posebej. Kolikor živih bitij toliko različnih odzivov. Povprečno je tako, da naj bi bila zaščita po dveh cepljenjih 90 procent. V Sloveniji še nisem našel imunologa ali strokovnjaka, ki bi mi znal razložiti, kaj to pomeni v praksi, ali biološko bitje, človek ali žival, no saj človek je tudi žival, pri tej 90 procentni zaščiti še vedno lahko zboli, ampak so seveda simptomi neznantni, ker ima bitje v sebi že dovolj protiteles, ki uničijo to bolezen, ali pa to pomeni, da žival še vedno zboli isto, dokler ni 100 procent zaščite. To mi niso znali povedati niti na neki multinacionalki, ki izdeluje določeno cepivo za ljudi, dodali so, da je to poslovna skrivnost oz. da jim zakon ne dovoljuje razkritja teh informacij in naj se obrnem na zdravstveno osebje, češ da imajo te informacije, dejansko pa vsi s katerimi sem bil v stiku niso imeli blage veze, en je govoril tako, drugi ravno obratno. Vso dokumentacijo kot dokaz imam seveda shranjeno pisno. Potem pa še vprašanje, če dotični veterinar zna in hoče ravnati s cepivom tako, da je uporabno, to pomeni, da hladna veriga deluje, ker cepivo temperaturi nad mislim da 8 stopinj, ne sme biti izpostavljeno, postane takoj neuporabno. Če hočete ugotoviti ali cepivo za vašo muco drži, morate muci vzeti kri in preiskati titer protiteles, mislim, da to delajo v avstriji. To je edino 100 procentna informacija. No še to ne. Ampak boljšega ni. Na razne hitre teste kar pozabite, ker so lahko lažno negativni ali lažno pozitivni. Kuga je smrtna za večino mladih necepljenih muc in tudi zelo nevarna za odrasle muce. Najslabše je, da če sumite, da se je muc okužil z kugo, da ga potem še cepite. S tem mu uničite imunski sistem, ki se mora boriti v primeru izbruha kuge, še z izdelavo cepilnih protiteles. Tak muc bo zagotovo umrl. Če se še kaj spomnim pa napišem

In prav vsi mačji izločki so nevarni in kužni, še posebej pa, oz, največ virusa je v mačjih kakcih, ki je kužen še 8 tednov po preboleli okužbi.

New Report

Close