Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski Pomoč: ostala sama v nosečnosti brez službe

Pomoč: ostala sama v nosečnosti brez službe

Pri 40ih sem navkljub celiakiji prvič zanosila. V tednu, ko sva premišljevala kaj narediti, zaradi starosti, pa ker sem že več kot leto brezposelna in ne dobim dela, in ko sva bila šele v dogovoru, da se preselim k partnerju, sem dobila sama občutek, da se je zgodil čudež in se navkljub slabostim veselila nečesa, kar raste v meni. Na žalost pa se je partner odločil drugače.
Zdaj sem v hudi stiski, ker sem brez službe in brez financ in ne vem kaj naj storim, želim pa si obdržati otroka. Ima kdo kakšen predlog kam naj se obrnem po pomoč ali kako so se druge spopadle s podobno situacijo?
v naprej hvala!

Spoštovana!

Najprej vam čestitam za vašo nosečnost, še posebej glede na vse okoliščine! Če nimate druge rešitve, se seveda lahko obrnete na katerega od materinskih domov. Navajam jih spodaj. Drugače pa me zanima, kar nisem razbrala iz vašega pisma, če imate kje bivati in od česa se trenutno preživljate (ali prejemate denarno socialno pomoč)?

Srečno in pogumno še naprej!

Jana Metelko, dipl.soc.del.
—————————————————————————————————————————————————–

MATERINSKI DOMOVI:

Gorenjska:

◦Društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja, Varna hiša Gorenjske – Materinski dom Gorenjske
p. p. 23, 4270 Jesenice
telefon: 05 994 30 19, 051 200 083
e-pošta: vh.gorenjska(at)siol.net

Goriška:

◦Zavod Karitas Samarijan – Materinski dom Solkan in Dom Karitas na cesti
Skalniška 1, 5250 Solkan
telefon: 05 330 02 34
e-pošta: karitas.samarijan(at)siol.net

Osrednjeslovenska:

◦Center za socialno delo Ljubljana Šiška – Materinski dom Ljubljana
Celovška 195, 1000 Ljubljana
telefon: 01 283 37 45, 01 583 98 00, dežurni GSM: 051 422 024
e-pošta: materinskidom(at)gov.si

◦Zavod Pelikan Karitas – Materinski dom Gumnišče in Materinski dom Ljubljana
Gumnišče 5, 1291 Škofljica
telefon: 01 366 77 21
e-pošta: materinski.dom(at)karitas.si

Podravska:

◦Center za socialno delo Maribor – Materinski dom Maribor
Dvorakova ul. 5, 2000 Maribor
telefon: 02 623 25 26, 02 250 66 00
e-pošta: gpcsd.maribor(at)gov.si

Savinjska:

◦JZ Socio – Javni zavod za socialno varstvene dejavnosti Celje – Materinski dom
Stanetova 4, 3000 Celje
telefon: 03 492 40 42
e-pošta: socio(at)siol.net

◦Škofijska Karitas Maribor – Materinski dom Mozirje in Žalec
Strossmayerjeva 15, 2000 Maribor
telefon: 059 08 03 50
e-pošta: info(at)karitasmb.si

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Hvala Za čestitke, čeprav je zelo veliko strahu in pa bitke za poravnavanje računov in za hrano (sploh zdaj, ko imam drugačne potrebe).
Glede financ mi je doslej pomagal bivši partner, kredit, ki ga imam za stanovanje pa je kolikor je lahko prispevala moja mama, ki živi na Hrvaškem in ima sama probleme s financami. Vsi smo računali da bom dobila delo vsaj kje v trgovini ali kaj podobnega- pred 1 letom sem še delala preko študentskega servisa na referatu fakultet in sem bila gotova, da bom kmalu dobila kakšno službo, nisem pa pričakovala da bom zanosila in da me bo partner zapustil.
Nimam socialne podpore, ker imam 46 m2 veliko stanovanje, za katerega moram še 15 let plačevati po 200 eur kredita- hipotekarni kredit v Avstriji in do nje menda nisem upravičena, pa še zdravstveno zavarovanje, s katerim zdaj ne bom smela zaostajati moram plačevati sama.
Položnice se mi nabirajo, do slej sem si lahko še nekako sposojala, za tiste najhujše položnice z grožnjami in osnovno hrano, zdaj pa so zneski sposoje že tako veliki in tudi prijatelji so brez in hkrati malo nezaupljivi, da bom lahko sploh uspela vrniti, da ne vem več kako naprej.
Vedno sem poskušala gledati pozitivno in iskala rešitve, zdaj sem pa res obupana in ne vidim nekega izhoda.
Glede na opisano situacijo, je morda kak predlog?
V naprej hvala!

