Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Izvajanje fizioterapije med nosečnostjo

Izvajanje fizioterapije med nosečnostjo

Pozdravljena,

Zdravnik fiziater me je napotil na fizioterapijo: termopak, interf.tokove za desno ramo, intermit UZ za sprednjo sklepno špranjo, laser subakromialno. Ko sem se naročala še nisem vedela za nosečnost. S terapijo začnem, ko bom 10 tednov noseča. Berem, da je nosečnost kontraindicirana pa me zanima, če je to res in zakaj. Kakšen vpliv na plod je za pričakovati? Mi vi terapijo odsvetujete?

Hvala za odgovor in lepo vas pozdravljam!
M.

Lokalna terapija rame nikakor ne more vplivati na dogajanje v tebuhu, tako da je vaš strah nepotreben.

pozdravljeni..

zanima me kot fizioterapevtko ali je izvajanje terapije z laserjem škodljivo za mene, ki ga izvajam?!
Noseča sem 9 tednov!!!!

Pozdravljeni!

Kot veste, je terapija z laserjem zelo ciljno usmerjena, saj je laser izjemno fokusno usmerjena svetloba, tako da se od laserja, ki ga držite v rokah, nič ne vrača nazaj do vas (tako kot pri slabih aparatih za terapijo z ultrazvokom). Delate verjetno tik nad kožo, tako da se cel snop svetlobe absorbira v pacienta in praktično je odboj tako minimalen (če sploh), da je zanemarljivo. Tako da jaz na vašem mestu ne bi nič skrbela 🙂

Izogibajte se mikrovala, diatermije, magneta…

Predvsem pa pazite na pravilno, pokončno držo medtem, ko delate 🙂

Pozdravljeni.

Noseča sem dobrih 8 tednov. Včeraj sem pričela s fizioterapijo po poškodbi gležnja. Zaradi nosečnosti mi je fizioterapevtka predpisala le individualne vaje, “mravljičke” ter laser.

Sedaj pa berem, da je uporaba laserja v nosečnosti kontraindicirana. Je torej uporaba laserja res lahko nevarna za plod? In mi jo morda odsvetujete?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Uporaba laserske terapije v fizioterapiji je povsem lokalna in se aplicira izključno in samo na stransko vez v gležnju, kar pomeni, da je aplikacija vsaj 1 meter stran od ploda v trebuhu in zato nikakor ne more vplivati na plod.

Drugič pa, za zdravljenje poškodb vezivnih tkiv je veliko bolj primerna terapija z ultrazvokom, saj ima tudi mehanske učinke in Piezo električni efekt vzpodbujanja rasti novih tkiv, ki jih svetlobna terapija z laserejm nima.

Kaj pa uporaba Interferencnih/diadinamskih tokov pri zdravljenju poskodbe gleznja? Sprasujem namrec za to, ker moja terapevtka pravi, da IR tokovi niso skodljivi, vendar pa so na vecini fizioterapevtskih strani kontraindicirani. Zakaj? Kaksen domet sevanja oz. nacin delovanja imajo?

Sicer imam predpisane IR, zadnjic pa so mi po nesreci vkljucili DD- ti so me po dveh minutah zaceli mocno peci in potem se ugotovili, da so dali napacne. Po vsem tem se mi je vse skupaj, tudi zaradi lastnega strahu tako zamerilo, da sem vse skupaj prekinila.

Bi terapija lahko kakorkoli skodila plodu?

Pozdravljena!

Uporaba interferenčnih (IF) in diadinamskih (DD) tokov je povsem lokalna in nič ne izžareva v okolico – gre samo od elelktrode do elektrode in nikakor ne seva iz področja gležnja do trebuha, zato ne more škoditi plodu. Plodu pa škodi vaš strah, saj ga občuti povsem enako kot vi – vsa čustva, vaše okuse, glasove, navade….

DD tokovi so vas pekli zato, ker so vam dali preveliko jakost. Pri DD tokovih je potrebno paziti,da se jakost ustavi takoj, ko pacient že samo malo čuti ščemenje oziroma kot bi ga zbadalo z iglicami. Jakost pri DD je samo tik nad pragom zaznavnosti.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovore. Zelo ste me namreč pomirili. Prav zaradi strahu, ki sem tudi sama prepričana, da škodi otroku, sem z elektroterapijo po posvetu s fizioterapevtko tudi prekinila. Po tej odločitvi sem bila namreč bistveno bolj mirna in prepričana v vse dobro.

Še enkrat vam najlepša hvala za vaša pojasnila in vse lepo.

