Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina skeptisnost

skeptisnost

Spoštovani!

Prosim za mnenje. Imam težave s koleni in mi je ortoped pregledal z UZ, kakšno drugo preiskavo kri ali če je voda v kolenih ipd.) ni opravil in je prišel do diagnoze Heberdenova osteoartroza. Berem pa, da se ti heberdenovi vozliči pojavljajo v prstih na rokah, s čimer nimam težave, pač pa s koleni, ki me bolijo že 15 let (začelo še na začetku mojega študiranja, opravil fizioterapijo, ki ni pomagala), v dosedanjo diagnozo pa sem skeptičen. In pa tole bi naj bilo revmatsko obolenje, medtem ko mi je osebna zdravnica že 2x gledala, če imam revmo in je nisem imel. Nisem dobil niti kakšnega zdravila (npr, če bi imel premalo kalcija ipd, saj nisem imel krvih/urinskih testov), proti bolečinam kar sem dobil (Naprosyn in Ibuprofen) prav nič ne po maga, poskusil pa sem tudi 200 mg Tramala in mi tudi ni pomagalo. Nekoliko mi pomaga Ketonal 300 mg naenkrat, vendar pa je baje slabo za želodec in tudi jaz sem že imel rahle težave. Sicer me ne bolijo vsak dan, so obdobja, ko imam mir od bolečin ali pa imam le par dni ali 1-2 tedna, hudo pa je, ko jih imam dan in noč po 3-4 mesece. Imam občutek in kot vidim, da me zdravniki ne smatrajo resno, morda ker sem premlad za to (34), imam pa le par let starejšega sorodnika, ki ima težave s sklepi, da je že invalidsko upokojen zaradi tega.

Glede testa na revmo: ko te osebni zdravnik preko krvi testira, če imaš revmo, medtem ko te ravno ne boli, ali klub temu pokaže revmo ali pa se to pokaže le takrat, ko so prisotne tudi bolečine?

Vljudno prosim za mnenje in nasvet, Lepa hvala in lep pozdrav!

Materj34123

Pozdravljeni,
razumem vašo skepso, če ukrepi, ki vam jih je zdravnik za zdravljenje priporočil, niso učinkoviti. Heberdenova osteoartroza je bolezen še nejasnega vzroka. Pri njej pojavijo značilne zadebelitve na sklepih prstov, ki jim rečemo Heberdenovi vozliči, ni pa nujno, da jih ima vsak s to boleznijo. Glede krvnih testov: revma testi so preiskava krvi na protitelesa, ki se pri imunskih vnetnih sklepnih boleznih pojavijo. Te so, kot sem razumela, negativna. Predvsem bi vam, če vam vse skupaj ne pomaga, svetovala kontrolo in nadaljnje iskanje vzroka. Kot simptomatsko zdravljenje svetujem fizikalno terapijo, redno vaje za jačanje mišic, da se razbremeni sklepe. Zdravil sam ne jemljite, razen če se na to dobro spoznate.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close