Najdi forum

11 letna hči, visoka 149 cm ima skoliozo. Bili sva na pregedu pri ortopedu. Naslednij pregled imava šele čez pol leta. Nisva dobili nobenih navodil, razen izvida. Na spletnih straneh sva našli nekaj vaj, ki jih sedaj izvaja. Zanima me, kakšna je dolgoročna prognoza za njeno hrbtenico, na kaj mora biti pozorna, da prepreči vsaj kakšno težavo v prihodnosti.

Diagnoza: M41,5 Dvojna torakalna in ledvena skoliza – idiipatska velikosti 30 stopinj z Risser-jem 0 do 1.
Spini sta izravnani, v stoječem položaju vidna prominenca levo ledveno za 1 cm, desna lopatica je nekoliko bolj odstoječa od leve. Pri predklonu se demaskira promeninca desno ledveno višne 1,5 cm, poveča pa se tudi prominenca levo ledveno za 1 cm. Hrbtenica s konveksiteto zavije v ledvenem predelu proti levi in v torakalnem delu proti desni.

RTG slabo pokaže alo, ocenjujem , da je Riesser 0 do 1, skolioza je okoli 35 stopinj in je dvojna z vrhom TH 9 in 10 in potem med L1 in L2 z drugo stopenjski rotacijo.

Pozdravljeni!

Vsi ortopedi so si enotnega mnenja (nazadnje so to potrdili na Mednarodnem kongresu ortopedov v Mariboru jeseni 2012), da skolioza ni razlog za bolečine, tudi kaksneje v življenju ne. Včasih so predpisovali nošnjo steznikov – a še do danes ne vemo ali sploh kaj pomagajo.

Svetovala bi ji, da naj se nauči pravilne drže. To je najpomembneje. Tako med stojo, hojo in predvsem med sedenjem. Medenica mora biti v srednjem položaju med obema ekstremoma, prsnico potisne po diagonali navzgor (in ne naprej!) in teme glave naj dvigne navzgor proti stropu, brado rahlo navznoter. To je položaj, ki ji bo najbolj pomagal pri čim bolj normalnem razvoju hrbtenice.

Ob takšnem izvidu bi ortoped moral nujno predlagati terapijo. Da je ni, kaže na popolnoma neodgovorno ravnanje slovenskih ortopedov, ki so le kirurgi in čakajo, da krivina hrbtenice doseže 45 stopinj, ko jo lahko operirajo in s tem trajno onesposobijo otroke, saj hrbtenico zatrdijo, kar zmanjša gibljivost, ne prepreči pa nadaljnjega krivljenja, zato so kasneje potrebne dodatne operacije.
Krivina velikosti 30° se bo po vsej verjetnosti povečevala, če tega ne skušamo preprečiti s terapijo. V svetu velja, da je koristno nositi steznik, ki pa mora biti dobro narejen, ni dober vsak. Fizioterapija je potrebna, da izboljša držo, vendar morajo biti vaje primerne obliki krivine, torej za vsako obliko krivine drugačne. Pomaga, če se gledamo v ogledalo, da vidimo, kakšne vaje nam zmanjšajo grbo, torej zmanjšujejo zasukanost vretenc. Skolioza namreč povzroča tudi sukanje hrbtenice v njeni osi in ne le krivljenje v stran. Pacient se pravih vaj ne more naučiti sam, potrebuje izkušenega terapevta, ki pozna vsaj eno izmed šol, ki učijo vaje za skoliozo. Vaje so potrebne tudi ob nošenju steznika, da preprečijo oslabitev hrbtnih mišic.
Najbolj znana metoda fizioterapije za skoliozo je Schrotova metoda, o kateri si lahko preberete na straneh:
http://www.schroth-skoliosebehandlung.de/home_en.php
Članek o fizioterapiji v slovenščini je na naslovu:
http://ibmi.mf.uni-lj.si/rehabilitacija/vsebina/Rehabilitacija_2011_No2_p56-64.pdf
O različnih šolah fizioterapije piše tudi v tem članku:
http://www.intechopen.com/books/physical-therapy-perspectives-in-the-21st-century-challenges-and-possibilities/physical-therapy-for-adolescents-with-idiopathic-scoliosis
O steznikih, kakršni se uporabljajo za skoliozo, si lahko preberete na straneh hrvaške klinike, ki uporablja steznike Cheneaujevega tipa, ki veljajo za učinkovite:
http://www.skolioza.hr/
Sam pa celo v odraslosti uporabljam steznik, vendar iz tekstila, ki je udobnejši in morda tudi učinkovitejši. O mojem zdravljenju si lahko preberete na naslovu
http://www2.pms-lj.si/bibliag/skolioza.htm
Andrej Gogala, biolog

Pozdravljeni!

