Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina BIOKEMIJSKE PREISKAVE

BIOKEMIJSKE PREISKAVE

Spoštovani,prosil bi za morebitno pojasnilo glede biokemijskih preiskav. Star sem 37 let,nikoli nisem imel večjih zdravstvenih težav. Pri pregledu pred zaposlitvijo so mi krvni izvidi pokazali povečane jetrne encime in sicer S-AST=1,04 , S-ALT=2,22 in S- Gama GT=4,14. Čez teden dni( posebej sem pazil nase in prehrano, ker sem vedel da me čaka še en odvzem krvi) so bili izvidi še slabši AST=0,69, ALT=3,34 in Gama GT=7,18. Rad bi poudaril da ne kadim, ne pijem kave, alkohol uživam zelo redko (pivo), spijem pa precej coca-cole in podobne pijače. Do sedaj so mi vsi zatrdili da je kriv alkohol- ni mi jasno kako je to mogoče saj ga ne uživam tako pogosto. Dobil sem napotnico za ultrazvok jeter in pregled za infekcijo. Resno me zadeva skrbi,drugače se počutim odlično. Dr. …je med vrsticami celo namignil da so krvni testi, ki sem jih opravljal 2.lahko bili posledica napake v laboratoriju. Moram biti glede krvnega izvida zaskrbljen? Kaj mi lahko svetujete?

Spoštovani!

Ker ne pijete alkohola, bi najprej pomilsil na žolčne kamne – to bo dokazal ali ovrgel tudi UZ. Za vnetje jeter ti izvidi niso tipični.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšel je priročnik diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike http://www.drmed.org/novica.php?id=13437. Dobite ga v knjigarnah DZS in MK.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

po 25 letih službe na kontrolem pregledu…
S-holesteroli=6,3
s-trigliceridi=3,3
s-alt(gpt)=2,29
s-ast (got)=3,0
s-y-gt=3,22

kadim redno,alkohol občasno-vino,gazirane pijače da….
napotena na preiskave-zaskrbljena

se opravičujem hitenju-hvala za odgovor vnaprej

ljubljana11

Spoštovani!

Če ne popijete v povprečju 4 dcl vina na dan, potem pojdite na UZ jeter, ker bi lahko šlo npr. za žolčne kamne. Holesterol je tudi nekaj višji – preverite svoje prehranjevalne navade in telesno dejavnost.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike [www.drmed.org]

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovana Ljubljana11,

8.9.08 je moj mož pisal na forum glede biokemijskih preiskav. In sicer mu je gospod Kersnik odgovoril, da bo ultrazvok jeter verjetno pokazal žolčne kamne. In prav je imel. Ultrazvok mu je pokazal žolčne kamne. Trenutno je na dieti, opustil je pitje gaziranih pijač in piva, pravtako se zdravo prehranjuje in se redno ukvarja s športom. Počutje je vsekakor boljše. Kamne bo v kratkem tudi odstranil tako da le pogumno na nadaljne preiskave. Veliko sreče vam želim.

Pozdrav, B.

Spoštovani
Prosila bi za razlago mojega izvida

S-GLUKOZA 5.180
S-GGT 0.260
S-SEČNINA 6.300
S-KREATININ 43.000
S-URAT 174.00
S-HOLESTEROLI 6.600
S-TRIGLICERIDI 0.900
MCV aparat 95.200
U-HEMOGLOBIN 50.000

Hvala za odgovor
Lp
Ana

Spoštovani!

Opravičujem se zaradi zamude pri odgovorih.

Kaj pa vam je? Zaradi česa so opravili te preiskave? Brez osnoven ideje, zakaj kakšno stvar pregledujemo je vsako laboratorijsko testiranje iskanje zlata v kopici sena.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

V drugi polovici novembra bo izšla zbirka treh priročnik z navodili za bolnike http://www.drmed.org/index.php?k=4&n=551.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spsoštovani,

Stara sem 40 let in imam že tri mesece probleme s kožo (vnetje) in okoli oči imam suho in nekoliko rumenkasto kožo. Bila pri specialustu dermatologu, ki mi je predlagal, da grem v laboratorij (preiskava krvi, blata, UZ trebuha)…zanima me predvsem izvid, ki sem ga dobila oz. je zadeva taka. Moja splošna zdravnica pravi, da je izvid o.k., ko pa sem ta izvid pokazala dermatologinji, pa pravi, da biokemijska preiskava ni o.k., namreč izvidi so bili:
S-Alkalna fosfataza 1,34
S-AST 0,59
S-ALT 0,85
S-Gama GT 0,71
S-CRP 2,0
S-CK 1,79
prav tako pa imam tudi nizke levkocite 3,2.

