Najdi forum

Kako oditi, če grozi

Pozdravljeni. Pišem drugič, ker nisem prepričana, če je prvi tekst prispel. Namreč, pred kratkim je bil partner fizično nasilen do mojega starša, da je pristal v bolnišnici. Starši so zgroženi in sama sem tudi. Želim, da odide, vendar pravi, naj grem jaz, čeprav sem jaz najemnica stanovanja. Težava je, da imava dva mladoletna otroka, katera niti slučajno ne pusti od sebe (samo preko njegovega trupla, kakor se je izrazil). Tudi za počitnice ne dovoli, da grem sama z otrokoma za en teden k staršem brez njega. Ker če on ne gre, tudi otroka ne smeta. On je v vseh 18 letih kar sva skupaj, imel tam tudi svojo pivsko družbo. Vem, da bo, če kljub temu odidemo, prišel tja in naredil kažin. Je čustveno nezrel, rad kontrira, posebej če kaj popije, in zna biti zelo žaljiv. Do otrok je v redu, imasta ga rada in ne želita ločitve. Ne glede na to, jaz tako ne morem več. Vedno, kadar do česa pride (predvsem verbalnega nasilja), misli, da lahko pozabim. Če on lahko, jaz ne morem. Vedno se potem prilizuje. Problem je ta, da sem pred parimi leti, ko sva imela težave, postala samohranilka in čeprav živi pri meni, imam še zmeraj ta status. Sva nezaposlena, vendar samo jaz delam preko njegovega podjetja, da imamo za preživetje.Tako, da v bistvu nimam zaposlitve. Prosim, svetujte mi, kakšne so moje možnosti. Pravna pot ga ne zanima, ker bi on v primeru, da vzamem otroke, rešil po svoje, predvsem fizično.
Lep pozdrav!

Pozdravljena Taja1!

Pravite, da je bil partner pred kratkim tako fizično nasilen do vašega starša, da je le-ta pristal v bolnici. Ne glede na vse drugo, kar pišete, je to zadosten razlog, da ga prijavite na Policijo. Razumljivo je, da imajo otroci radi oba starša in da ne želijo ločitve. A odločitev o tem, ali bi vztrajali v nasilju ali ne, ne sme biti odvisna od volje otrok. Odgovornost je na nas odraslih in včasih se mora mati odločiti tudi za kaj, kar otrokom ni všeč, ker ve, da je to nujno in v dobro nje in otrok, ter mogoče še drugih vpletenih. Prav je, da tudi odraščajoči otroci vidijo, da nima nihče pravice izvajati nasilje nad drugo osebo. Če ne boste nič ukrenili, jim s tem daste sporočilo, da je takšno obnašanje normalno in sprejemljivo, potem bodo vaši otroci edino to poznali. Kakšen zgled je otrokom oče, ki izvaja nasilje nad starejšo osebo in ki ustrahuje njihovo mamo…

Zato je vaše razmišljanje, da bi se umaknili iz tega odnosa pravilno in sem vesela, da iščete pot, da to uresničite. Prav pa je tudi, da ste pri tem previdni. V primerih, ko povzročitelj nasilja nasprotuje umiku partnerice in otrok, je dobro, da se predhodno obrnete na CSD ali na katero od organizacij za pomoč žrtvam nasilja (SOS telefon, Društvo za nenasilno komunikacijo, Ženska svetovalnica, Zavod Emma), da vam pomagajo narediti varnostni načrt, kako oditi brez da bi ogrozili sebe, svoje otroke ali svoje starše.

Pomagajo vam pri prijavi nasilja na Policijo, kjer se v takšnih primerih, kot je vaš, ponavadi izreče tudi ukrep prepovedi približevanja povzročitelju nasilja, kjer je lahko zapisano, da mora povzročitelj zapustiti skupno bivališče. Mislim, da v vašem primeru, ko vam partner grozi in ki je že bil nasilen, ne bo šlo brez policije, da se zaščitite.

Srečno in če potrebujete še kakršnokoli dodatno informacijo, povejte.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Najlepša hvala za odgovor. Bom pripravila načrt in se obrnila na eno od organizacij, ki jih omenjate, da skupaj pretehtamo možnosti. Vsaj do mojega namena, da grem sama z otroci za en teden na dopust k staršem, bom imela mir. Ker trenutno ne ve, kaj bi naredil, opravičil se je že vsem, meni nosi rože in vem, da je zdaj šibek. Do nadaljnega. Toda odhod oz. namera o odhodu bo zopet sprožila nasprotovanje in izpade. Tako, da bom zdaj izkoristila čas, da vse pretuhtam in pripravim. Lep pozdrav!

New Report

Close