Ortopedi se odločajo za operacijo samo po potrebi in tudi pri 45 st ne operirajo vedno. Krivina se navadno povečuje dokler otrok raste. Po končani rasti, se hrbtenica neha kriviti. In glede na to, da so te spremembe počasne, se telo temu prilagodi: tam kjer so večje kompresijske sile, je kostnina gostejša, tm kjer so manjše, je kostnina manj gosta. Temu se tudi ustrezno prilagodijo mišice in vezi. In to je verjetno tudi razlog, zakaj skolioza ne povzroča bolečin.

V Sloveniji se temu problemu ne posveča dovolj pozornosti. Zdravniki niso dovolj usposobljeni, ne bi rad celo rekel, da so nesposobni. Ne znajo povezaovati degeneriranost z vzorki, lajšajo bolečine, namesto da bi iskali primarne vzorke ter jih odpravljali.

Tudi osebni zdravniki so pogosto neodgovorni. NAmesto da bi poslali paciente k specialistom ali celo priporočili konkretne zdravnike in dali napotnico, govorijo neke neumnosti. Meni je osebni zdravnik rekel, da se da to vse z vajami urediti in da si naj omislim nekega specialista. Hvala lepa za takšen nasvet. Niti ne vem, kdo je sposoben v Sloveniji na tem podorčju, ker je veliko nekih samooklicanih nesposobnih zdravnikov.
Glede na to, da je telo zelo adaptabilen mehanizem, je logično, da če znaš postaviti pravilne asimetrične vaje, ki ciljajo na točno konkretno asimetrijo, da mora iti zadeva v nasprotno smer. V tujini se je uveljavilo prepričanje, da raztegovanje zategnene strani ter krepitev raztegnene strani privede na dolgi rok do želenih reakcij telesa. Očitno so pri nas nesposobni in posledično nesamozavestni, da bi kakšne ukrepe v tej smeri svetovali.

V Sloveniji imamo specifično stanje glede zdravljenja skolioz. Povsod v zahodnem svetu je uveljavljena doktrina, ki vključuje konzervativno zdravljenje skolioze. Nesporno je tudi ugotovljeno, da skolioza oz. njene posledice vplivajo na kvaliteto življenja, v kasnejšem življenju tudi na delovno zmožnost. Ugotovljeno je, da se degenerativni procesi, s tem pa tudi spremljajoče bolečine pojavljajo hitreje pri bolnikih s skoliozo, pri večjih krivinah pride do utesnjevanja notranjih organov. Če ne bi bilo posledičnih težav verjetno naš ZZZS ne bi plačeval operacij pri krivinah nad 45 stopinj.

Mednarodne smernice, ki jih narekujejo SRS in SOSORT (dve referenčni strokovni organizaciji), konzervativnega zdravljenja priporočajo :
– do krivine 21 stopinj po Cobu: terapevtske vaje po metodah, ki jih je zgoraj lepo naštel g. Gogala.
– od 21 do 45, pri reaserju 0-4 sodoben steznik (RSC, MOOR-s) in vaje
– nad 45, reaser 4, 5 operativno zdravljenje.
Skolioza ni zgolj slaba drža, ki bi se jo lahko otrok odvadil, temveč ga je potrebno naučiti pravilnega gibanja, dihanja, oziroma mu spremeniti vzorec nepravilnega gibanja. Pri tako veliki krivini (21 in več) nikakor ne zadostujejo samo vaje (otrok oz.mladostnik jih v zadostnem obsegu niti fizično, niti časovno ne bi zmogel, verjetno tudi starši cenovno ne), so pa nujno potrebne.

