Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Referenčne ambulante

Referenčne ambulante

Pozdravljeni.

Naslednji teden sem vabljen na preventivni pregled v referenčno ambulanto. Zanima me kako to zgleda, kaj se tam počne, kakšne so vaše izkušnje in ali se sploh to splača iti. Sosed mi je rekel, da je njemu bilo brez veze in da mu je medicinska sestra govorila kot, da ne zna skrbeti zase. Vaša mnenja in izkušnje??

Lep pozdrav

Pozdravljeni,
preventivo kroničnih nenalezljivih bolezni in vodenje urejenih kroničnih bolezni izvaja diplomirana medicinska sestra po protokolu za obravnavo. Ob enem izvaja zdravstveno vzgojo, kar pomeni seznanitev osebe, kaj je dobro za ohranitev zdravja in kaj temu škoduje. Lahko temu rečete tudi tako, kot je rekel vaš sosed. Mene ljudje sprašujejo, kaj naj delajo, kako naj živijo in kaj jesti, da bodo bolj zdravi. To svetovanje v referenčni ambulanti dela usposobljena medicinska sestra. Zdravnik se posveča diagnostiki in zdravljenju, ko je potrebno spreminjati zdravljenje, če je stanje stabilno, pa redne preglede naredi ta sestra. Tudi jaz delam v takem timu. Malo lažje pa je, ko namesto 40 oseb na dan pregledam 30, 10 pa jih obravnava sestra. Cilj je, da bi imel zdravnik več časa za enega bolnika, to pa je samo na ta način, da določeno delo opravi druga oseba, ki pa mora biti za svoje delo usposobljena in zanj odgovorna.
Če se izplača? Moje stališče je, da se zelo, vi pa se prepričajte sami.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close