Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo CT sinusov

CT sinusov

Pozdravljeni.
Dobila sem napotnico za CT sinusov. Zanima me kako je s koncentracijo sevanja, ki jo bom pri preiskavi prejela? Na internetu je mogoče zaslediti članek, da naj bi dva pregleda s CT oddala enako količino sevanja kot na preživele atomski bombi na Japonskem????? In da je sevanje 500x večje kot pri običajnem RTG slikanju.
Glede na vse prebrano sem zelo v skrbeh glede CT slikanja. Raje ostanem z otečeno nosno sluznico do konca življenja, kot pa da si pridelam karcinom. Ali je koncentracija sevanja, ki jo pri CT prejmeš manjša, če gre za slikanje manjšega dela telesa – npr. sinusov v primerjavi s trebuhom oz. ali je bolj nevarno če gre za slikanje glave v primerjavi z drugimi deli telesa?
Ali bi se z MR slikanjem lahko pridobila enako kakovostna informacija glede stanja sinusov? Če da, bi se namreč raje odločila za samoplačniški MR.
Hvala za vse odgovore.
Lp pozdrav.

Spoštovana,

Doza , ki jo boste prejeli pri omenjeni preiskavi je cca 0,7 mSv.
Letna doza naravnega ozadja je 2 mSv – to je doza sevanja, ki jo prejmete, ker živite na zemlji.
Sama se lahko prepričate, da doza sevanja prejeta ob preiskavi ni velika, možnost, da boste s to preikavo ” dobili raka” je 1/ na cca 15.000 opravljenih preiskav.
Seveda pri slikanju z magnetno resonanco ni sevanja, vendar je preiskava težje dostopna.
Upam, da se boste lažje odločili za preiskavo.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close