Še na temo zakaj se v Sloveniji samo omejeno izvaja konzervativno zdravljenje; preprosto zato, ker so v Sloveniji pooblaščeni za predpis ortoze (steznika) za zdravljenje skolioze zgolj trije ortopedi, ki so vsi v Bolnišnici Valdoltra,ter en fiziater na URI Soča. Vsem ostalim ortopedom je bila pravica predpisa ortoz odvzeta leta 1995!!. Nekateri imajo vest in pošljejo paciente v nadaljno obravnavo k svojim pooblaščenim kolegom, večina pač ne. Lažje se je sklicevati na študijo iz 80-ih let, ki je “dokazovala” omejen vpliv steznika (v povprečju popravek krivine 5 stopinj in pojav psiholoških problemov v smislu nesprejemanja pri najstnikih-Uporabljen je bil Milwoukee steznik) in “opazovati” kako se krivina slabša, pri 45 stopinjah pa operirati. Obstoja pa veliko kasnejših študij, ki kažejo mnogo boljše rezultate, seveda z drugačnimi tipi sodobnih steznikov.

Kar pa se tiče terapije, pa je tudi žalost, saj v celi Sloveniji nimamo licencirane terapevtke po Schrotovi metodi, katera še vedno velja za najbolj uspešno metodo (naši sosedje jo imajo v Krapinskih toplicah).

Gospe, ki zgoraj sprašuje za svojo hči dam lahko le en nasvet: Čim prej dobite napotnico za pregled v bolnici Valdoltra in se čim prej povežite s terapevtko usposobljeno za izvajanje vaj po Schrotovi metodi, saj krivina v obdobju rasti zelo hitro napreduje. Poleg tega berite referenčne članke priznanih tujih strokovnjakov na straneh SRS in SOSORT!

Moja hčerka (10 let) ima skoliozo. Lani julija sem opazila, da je ena lopatica bolj izbočena kot druga. Njena osebna zdravnica je rekla, da je to minimalna skolioza in je v življenju ne bo motila. Zdaj po dobrih 6 mesecih pa sem opazila, da ima pri predklonu desno zgornjo stran hrbta izbočeno, lopatico bolj izbočeno kot prej in rameni sta različno visoki.

Zanima me ali obstaja terapevt v Sloveniji (ali sosednjih državah), ki bi jo naučil pravilne drže. Zanima me tudi katerega terapevta v Sloveniji priporočate za konzervativno zdravljene (vaje). Ali je smiselno iti samoplačniško k ortopedu, glede na to, da najverjetneje ne bova dobili napotnice?

Vsekakor imam dovolj pristopa počakajmo in spremljajmo, ker se stanja slabša.

Če ima kdo kakšne izkušnje naj prosim napiše naziv ordinacije, ker ne vem kam naj se obrnem (manualna terapija ali fizioterapija in katera?). Smo iz okolice Ljubljane. Kje najdem terapevte, ki zdravijo po metodi Schroth? So res v Krapinskih toplicah – se to lahko gre samoplačniško?

Hvala!

Aleksandra

Pozdravlejna, Aleksandra!

Skolioza ne povzroča nobenih bolečin…to potrjujejo vse dosedaj narejene znanstvene raziskave…skolioza je rotacijska ukrivljenost vretenc, zato vidite zamik ramen in različno višino prsnega koša pri predklonu. V večini primerov ne vemo razloga zanjo.

Delala sem z otroci, ki so imeli 100 stopinjsko skoliozo in niso nikoli imeli nobenih bolečin, tako da se strinjam s trditvijo, da skolioza ne povzroča bolečin. Glede na to, da nastaja zelo počasi, skupaj z rastjo otroka, je posledica ta, da je kost na tisti strani, ko je več pritiska, močnejša, kot na tisti strani, kjer je manj pritiska. Vezi so na eni straani močnejše, na drugi manj (enako se zgodi npr. pri tenisačih, ko uporabljajo samo eno roko za servis in igranje: oni imajo popolno neskladje med levim in desnim delom, a kljub temu nimajo težav, saj se telo prilagodi potrebam telesa). Tudi mišice se prilagodijo in so na eni strani daljše, na drugi krajše.