Bodite mirni, srečni in radostni. To potebuje vaš otrok sedaj in celo njegovo življenje. Otroci smo srečni, ko vidimo naše starše srečne 🙂

Pozdravljeni!

Pred 3 meseci sem imela prometno nesrečo in zaradi močnih bolečin v vratu, lopatici in ledvenem delu me je zdravnik napotil na fizioterapijo. 8 terapij (magnetna terapija, protibolečinska terapija – IF terapija ter laser) sem že prejela, na naslednjih 8 pa sem naročena čez 1 teden. Rada bi nadeljevala s fizioterapijo, saj so se bolečine nekoliko zmanjašale, vendar me je tudi malo strah, saj sem pred nekaj dnevi izvedela, da sem v 4 tednu nosečnosti.

Zanima me, kaj vi menite? Lahko nadaljujem s terpijami ali bi bilo pametno prenehati? Bi mogoče bi pametno opustiti samo magnetno terapijo?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni!

Kakšno magnetno terapijo imate – blazino ali krog?
Kje vam polagajo elektrode za IF?
Kje vam delajo laser?

Samo nasvet: za vrat: pri nihajnih poškodbah vratu pride do natrganin malih vezi med vretenci in posledica je nestabilnost vratu. Zelo pomembno je, da se naučite izvajati vaje za globoke fleksorje vratu – to so mišice, ki stabilizirajo vrat, da ne boste imela čez 10 let težav zaradi kostnih izrastkov v vratu. Ne pa delati vaj, ki bi aktivirale zunanje vratne mišice! dokler dovolj ne okrepite stabilizatorjev.

Najprej se vam zahvaljujem za odgovor in nasvet. Bi mi lahko prosim povedali primer kakšne takšne vaje oz. kje bi si jih lahko pogledala?

Pa še odgovori na vaša vprašanja:
– magnetna terapija se izvaja v krogu. 3 terapije sem imela v ledvenem delu, ostale 4 pa potem zgoraj, v predelu lopatic in vratu, saj je tam bolečina najhujša,
– elektrode za IF mi polagajo v predelu lopatic. 2 elektrodi malo pod lopatici, 2 nad,
– laser so mi delali 2x na vratu, ostalo pa v predelu lopatic ter malo pod lopaticami – na delel med lopaticami in ledvenim delom.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Vaje naj vas nauči fizioterapevt, saj se jih ne da naučiti iz neta. Aktivno se napne globoke stabilizatorje vratu, ostale zunanje mišice, ki so vidne, pa morajo biti sproščene.

Nikakor vam ne priporočam magnetne terapije v ledvenem delu, pa tudi če je kro v predelu vratu grejo magnetne silnice precej naokoli, tako da se jaz ne bi izpostavljala magnetenmu polju.

IF ni problematična, ker ne prodira niti tako globoko. Laser na vratu in lopaticah pa tudi ni problematičen.

Pozdravljen,

Sem v 13 tednu nosečnosti in zaradi plantarnega fascitisa sem šla na terapijo z udarnimi valovi eswt…torej najprej gretje stopala z tecar terapijo, nato pa udarni valovi-najprej neke vrste “kladivo” za tem pa se elektro magnetna zadeva- kot nekaksni zbodljaji z sivanko…fizioterapevtka mi je sicer zatrdila da gre za lokalno zadevo ampak sem malo raziskala da so vse naštete terapije v nosečnosti odsvetovne….me lahko kaj skrbi da so ti “valovi” skodili razvoju ploda…hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljena!

Ultravok je res povsem lokalna zadeva, magneto terapija pa hitro pada z oddaljenostjo od vira – ni pa povsem lokalna terapija. Jaz bi vam udarne valove odsvetovala zaradi povzročanja bolečine in hormonskega odziva telesa na to…menim, da vam ne bo nič škodovalo in ste lahko brez skrbi (saj ima tudi zemlja različna magnetna sevanja… 😉 ).

Pozdravljeni, noseca sem 23tednov in sem dobila tezave, do sedaj pa bp nosecnost. Sedaj pa imam bolecine v sp.delu trebuha pa zafaj v krizu in ob strani na desni strani ke nenormalno boli…zanima me kaj bi lahko bil razlog in ce je mozna kaksna fizioterapija? Hvala za odgovor, Lp

Pozdravljena!

Najpogostejši vzrok bolečin v spodnjem delu hrbta je razpiranje in rahlanje medenice, ker se telo pripravlja na porod. Težave se da lajšati s trigger point terapijo, ki je povsem varna tehnika tudi v nosečnosti.

Objava čaka odobritev

New Report

Close