Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Telovadba za starejse?

Telovadba za starejse?

Pozdravljeni!
Oglasam se, ker sprasujem za mojo starejso sorodnico, ki ima kar nekaj problemov z zdravjem, vendar bi se torkat rada osredotocila le na en aspekt njenega zdravja.
Gospa je stara nekaj cez 80 let in je za svojo visino kar malce presuha. Moz je umrl, otroci in vnuki se odselili in vecino casa je sama. Ker je preslabotna za dalj casa trajajoco hojo, se giblje le po notranjosti doma, ven gre le ob pomoci drugih, kar je bolj izjema kot dnevni ritual.

Pred dobrim letom je imela hujse probleme, saj se ji je ob neki priloznosti zavrtelo v glavi, cemur je sledila izguba zavesti. Nasli so jo v nezavesti, na tleh lezeco. Po prevozu v bolnisnico in tamkajsnjih pregledih pa so ugotovili, da je- podhranjena. Do tega je prislo, ker se ji, kot je povedala, ni zdelo vredno, da bi si sama pripravljala kosila, ce so le zanjo. Tako je, kot pravi, cez dan pozabila pojesti kaj vec kot tu in tam kako malenkost, kos sadja ali rezino kruha.

Od tistega incidenta z izgubo zavesti jo stalno skrbi, da bi se kdaj padla po tleh. Omenja omotico. Vendar sem ob natancnejsemu preverjanju izrazov ugotovila, da je ni strah omotice same, ceprav uporablja ta izraz.

Ko sem jo vprasala, ce jo je strah, da bi se ji zvrtelo pred ocmi, ko bi nenadoma vstala, je rekla, da ne. Vidi itak megleno, ker ji pac oci pesajo. Vprasala sem, ce se boji. da bi jo zmanjkalo in bi izgubila zavest, a mi je na vse odgovorila negativno. Rekla jo je, da jo je strah padca, ne izgube zavesti. Povedala je, da je sploh ne skrbi, da bi padla vkup; skrbi jo, da bi padla. Sem rekla, ce misli slabotnost, in je rekla, da ja. Prisla sem do sklepa, da je izraz “omotica” morda pobrala od kakega dohtarja takrat, ko je bila v bolnici zaradi podhranjenosti in nezavesti- takrat je bila omotica dejansko v igri, potem pa, po moje, niti ne tako zelo omotica, kot pa strah pred padcem samim. Obcutek imam, da ni omoticna, ampak slabotna.

Njen osebni zdravnik povezuje stanje s gospejinimi tezavami v hrbtenici. Bi bil lahko se kak drug vzrok? Kateri? Mi lahko prosim nastejete najbolj mozne vzroke??

Priznam, da sem se morda prevec zavzeto poglobila v naravo gospejine omoticnosti oziroma slabotnosti. Vendar se mi zdi potrebno, glede na naravo mojega vprasanja.

Gospo namrec zanima, kake vaje bi lahko delala, da bi ji pomagale odpraviti tezavo z omotico/slabotnostjo. Plavanje, tek, hitra hoja in kolesarjanje zaradi gospejine splosne slabotnosti ne pridejo v postev. Bi priporocali kake druge vrste razgibavanja za cloveka, ki ne more iz stanovanja in se premika le s pomocjo bergel? Se da dobiti kake zlozenke, videokasete, kak drug material z vajami za starejse? Mocno me namrec skrbi, da bi si s prezahtevno telovadbo na glavo nakopala novih poskodb in nevsecnosti. Je na trgu dobiti tudi kaj za starejse ljudi?

Hvalezna bom vsake informacije.

Pozdravljeni hm!

Mislim da bi bilo za vašo starejšo gospo najbolje, da bi jo obiskal fizioterapevt na domu, ki bo ugotovil katere vaje oz. aktivnosti so za njo najbolj primerne in jo vaj tudi naučil. Priporočljivo pa je, da je ob obisku fizioterapevta prisoten še nekdo od bližnjih, saj si bo tudi sam zapomnil vaje in bo gospo lahko spomnil, če bo na katero od vaj iz programa pozabila.

Lep pozdrav!

Barbara

New Report

Close