Kar se tiče manulane terapije, je le ta osredotočena predvsem na sklepe. Sklepi pri otrocih so navadno zelo gibljivi, pri deklicah pa velikokrat še preveč, tako da ne vem, če je ravno indikacija za to. Morda bi poskusila s trigger point terapijo, ki se dela na mišicah – če ima kakšne trigger točke v mišicah se jih sprosti, največja korist, ki jo vidim pri njej pa je, da te male hrbtne mišice dobijo nazaj svojo moč in se bo deklica že sama od sebe lažje pokončno držala.

Kar se tiče drže, velja za njo enako kot za vse ostale: trakcija hrbtenice, brada rahlo navznoter – kot bi te nekdo vlekel za zadnji del vrha glave navzgor proti nebu.

Vem, da ste zaskrbljeni za svojo hčerko, a zaupajte, ne bo imela več težav s hrbtenico zaradi skolioze. Samo naučite jo, da se bo navadila vedno in povsod pokončne drže – to je najboljša popotnica, ki ji jo lahko daste 🙂 Morda ne bi bilo slabo, če jo vpišete v tečaj plesa ali drsanja – če v temu uživa – saj jih tam pride pokončna drža v avtomatizem.

Pri starosti 10 let je vsa adolescentna rast še pred Aleksandrino hčerjo in v tem času se lahko skolioza močno poslabša. Govoriti, da ne bo imela težav, je zavajanje. Kadar so vretenca preveč zaobrnjena, jih rebra ne morejo več zravnati. Nasprotno, zaradi nastalih strižnih sil rebra dodatno obračajo vretenca, hrbtenica pa se krivi proti izbočeni strani. Nujno je treba začeti s terapijo, pri kateri zaustavimo obračanje vretenc in krivljenje hrbtenice. Najboljše je uporabiti primerne vaje skupaj z nošnjo steznika, ki tudi nauči pravilne drže. Bolnik s skoliozo namreč nima pravih občutkov in se ne zna držati vzravnano. To se mora šele naučiti in nošnja tekstilnega steznika je lahko dober začetek, saj steznik prisili v pokončno držo, ki jo nato obdržiš tudi takrat, ko ga ne nosiš. (Glej mojo zadnjo povezavo zgoraj.)
V Sloveniji za zdaj ni Schroth terapevta (ena redkih dežel sveta brez njega smo), čeprav so menda priprave, da bi ga imeli. Je v Krapinskih toplicah, pri nas v Soči pa uporabljajo druge metode.

Pozdravljeni!

Do sedaj ni dokazov, da bi nošnja steznika zaustavljala razvoj skolioze…žal…in tudi mnenje stroke – ortopedov je takšno…

V ugledni medicinski reviji New England Journal of Medicine je lani izšel članek Effects of Bracing in Adolescents with Idiopathic Scoliosis (Učinki opornic pri mladostnikih z idiopatsko skoliozo), ki končno nedvomno potrjuje učinkovitost nošenja opor ali steznikov za zdravljenje skolioze:
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1307337?query=featured_home
Članek so povzeli tudi pri New York Timesu:
http://www.nytimes.com/2013/09/20/health/new-study-lends-conclusive-support-to-a-scoliosis-treatment.html?_r=1&
in pri Scoliosis Research Society:
http://www.srs.org/news/index.php?id=474
S tem ponovno postaja aktualno preverjanje prisotnosti skolioze v šolah, ki se je opustilo, ker mnogi niso verjeli v učinkovitost konservativnega zdravljenja:
http://www.scoliosisjournal.com/content/pdf/1748-7161-8-16.pdf

Posledice teh ugotovitev in tudi pojasnitve nastanka ukrivljenosti se bodo gotovo prej ali slej morale poznati tudi v Sloveniji. Zmanjšanje števila operacij zaradi pravočasnega zdravljenja bi prihranilo veliko trpljenja bolnikom, zdravstvu pa veliko denarnih sredstev, saj so operacije hrbtenice zelo drage.

Ortoped v Valdoltri mi je povedal, da so študije, ki pravijo, da v 50% primerih pomaga steznik, če je dober.