…pa me zanima še vaše mnenje. Ali moram biti zaskrbljena? Je pa res, da sem zadnje pol leta zelo utrujena in zaspana, kar sem tudi moji splošni zdravnici povedala.

Poleg tega mi je še dermatologinja predlagala, da zaradi povečanja ščitnice naredim še UZ ščitnice, ko pa sem prosila mojo splošno zdravnico za napotnico, paravi, da ni nobene podlage za to, da mi jo napiše. Ali je ravnanje moje splošne zdravnice pravilno, oz. kaj naj naredim v takem primeru?

Hvala za odgovor in lep pozdrav
mm

Spoštovani!

1) Ravnanje dermatologinje ni pravilno, saj bi vas morala na preiskave, ki jih potrebuje za sovjo diagnostiko napotiti ona.

2) Pri sebi nimam referenčnih vrednosti, vendar ne vidim pomembnejših odstopanj. Predvsem pa ni jasno, čemu so bile te preiskave potrebne. Nekaj nižji levkociti so bili lahko znak virusne infekcije.

3) Utrujenost kot potencialni znak premajhnega delovanja ščitnice ni indikacija za UZ ščitnice, temveč bi bilo smotrno preveriti raven ščitničnih hormonov s pregledom krvi. O počutju pa se je treba pogovoriti, preden na hitro sklepmao, kaj vam je.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni, za službo sem opravila bioekimisjke teste in ti so mi na prvem testiranju pokazali te vrednosti:
s-TIBC 89,4
s-ALT 1,09
s-Gama GT 0,76
pri drugem testiranju- razmik dveh tednom pa te rezultate:
s- ALT 1,93
s- Gama GT: 0,65
s Transferin :3,52

zanima me kaj to pomeni, se posebaj me skrbi za s ALT

Spoštovani!

Brez opisa kakršnih koli znakov ali težav, gre predvsem za blaga odstopanja jetrnih testov, za kar ni pojasnjenega vzroka. Lahko bi bil alkohol, žolčni kamni, vnetje…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani,

pred nekaj dnevi sem opravljal biokemične preiskave in dobil sledeče rezultate:

AST (GOT) – S 0,73
ALT (GPT) – S 1,54
GAMA GT – S 1,08

Drugače ne pijem alkohola, le tokrat sem kakšnih 10 dni prej malo pregloboko pogledal v kozarec na neki zabavi. Ali mislite da bi to lahko bila posledica tega? Ali se lahko to tako hitro pozna pri preiskavah?

Za Vaš odgovor se Vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Žaro

Spoštovani!

Po enkratnem opijanju ne bi pričakoval takega rezultata. Preverite čez eno leto.

Če bi vas kdaj bolelo pod DRL, pa bi lahko šlo za žolčne kamne, ki tudi lahko dvignejo vresnoti jetrnih testov.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

moj AST je 2,99
ALT 0,99
GGT 13,19
Preiskava pred 26 09 12
sedaj že mesec dni ne pijem nobenega alhohola
LP borut

Spoštovani!

Ja, gama GT bi bil sedaj tam okoli 5, AST blizu 1,5…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Predkratkim sem bil na krvnih preiskavah, in sem dobil danes izvide zdravnica mi ne pove zadosti in bi vas zaprosil za pomoč. Star sem 22let alkohol pijem redko sem kadilec. Hvala za vaš odgovor.
ALT:0,59 (0,74)
Alk.fosf:2,22 (0,50 2,00)
AST:0,52 (0,85)
Gama GT:1,24 (0,92)
Bili cel:8,6 (5-17)
Bili dir:1,3 (7)

Spoštovani!

Odstopa le en izvid. Če bi vas bolelo pod DRL, potem bi lahko šlo za žolčne kamne, sicer pa ni nujno, da je z vami kaj narobe.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

zanima me kaj pomeni izvid biokemičnih preiskav : ocena GFR (MDRD) 82 -orient.ref.vrednost je nad 90?

Hvala za odgovor in lp

GFR je hitrost glomerulne filtracije (glomerular filtration rate) in je približek deleža še ohranjene ledvične funkcije. Izračuna se iz vrednosti kreatinina. Vrednost GFR je odvisna od spola, starosti, višine. Vaša vrednost je sicer nekoliko nižja, a je lahko tudi normalna, če ste starejši.

Matjaž

New Report

Close