Pozdravljena Mashenka!

Če ste lastnica stanovanja v velikosti 46m2, potem ne vem zakaj niste upravičeni do denarne socialne pomoči (DSP), saj naj bi bila omejitev za 1-člansko družino: 60m2, o čemer si lahko preberete na spletni strani MDDSZ: http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/nova_socialna_zakonodaja/. Težava je mogoče v tem, če je stanovanje preveč vredno. Citiram iz zgoraj omenjene spletne strani “Vrednost primernega stanovanja se izračuna tako, da se primerna velikost stanovanja pomnoži z vrednostjo kvadratnega metra stanovanja glede na posplošeno tržno vrednost stanovanja.” Posplošeno tržno vrednost stanovanja pa glede na lokacijo preverite tukaj: http://prostor3.gov.si/zvn/zvn/ZVN.html.

Vendar pa se bojim, da kljub prejemanju DSP, ne boste zmogli plačevati kredita, zato boste mogoče primorani razmišljati o prodaji stanovanja. Nekaj o postopku prodaje stanovanja pod hipoteko si lahko preberete tu: http://med.over.net/forum5/read.php?286,7926169.

V katero smer pa vi razmišljate?

Upanje umre zadnje! Verjamem, da se bo tudi za vas našla rešitev.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Ne vem, v katero smer naj razmišljam. Prvič nimam rezervnega plana, ko bi ga najbolj rabila.
Mama mi je rekla, da če prodam stanovanje, vrnem posojilo, plačam davke in dolgove, da mi ne bo ostalo skoraj nič in kako bom šele potem naprej z otrokom. Mama ima komaj 23m2 in tudi razmere niso primerne za otroka, da bi se preselila k njej, drugih sorodnikov pa nimam.
Morda bi bilo dobro, da grem vprašat na CSD Bežigrad?
Hvala vam za pomoč.

Pozdravljena, še enkrat!

Vsaj ne bi imeli več dolgov, če bi prodali stanovanje in do DSP bi bili upravičeni. A če mislite, da boste zmogli s kreditom, je vsekakor škoda prodati. Samo, ko si ne predstavljam iz česa ga boste plačevali, če ste brezposelni, brez dohodka… Materinski dom vam lahko ponudi streho nad glavo in pomoč za eno leto. Istočasno bi lahko zaprosili za nujni bivalni prostor in ko bi bil kakšen razpis, bi lahko kandidirali za neprofitno stanovanje. Vmes bi morali najeti tržno stanovanje. S subvencijo so cene zmernejše.

To, da greste vprašat na CSD, se mi zdi zelo dobra ideja. Želim vam, da najdete čim boljšo rešitev, čeprav mogoče ne bo dokončna. Postopoma boste prišli do bolj trajnih rešitev, saj situacija ni enostavna. In bom vesela, če boste poročali, kaj boste uredili.

Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!

Zaradi nosečniškh težav in svojih strahov sem se šele danes oglasila na CSD. Ko bom vse vložila (žal moram pridobiti tudi mamino izjavo, ki živi na Hrvaškem in njeno potrdilo, da je pomagala pri plačilu kredita…), bom upravičena do socialne pomoči, pa tudi osnovno in dodatno zavarovanje mi bodo krili. Sem pa tudi dala oglas, da iščem sostanovalko, da bi si delili stroške in nek paket hrane od Karitasa bom lahko dobila. Toliko sem danes zvedela. Vem, da to še ni dovolj za stroške in preživetje, je pa eno upanje. Morda še kak predlog? Obstaja tudi kakšna skupina, kjer se družijo bodoče mamice samohranilke in si pomagajo in izmenjavajo informacije?
V naprej hvala!

Mashenka,
pohvalno, da ste se tako aktivno lotili reševanja svojih težav. Za druženje z drugimi bodočimi mamicami samohranilkami pa povprašajte na kakšnem nosečniškem forumu ali na enostarševskih družinah: http://med.over.net/forum5/list.php?197. Če še ne obstaja kakšna taka skupina, pa ste lahko vi pobudnica, saj se mi zdi vaša ideja super.

Lep pozdrav,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!

Sem našla nekaj na internetu, kar bo sicer bolj koristilo bodočim mamicam in mamicam z otroki s štajerskega konca: http://www.sos-varna-prihodnost.org/zaposlitev.html#
LP

New Report

Close