Gospa fizoterapevtka, vaši odgovori žal niso verodostojni in so odraz stanja zdravljenja skolioze v Sloveniji.

Pozdravljeni!

Moje mnenje se sklada s skupnim mnenjem ortopedov Slovenije iz lanskoletnega kongresa.

Drugič, več let sem delala z otroci, ki so imeli 90 in 100 stopinjske skolioze in niso imeli nobenih bolečin v hrbtenici… če opazujete naravne procese adaptacije boste opazila, da imamo v času rasti in razvoja sposobnosti, da se počasnim in majhnim spremembam zelo lepo prilagodimo…

Pri člankih je pa žal tako, vedno se najde en članek, ki nekaj potrjuje in en članek ki to enako stvar ovrže. Potrebnih je več metodološko dobrih člankov, ki potrjujejo enak rezultat in potem se doktrina spremeni. Orotpedi, ki že leta in leta spremljajo rezultate nošnje steznikov, so pač povedali svoja opažanja na kongresu…ne moremo zaustaviti napredovanja s steznikom. Bomo videli, kaj bo prinesla prihodnost. Vedno smo nekje na sredini razvoja znanosti…ne vemo vsega…treba je pa poslušati zdravo pamet.

Težko se strinjam z g, Purkart, da je njeno mnenje enako mnenju VSEH ortopedov v Sloveniji in menim, da je njeno pisanje zavajanje. Ob tej trditvi je potrebno vedeti nekaj dejstev:
1. ortopedi po različnih regijah nimajo enotnega mnenja, ker drugače noben otrok ne bi bil napoten v Valdoltro in ne bi dobil steznika;
2. NOBEN ortoped, razen dr. Hero, dr. Kramar, dr.Cirman, dr.Mohar (vsi v bolnici Valdoltra) NIMA pooblastila ZZZS za predpis steznika (pripomoček TLSO 336, CTLSO 335, in to že od leta 1995.Seznam pooblaščenih zdravnikov (Priloga-pooblastila za predpisovanje_najzahtevnejši.xlsx) je objavljen na :http://www.zzzs.si/zzzs/info/egradiva.nsf/o/E785C030F68A72EBC12575840032919E?OpenDocument (povsem spodaj na strani);
3. torej, kakšne izkušnje neki imajo strokovnjaki, ki praktično zadnjih 20 let niso imeli opravka s steznikom in katera izobraževanja na tem področju imajo???
4. trditve, da steznik in vaje ne pomagajo temeljijo na študijah iz leta 1981 in 1985, na spremljanju otrok, ki so nosili Milwoukee steznik, danes pa se uporabljajo povsem drugi sistemi korekcije, tudi stezniki so estetsko bolj sprejemljivi.
5. krivina skolioze, ki je po zaključeni rasti večja od 30 stopinj po statistiki napreduje tudi v odrasli dobi, in sicer povprečno 1 stopinjo letno, (to navajajo v vseh učbenikih in tudi v novejših študijah);
6. 90 in 100 stopinjske skolioze: take krivine so prisotne pri otrocih s posebnimi potrebami, ponavadi s cerebralno paralizo, ali živčno mišično boleznijo. Pri njih je skolioza posledica osnovne bolezni z razliko od idiopadske, pri kateri ne vemo vzroka. Obremenitev (fizično, delovno) teh oseb žal ne moremo enačiti z “zdravo populacijo”. Menim, da “zdrav” človek s tako krivino nima enako kvalitetnega življenja kot brez krivine (pljučna kapaciteta!, pri takih krivinah so ljudje v glavnem vezani na invalidski voziček). Verjetno vam v primeru, da bi imel tako krivino vaš otrok, ne bi bilo vseeno. Ali pač?
7. Nenazadnje, trditev da skolioza ne boli: ja se strinjam, da skolioza sama kot taka ne boli, definitivno pa imajo ljudje s skoliozo v kasnejšem življenju prej in več degenerativnih sprememb na vretencih, bolečin, pa tudi degenerativnih sprememb na drugih delih (napr.stopala), kar bi moralo biti fizioterapevtu z znanjem biomehanike jasno (sile, ki leta delujejo na telo kot posledica nepravilnega položaja hrbtenice kljub prilagoditvi še vedno delujejo). Pa še to, verjetno vam ni vseeno, če se na plaži ob vašem sprehajanju v kopalkah ljudje obračajo za vami, in gledajo kaj vam “štrli” na hrbtu?
8. Glede članka v New England Journal of Medicine. Kdor je že kdaj kaj objavil ve, da v reviji s takim faktorjem vpliva kot ga ima ta revija (Impact per Paper=15.122, in JRC 54,42) pač ne objavlja vsak in vsega kar pobere na cesti.

