Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski Težave s partnerjem, skrb za otroka

Težave s partnerjem, skrb za otroka

Pozdravljeni,

najprej naj povem, da sploh ne vem, na koga točno naj se obrnem – zato bom vprašanje zastavila pri več temah (sociala, pravo, pravni nasveti, družine). Ne gre zame, temveč za meni bližnjo osebo, ki mi veliko pomeni in se je znašla v slepi ulici.

Situacija je sledeča.
S partnerjem živita v skupnem gospodinjstvu kakšni dve leti, imata tudi dobro leto starega otroka. Partner je samostojni podjetnik, ona pa je trenutno brez službe (trenutno išče službo, a jo je težko dobiti, sploh tako, z “normalnim” urnikom).

V zadnjem času je za partnerja postal alkohol pomembnejši od nje in otroka. Namesto v službo gre pit, tudi če pride domov “iz službe”, najde izgovor, da nekam samo skoči, se vrne pijan zelo pozno ali ga, po novem, celo sploh ni nazaj. Na klice se ne oglaša.

Ker se je to začelo dogajati tudi že v dopoldanskih urah – gre v službo, po telefonu se zlaže, kje je, najde ga v enem od barov, je stvar zelo zaskrbljujoča. Še bolj jo skrbi, ker sama in njeni bližnji ne vidimo izhoda.

Ko je trezen, vedno obljubi, da se bo to nehalo in se bo stanje popravilo in da hoče dobro vsem trem (njemu samemu, meni in otroku). Ko je pa pijan, ji grozi – od tega, da če bo odšla od njega z otrokom, da bo na sodišču zahteval in dobil otroka, ona pa bo plačala vse sodne stroške, ter tudi do tega, da jo bo ubil, če bo z otrokom šla.

Trenutno ne vidimo pametnega izhoda iz situacije. Njena družina drži z njo in ji nudi podporo, sama se pa boji oditi in ukrepati. Tudi če stvar spravimo na sodišče, se bojimo, da bo ostala brez otroka. Nima službe, nima rednega dohodka. To skuša sicer čimprej urediti, ampak čas teče in stvari se samo slabšajo. Vse vpliva tudi na otroka, ki je sicer dobrovoljček, a zelo navezan nanjo, tudi vsaka stvar ga prestraši, če pride iznenada.

Prosim, usmerite me/nas – kam naj se obrnemo, kako naj ukrepamo.

Najlepša hvala za odgovore in pomoč!

Obupana

Spoštovana!

Iščete torej rešitev za mamico z dobro leto starim otrokom, katere partner se vdaja alkoholu in ji grozi.

Svetovala bi ji, da se obrne na Društvo za nenasilno kumunikacijo http://www.drustvo-dnk.si/dejavnosti.html in se z njihovo svetovalko pogovori o možnih rešitvah. V osebnem pogovoru, ko opiše celotno situacijo, je namreč lažje razmišljati o primernih korakih za izhod iz stiske.
Glede na izrečeno grožnjo bo najprej potrebno poskrbeti za varnost te mamice in otroka. Gospa ima možnost:
1. da se z otrokom umakne v varno hišo ali materinski dom. Ob tem priporočamo, da seznani policijo s tem, da je odšla na varno, da ju ne bi partner prijavil kot pogrešani osebi. Sodelujemo pa ponavadi tudi s CSD-ji, saj so pooblaščeni za zaščito otrok in so lahko vezni člen med staršema skupnega otroka. CSD bi bil lahko tudi prvi naslov, na katerega bi se lahko obrnila za pomoč…
2. Partnerja pa lahko prijavi na policijo, ker ji je grozil, da jo bo ubil, ob tem pa prosi še za izrek Prepovedi približevanja (lahko z zahtevo po njegovi izselitvi iz skupnega stanovanja).

Ob tem je dobrodošla pomoč svetovalke Društva zato, da ji, preden začne uresničevati zadane korake, pomaga sestaviti tako imenovani varnostni načrt, s katerim se predvidi vse morebitne nevarnosti ter ukrepe v posameznih situacijah, da si začrta takšno pot, kjer bo najmanj ogrožena.

Ko bosta na varnem, se partnerju lahko da možnost, da se gre zdravit. S tem bi gospa tudi obrnila vlogi, sedaj ima mož njo “v šahu” – ji grozi, da bo izgubila tisto, kar ji največ pomeni. Z odhodom pa bi prevzela kontrolo nad svojim življenjem, partnerju pokazala, da mu ne dovoli več, da jo s svojim nasilnim vedenjem obvladuje.

Kolikor ste ju opisali, mislim, da ni bojazni, da bi otrok bil dan v varstvo in vzgojo očetu. Če pije in povzroča psihično nasilje ni najbolj primeren za vzgojo majhnega otroka. Materina prednost pa je tudi v tem, da je otrok z njo bolj čustveno povezan. Zaposlitev je drugotnega pomena, kar je tudi edino prav in logično, če pomislimo.

Glede na razmere je upravičena tudi do brezplačne pravne pomoči, v okviru katere lahko prosi tudi za oprostitev plačila sodnih stroškov.

Kot sem omenila na začetku, bi bilo smiselno, da se gospa obrne na DNK ali katero podobno organizacijo (Ženska svetovalnica, Zavod Emma, SOS telefon), kjer ji bodo svetovali, jo podprli in opolnomočili, da bo zmogla storiti potrebne korake. Naj se ne boji takšnega obiska ali telefonskega klica, ker gre le za pogovor in oporo ter jo k ničemer ne zavezuje, razen če bi bil ogrožen otrok, kar pa verjetno tudi sama ne bi želela dopuščati. Za otrokov psihosocialni razvoj ni dobro, da odrašča v okolju, kjer vladata alkohol in psihično nasilje, sploh v tej najnežnejši dobi, ko je otrokova primarna potreba občutek varnosti.

Prvi korak iz nasilne zveze je najtežji, to bi vam lahko potrdila marsikatera od mamic v materinskem domu, tudi potem ni vse enostavno, a vendarle je najpomembnejše, da začutita mati ter otrok mir in varnost (v vseh pomenih besede). Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close