Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski preživnina in reven a neodgovoren oče – zna pa groziti ali se umakniti in nič sodelovati

preživnina in reven a neodgovoren oče – zna pa groziti ali se umakniti in nič sodelovati

Pozdrav!

Žal sem zanosila (36 let) z neodgovornim fantom (43), kar sem spoznala prepozno – mislila sem, da bova ostala skupaj. Vendar namesto tega je raje ostal zvest alkoholizmu. Jaz sem njegova 3. punca, otrok, ki bo prišel novembra, pa je njegov 4. Za vse tri preostale otroke iz prejšnjih zvez plačuje alimente (trenutno je nastanjen še pri svoji drugi bivši, s katero ima 2 otroka, stara 5 in 7 let, iz prve zveze pa ima otroka starega 16 let). Decembra namerava oditi v neprofitno socialno stanovanje, kjer naj bi imel iz druge zveze na vsaka dva dni otroka v varstvu, da ne bi plačeval preživnine – kar močno dvomim!!

Poleg tega je slep, star 40 let in dela za 4h. Grozi mu odpoved v službi zaradi alkohola. Osebno ne vem kako bo skrbel za otroka, glede na to, da ne kuha niti na zna kuhati (ko sva bila v vezi, sem ga uspela naučiti skuhati vsaj kavo; in ne, ne verjamem, da slepi ne zmorejo kuhe in skrbeti še za druge, LAHKO, samo ta moj je tak, da mu vsi k riti postrežejo) niti nikoli ne gre v trgovino!! Osebnega pomočnika zaenkrat še nima – niti ni nikoli imel. (je imel partnerke za strežbo)

No, in, moje vprašanje je, kako s preživnino? Ali je bolje, da podam izjavo, da ne vem, kdo je oče (on ve za naju in od takrat dalje se ni oglasil, razen 1x za par klicov in snidenj, katere sem sama vsaj 200x zaprosila, da se pomeniva, potem pa spet nobenega glasu od njega – in tko je že pol leta) in bi tako dobila večjo preživnino (osnovna je mislim cca 70eur), ali ga prijavim kot očeta in lahko dobim še nižjo, razliko pa pač doplača JPS (op. p. preživninski sklad) ; bojim se, da se bo treba namatrati za preživnino, kajti že v 1. ali 2. mesecu nosečnosti mi je kar začel groziti, če ga bom tožila – a nič ni bilo govora o tem, ker sem bila takrat še ful šokirana, da me je pustil in da bom samohranilka. Zdaj pač razmišljam o tem, da otroku omogočim dostojno in lepo življenje brez odtegljajev.

Sama sem zaposlena, na svojem in ………… kaj pa vem………. srečna, da ima otrok vsaj mene 😉

prijazen pozdrav!

Spoštovana!

Če oče otroka ni znan, otrok ne bo prejemal preživnine, niti nadomestila preživnine s Preživninskega sklada. Preživninski sklad namreč odobri plačevanje nadomestila na osnovi pravnomočne sodbe ali dogovora o preživnini, ki je sklenjen z očetom otroka, po tem ko jo le-ta ne plačuje in ko se je od njega tudi ne da izterjati. Vendar, ko preko Sklada izplačujejo nadomestila preživnine, jo še vedno skušajo izterjati od očeta. Podrobneje si preberite na njihovi spletni strani: http://www.jpi-sklad.si/skladi/prezivninski-sklad/.

Res pa se v primeru, ko oče ni določen, poviša otroški dodatek za 30 %. O višinah zneskov otroškega dodatka si lahko preberete tukaj: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/druzina/starsevsko_varstvo_in_druzinski_prejemki/druzinski_prejemki/otroski_dodatek/.

S finančne plati se vam torej splača navesti očeta, ker bo v primeru njegovega neplačevanja preživnine, nadomestilo preživnine (72,46 EUR) več naneslo, kot 30 % povišanje otroškega dodatka. Konkretno glede višine otroškega dodatka, v primeru, če je naveden oče in v primeru, če ni, predlagam da se pozanimate še na CSD.

Kar se tiče drugih vidikov pa je tako… Če ne boste napisali očeta, bo imel otrok na rojstnem listu prazen prostor in kasneje, ko si bo izgrajeval lastno identiteto, se bo spraševal, kdo je njegov oče in verjetno tudi iskal informacije. Vprašanje je, kako mu boste pojasnili, zakaj njegovega očeta niste navedli. Mogoče bo zaradi te okoliščine informacija o očetu bolj negativna, kot bi bila, če bi bil vpisan, ni pa rečeno. Poleg tega boste očeta rešili vseh odgovornosti, za katere bi bilo prav, da bi jih prevzel. Po drugi strani pa bosta z otrokom imela mir in kot sem brala o enem primeru, če se boste na novo vezali, lahko prevzame očetovstvo vaš novi partner. Če pa boste napisali očeta, bo urejena preživnina ali vsaj nadomestilo. Bivši partner bo moral prevzeti odgovornost. Otrok bo poznal svoje korenine, kar je ponavadi prej pozitivno kot negativno. Res pa boste imeli lahko težave z njim, če vam je že grozil. Vendar mu boste s tem, če ga ne boste navedli, pokazali, da je z grožnjo dosegel tisto, kar je hotel. V primeru resnih groženj je najboljše narediti prijavo na policijo. Sami boste najbolj vedeli, kaj bi bilo dobro storiti v vašem primeru.

Vse dobro in prijetno nosečnost vam želim, ne glede na okoliščine!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close