Menim, da je skrajno neodgovorno trditi, da skolioza ni problem, in da se je potrebno le naučiti drže. Človek s krivino SE NE MORE kar sam, ali s starši naučiti drže, ker je prisotno neravnovesje mišične moči (veliko je hipotonih otrok, ki niso zmožni pravilne drže), pa tudi spremembe na kostnih tkivih tega ne dopuščajo (strukturne skolioze). Tudi pričakovati od otrok in staršev, da vejo kakšen položaj je korektivni in pravilni…
Skolioza JE težava. Zdravijo jo povsod v svetu. Preberite kakšen članek od tujih avtorjev (Negrini, Rigo, Weis,de Mauroy,Grivas, Wong, …), kateri se intenzivno ukvarjajo samo z zdravljenjem skolioze,
Osebno bolj verjamem svetovnim strokovnjakom (tudi kirurgom -združenje SRS), ki so letos maja na SOSORT srečanju dali smernice, da je skoliozo treba konzervativno zdraviti in sicer v obsegu 21 do 45 stopinj s steznikom in posebnimi vajami, nad 45 stopinj pa operativno.
Pa še nekaj za vzpodbudo tistim, ki imajo skoliozo:). http://www.srs.org/patient_and_family/patient_stories/brielle.htm

Pozdravljeni!

1. na srečanju ortopedov so bili tudi ortopedi iz Valdoltre.
2. steznike smo predpisovali v Zavodu za usposabljanje invalidne mladine Kamnik…
3. steznike se predpisuje, ker boljše konzervativne terapije še ne poznamo in ker ne poznamo vzroka za nastanek skolioze – vzročna terapija bi bila najbolj učinkovita
4. nošnja steznika v adolescentnem obdobju ima velik vpliv na samopodobo…
5. skolioze, ki so večje od 30 stopinj so redke. Vedite, da večina ljudi, ki bere ta forum, govori o skoliozi, ki je komaj zaznavna in se zaradi tega zelo sekirajo in ji predpisujejo krivdo za vse bolečine v hrbtu, ki se jim dogajajo. Večje skolioze so v Sloveniji po mojem mnenju dobro spremljane in obravnavane. Ena izmed najboljših klinik pa je klinika Mayo (http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scoliosis/basics/treatment/con-20030140), kjer naučijo ljudi s skoliozo korekcijo posameznih vretenc celo tako dobro, da se skolioza praktično ne vidi več.

Moram odgovoriti na zgornji post. Naj grem po točkah:

1. Na srečanju v MB je bil predavatelj tudi dr. Hero, njegovo predavanje pa se nanaša na uspešnost operativnega zdravjenja skolioze, omenja pa, da v Bolnici Valdoltra izvajajo tudi konzervativno zdravljenje. O smiselnosti tega ne razpravlja. http://www.ortopedija-mb.si/Hrbtenica_2012.pdf, stran 45.

2. Potrebno je ločiti skoliozo pri otrocih s posebnimi potrebami in idiopatsko, prav tako so stezniki povsem različni pri teh dveh skupinah pacientov. Podrobnosti so za širšo javnost res nepotrebne.
Za ZUIM Kamnik (otroci s posebnimi potrebami) že leta predpisuje ortoze za hrbtenico fiziatrinja Uri Soče dr. Damjanova, ker zdravniki iz drugih ustanov v LJ niso pooblaščeni za predpis. Predpisujejo lahko le trotočkovne steznike, ki niso primerni za zdravljenje skolioze. Pooblaščeni zdravniki so razvidni v linku:
http://www.zzzs.si/zzzs/info/egradiva.nsf/o/E785C030F68A72EBC12575840032919E?OpenDocument: Čistopis priloge2-pooblastila za predpisovanje najzahtevnejši 13.12.2014. Ustrezen predpis je TLSO (336) ali CTLSO (335). Na seznamu so poleg zdravnikov iz Bolnice Valdoltra še fiziatri iz Uri Soča, z idiopatsko skoliozo se ukvarja le dr.Pertott, in dr. Čučkova, ki pa je v penziji.

