Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Kateri antibiotik

Kateri antibiotik

Spoštovani,

imam prolaps mitralne zaklopke z blago insficienco. Rečeno mi je bilo, da pred zobozdravstvenimi posegi in ginekološkimi pregledi rabim antibiotično zaščito, da se prepreči vnetje zaklopke. Menda, da se za to najpogosteje uporablja amoksicilin. Žal pa tu nastopi težava.
Sama sem alergična na amoksicilin (HIkoncil, Amoksiklav), že od otroka ven. Dobim hude vnetne reakcije po žrelu in ustni votlini ter izpuščaje.
Dobro prenašam Primotren, Fromilid, Sumamed-to je vse, kar sem kdaj dobila in za katere vem, da nimam težav. Vem pa, da vsi antibiotiki ne delujejo tako sistemsko, kot v tem primeru morajo.

Zanima me, kaj lahko v primeru puljenja zob kot NOSEČA ženska prejmem v tem primeru. Se pravi, kateri antibiotik bo zame primeren. Na puljenje bom šla verjetno noseča, je pa poseg nujen.

Zanima me tudi če veste-ali se ta antibiotik mora prejeti tudi pred običajnimi ginekološkimi pregledi in zobozdravstvenimi posegi (npr. vrtanje zob), ali le pred ginekološkimi posegi in puljenjem zob?

Najlepša hvala!
LP

Pozdravljeni,
ni problem. Za preprečevanje infekcijskga endokarditisa obstajajo jasne smernice, tako za stanja, ki zahtevajo profilakso z antibiotikom kot pri katerih posegih in s katerimi zdravili. V nosečnosti se skušamo izogniti dajanja klaritromicina, ki je antibiotik izbora v vašem primeru. Se pravi, da se počaka, da ste noseči več kot 3 mesece, ko je zaključena ti. organogeneza pri plodu.
Na spletu imate vse tabele. Če vpišete profilaksa infekcijskega endokarditisa, boste našli vse podatke.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovana,

hvala za odgovor. Ampak žal bo poseg izpeljan v prvem ali drugem mesecu nosečnosti. Kaj torej takrat lahko?

Hvala!

O tem, kateri antibiotik vam bodo predpisli, se bodo po smernicah odločili zdravniki. Izbrali bodo za vas najvarnejšega!
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close