3. ja, se strinjam, da boljše metode še ni, torej …po vaše je bolje nič narediti, kot uporabiti najboljšo znano metodo?

4. Samopodoba: ja, narejeno je precej študij na tem področju, vendar, v kolikor je pristop zdravstvenega osebja in družine pravilen, ob dobri oskrbi ni posledic. Samopodoba pri čustveno stabilnem otroku ne izgine čez noč zaradi steznika, ki se ga praktično ne vidi pod obleko. Je pa to vsekakor odraz okolja v katerem mladostnik prebiva.

5. Da so 30 in več stopinjske krivine redke ni res, nastaja register operativno obravnavanih skolioz, ki govori drugače. Odgovor, ki me je napeljal na pisanje na tem forumu se je nanašal na vprašanje mame, kaj naj stori pri deklici, ki ima skoliozo 35 stopinj, pri reaserju 0-1, z drugostopenjsko pozitivno rotacijo; torej tega foruma le ne berejo samo uporabniki z milimi oblikami krivin. Odgovor je žal zgrešen, in je v nasprotju z vsemi svetovnimi smernicami.
Na zadnjem SOSORT srečanju so bili tudi strokovnjaki iz ZDA, pa ne boste verjeli , čeprav imajo Mayo kliniko, se ravno tako ukvarjajo z istimi vprašanji kot po celem svetu. Ja, absolutno vaje, vaje, vaje do 20 stopinj krivine. Če pa je krivina večja, tudi v ZDA ne ostajajo pri vajah, ampak zdravijo s pomočjo steznikov.

Veliko uspehov v novem letu!

Pozdravljeni od Schroth fizioterapevtke,

V zdravstvu je osnova etičnost in ne škodovanje drugemu človeku. Osnova vsega je razmišljanje s svojo glavo in uporabljanje zdrave pameti.

1. Prvo kar bi rada razložila kaj je idiopatska skolioza in kako nastaja. Idiopatska skolioza pomeni da vzrok nastanka ni jasen,kar pomeni da ni jasno kaj je sprožilec da rastne cone na večjih nivojih vretenc zmanjšajo svojo rast, da zaradi tega prihaja do tridimenzionalne deformacije hrbtenice. Kar pomeni da se vretenca nagnejo na stran, zasukajo in pomaknejo naprej, nato preko rasti še povečujejo rastno nesorazmerje in s pomočjo nastalih mehaničnih in geometričnih sil napreduje krivina torzijsko v tridimenzionalno deformacijo. Posledica tega so novi položaj mišic, saj njihovo narastišča na kosti so sedaj v drugačnih položajih. Torej so navidezno ene mišice »MOČNE«/«skrajšane« in druge »ŠIBKE«/«podaljšane«. Sedaj imamo pa terapijo-sproščanja mišic, ki je usmerjeno na te mišice-ki so posledica in ne vzrok?Če se lotimo zadeve iz tega zornega kota ustvarjamo večjo nestabilnost hrbtenice…

2. Ko začnemo obravnavati skoliozo je pomembno prvo vedeti kakšna rizičnost napredovanja skolioze je. Kam naša skolioza spada. Zato je pomembno izračunati faktorje rizičnosti krivine iz RTG slik (torej je osnova vsake skolioze RTG slika po protokolu za skoliozo, kar pomeni zajetje celotne hrbtenice s kolki vred. Še bolje RTG slika iz zadaj-naprej saj tako zavarujemo delno prsi).

3. Ko vemo kakšno rizičnost ima naša hrbtenica se lažje odločimo kaj bomo storili in da imamo različne možnosti. Smernice svetovnega združenja strokovnjakov, ki delajo predvsem s skoliozami so naslednje; konzervativno zdravljenje v obsegu 21-45 stopinj s steznikom in specializiranimi vajami za skoliozo, nad 45 stopinj operativno (kar je bilo že zapisano- glej zgoraj prispevke).

4. Sedaj pa osnova obravnav;

a) Specializirane vaje za skoliozo (take v Sloveniji imamo- Katharina Schroth tehnika in SEAS tehnika); za njih se odločimo saj želimo stabilizirati in zadržati hrbtenico pred napredovanjem krivine, želimo izboljšati estetiko in zmanjšati torzijske sile, izboljšati funkcijo in vzorce vsakodnevnih aktivnosti, naučiti pacienta nadzora nad svojo krivino, izboljšati kvaliteto življenja in zmanjšati kasnejše posledične komplikacije (obrabo sklepov, dihalna funkcija, omejitev gibljivosti in funkcije).

b) Specializirani stezniki ki delujejo na korekcijo hrbtenice tridimenzionalno (take v Sloveniji imamo), razbremenjujejo rastne cone, ki imajo manjšo rast in jim s tem omogočajo lažjo rast. Obremenijo rastne cone ki prekomerno rastejo da »težje rastejo«. Zmanjšajo mehanične in geometrične sile. In so kot bi nosili zvezdice na zobeh ali očala na nosu (ki so postali modni dodatki).

C) Za operacijo se odločamo za izboljšanje estetskega videza, za stabiliziranje in zadrževanje hrbtenice pred napredovanjem, za boljšo kakovost življenja, in v prihodnosti preprečevanje posledičnih komplikacij. Če so predhodno izvajanje specifične vaje in je nošenj tridimenzionalni korekcijski steznik, je operacija kasneje na vrsti in je bolj uspešna saj je korekcija same hrbtenice boljša in jo operaterji na mizi lahko lažje poravnajo.

Pomembno pa je, da se vsakemu posamezniku ponudi možnost izbire. In se ga obravnava z etičnimi načeli ne škodi. Vodilne institucije v Sloveniji za skoliozo Valdoltra in Soča imajo načelo zdravljenja po zgoraj navedenih smernicah strokovnjakov. Konservativno zdravljenje preko specializiranih vaj za skoliozo in s tridimenzionalnega korektivnega steznika. Ko pa je za posameznika potreba za operacijo, ga operirajo.

Lepo vas pozdravljam,

Ana Kržič

Mene pa zanima, če kdo ve, zakaj samo v Valdoltri dobiš steznik, pri enakem izvidu pa na drugih klinikah ne? Namreč svojo hči sem peljala najprej v Ljubljano, potem pa v Valdoltro. Ima 33 stopinj torakalne in 29 lumbalne. Košak mi je razložil, da je to normalno ( meni se ni zdelo, če sama kot laik vidim, da štrli na hrbtu lopatica skoraj 1, 5 cm!!), v Valdoltri pa Mohar, da je to že kar precejšnja krivina in jo je treba omejit, oziroma zmanjšat, zato je predpisal steznik in vaje. Kdo je odgovoren za to, da so naši otroci ustrezno zdravljeni? Naj omenim še to, da sem prebrala tudi dostopno literaturo, in v svetu večinoma delajo tako kot v Valdoltri, vključno z vajami in steznikom, ki ga dobiš z njihovim predpisom.
Hvala za odgovor. Lp

Pozdravljeni!

Žal je večinoma skolioz idiopatskega izvora, kar pomeni, da ne vemo razloga zanje in zato večinoma napredujejo do konca rasti otroka, ne glede na to ali nosi steznik ali ne…

Kolikor mi je znano, je do sedaj edina neoperativna učinkovita stvar to, da se otroka nauči zavestno popraviti držo – kar delajo na dobri kliniki na Dunaju Schrott kliniki. Mislim da priporočajo, da se otroka pusti tam za nekaj tednov in ga naučijo korekcijo drže.

Vam je pač znano premalo. Je treba kdaj še kaj prebrat, ali pa se izobrazit. Ne delat škode in sramote vsem fizioterapevtom zaradi neznanja, ker smo potem vsi bedaki, otroci pa so zaradi takih kot ste vi (ki dajete napačne informacije), prikrajšani za zdravljenje.

New Report

Close